Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lens Batması, Çizilmesi, Donması

Kontakt Lens günümüzde birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Kontakt lensin bu kadar ilgi görmesinin pek çok nedeni vardır. Bu nedenler; rahat kullanım olanağı, kontakt lens çeşitliliği, kontakt lensin popülerliğidir.

Kontakt lensin çok geniş bir kullanım aralığı vardır. Bu lens çeşidi görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde, kornea hastalıklarının düzeltilmesinde kullanılır. Bu sebepler doğrultusunda çok geniş bir kitleye hitap eder ve çok talep görür.

Kontakt lensler, ilk kullanım aşamasında göz bebeğinin önünü tamamen kaplayan üfleme cam lenslerden oluşmaktaydı. Daha sonrasında teknolojinin gelişmesiyle birlikte incecik plastik kornea lenslerine dönüşmüşlerdir.

Kontakt Lens Batması

Kontakt lens kullanan insanlar pek çok sorunla karşılaştıklarını dile getirmişlerdir. Bu sorunların başında gelen ise kontakt lens kullanıcıların herhangi bir batma veya konfor sorunu yaşamalarıdır.

Kontakt Lens Kullanımında Göz Kızarması

Kontakt lens kullanımında göz kızarması nadir de olsa yaşanan durumlardandır. Kontakt lens göze uygulandığında kızarıklık yaşanıyorsa lens kullanımına ara verilip göz doktoruna başvurulmalıdır.

Kontakt Lens Kullanımında Göz Yanması

Normal şartlarda lens kullanan kişide göz yanması, göz kızarması gibi durumlar söz konusu olmaz. Kontakt lens göze takıldığında göz yanması gibi şikayetler ortaya çıkıyorsa muhtemelen lense parfüm, sabun, şampuan, deodorant gibi kimyasal maddeler temas etmiş demektir. Bunun dışında ellerinizi yeterince dezenfekte etmediğiniz durumlarda da bu gibi sorunlarla karşılaşırsınız. Bu gibi durumları önlemek için eller yeterince dezenfekte edilmeli ve kontakt lens bolca solüsyon ile temizlenmelidir. Bu işlemleri yaptığınız halde göz yanması devam ediyorsa yedek lensler kullanılmalı ve bu bilgiler dahilinde yedek lenslerinizi muhafaza etmelisiniz.

Kontakt Lens Kullanımında Lenslerin Sürekli Gözün İçinde Hissedilmesi

Kontakt lensler gözün tam ölçüsüne göre ayarlanmış ise gözdeki varlığı yok denecek kadar az miktarda hissedilir. Yaşanılan bu sorun muhtemelen lensin göz boyutuna göre ayarlanmamasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu hissi yaşamanız kaçınılmaz bir durum haline gelmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman kontakt lens kullanımını bırakmanız gerekir. Kullanılmaya devam edilmesi durumunda kontakt lens gözün korneasına zarar verebilir. Dolayısıyla çok ciddi hasarlara sebep olabilir. Bunları engellemek için doktorunuza başvurmalı ve lensinizin değişimini talep etmelisiniz.

Kontakt Lenslerin Yanlış Kullanımından Ortaya Çıkan Sorunlar

Kontakt lenslerin tersi ve düzü vardır. Eğer lensler ters takılmış ise gözü rahatsız etmesi son derece normal bir durumdur.

Kontakt Lens Çizilmesi

Gözlük kullanıcılarının en çok şikayet ettiği durumlardan biri de gözlük camlarının çizilmesidir. Bu durum kontakt lensler için de geçerlidir. Kontakt lenslerin gözün içinde çizilmesi söz konusu olan bir durum değildir. Lensler genellikle takma çıkarma işlemleri esnasında çizilirler.

Kontakt lenslerin çizilmemesi için öncelikle tırnakların kesilmiş olması gerekir. Bu durum lenslerinizi kolayca takıp çıkarmanızı da sağlar. Çizilme ihtimalini en aza indirgemek için daima tırnaklarınızı kısa kullanmalısınız.

Kontakt Lensler Çizildikten Sonra Kullanılabilir mi?

Kontakt lensin çizilmesi tıpkı sisli havada yürümeye benzer. Lenslerin çizildikten sonra kullanılması halinde etrafınızı net bir şekilde göremezsiniz ve bu durum daha büyük sorunlara yol açar. Ayrıca gözünüzde batma hissini de yaşarsınız. Bu durumda kontakt lensin çıkarılması ve yenisinin takılması gerekir.

Kontakt Lensin Donması

Kontakt lenslerin donması çok karşılaşılan bir durum değildir. Kontakt lenslerin -15 dereceye kadar donma sorunu yoktur. Fakat dünyanın bir çok yerindeki insanların kontakt lens kullandığını unutmamak gerekir. Türkiye’nin ortalama sıcaklık değerleri birçok ülkeden yüksek olduğu için ülkemizde kontakt lens donması pek karşılaşılan bir durum değildir.

Göz Kuruluğu ve Kontakt Lens

Göz kuruluğu, gözyaşı bezlerinin yeteri kadar çalışmaması durumunda ortaya çıkan bir çeşit rahatsızlıktır. Göz kuruluğunu etkileyen önemli faktörlerden biri de yanlış lens kullanımıdır. Piyasada olan çok sayıda kontakt lenslerin yanlış kullanımıyla ortaya çıkar. Bunları engellemek için doktor tavsiyeli kontakt lens kullanımına özen gösterilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.