Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lens Göz Sağlığını Nasıl Etkiler?

Göz, insan vücudunun en önemli organlarından bir tanesidir. Kontakt lensler ise, bu önemli organ ile uyumlu olduğunda insanları gözlüklerden kurtarır ve özgürleştirir. Kontakt lensler göz ile birebir temas halinde olduklarından oldukça dikkatli bir şekilde kullanılması ve özen gösterilmesi gerekir. Bu temas ise çok ciddi olumsuzlukları peşinde getirmektedir.

İnsan vücudu kendini dış etkilerden koruyan önemli bir savunma mekanizma geliştirmiştir. Kontakt lensler doğru kullanılmadığı takdirde vücut kontakt lenslere karşı savunma mekanizmasını devreye sokar ve alerjik reaksiyonları tetikler. Bunların yanı sıra uygun olmayan lensin uygun olmayan koşullarda kullanılması durumunda gözün enfeksiyon kapma riski ortaya çıkar.

Kontakt Lensin Göz Sağlığına Etkileri

Göz, insan hayatını doğrudan etkileyen vücudumuzdaki önemli duyu organlarımızdan bir tanesidir. İnsanlar söz konusu göz olduğunda çok hassas davranmayı tercih eder ve göz sağlığında olumsuz etkilere yol açabilecek ürünleri kullanmaktan kaçınırlar. Kontakt lenslerde birçok kişi tarafından göz sağlığına zarar verebilecek unsurlardan biri olarak görülmektedir.

Bu düşünülenlerin aksine kontakt lensin göz sağlığını olumsuz etkileyecek hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Kontakt lensleri sağlığa zararlı hale getiren lens kullanıcıların kendileridir. Kontakt lens kullanıcılarının yapmış olduğu yanlış kullanım hataları zararlı koşulların ortaya çıkmasına veya göz enfeksiyonuna davetiye çıkarmaktadır.

Peki kontakt lensin göz sağlığını etkilememesi için en doğru kullanım şekilleri nasıl olmalıdır?

Göze En Uygun Kontakt Lensin Belirlenmesi İçin Temel Kurallar

Bu kuralların başında gelen ilk ve en önemlisi, kontakt lenslerin doktor tavsiyeli olmasıdır. Göz doktorunun denetimi altında olmanız ve sık sık muayene olmanız gerekmektedir. Göz doktorları göz sorunlarının tümüne hakim olduklarından dolayı kontakt lensin kullanım esnasında oluşturabileceği herhangi bir sorunda direkt olarak müdahale edip bu sorunları en aza indirgemek için ellerinden geleni yaparlar. Dolayısıyla herhangi bir enfeksiyon riski ve bunun gibi oluşabilecek olumsuz etkiler ortadan kalkmış olur. Ayrıca kontakt lens muayenesi başlı başına önemli bir uygulama olduğundan, bu işlem için özel bir ortam ve konuyu en iyi bilen kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir.

Kontakt Lens Kullanıcıları Hangi Sıklıkla Muayene Olmalıdır?

Kontakt lensler, gözlüklerin yanı sıra sürekli gözle temas halindedirler. Bu lensler göz yüzeyinde oluşan oksijen miktarında azalmaya veya göz sinirlerinin iletim özelliğini değiştirerek duyarsızlığa neden olabilirler. Kontakt lens kullanıcıları bu sorunları hemen fark etmeyebilir. Buna bağlı olarak teşhis ve tedavide gecikme olabilir. Bu yüzden kontakt lens kullanıcıları hiçbir şikayetleri olmasa bile altı ayda bir doktor muayenesinden geçmelidirler. Böylece doktorlar kişinin fark edemediği sorunları hızlı bir şekilde teşhis edip tedavi sürecine başlayacaklardır.

Kontakt Lenslerin Değişim sıklığı ve Gözde Kalma Süreleri

Kontakt lens kullanıcılarının çok sık yaptığı hatalardan biri de lenslerin doktorun önerdiği süre içinde değiştirilmemesi ve aynı gün içinde daha uzun süreli kullanılmasıdır. Kontakt lensler göz ile temas ettiği gibi havayla da temas eder ve zamanla havadan gelen toz ve ısı gibi maddeler lensin üzerinde birikir. Bu biriken maddeler adeta lensi bir tabaka gibi kaplar ve bunun sonucunda lensin oksijen geçirgenliği ortadan kalkmış olur. Lensin bu geçirgenliğinin ortadan kalkmasına bağlı olarak gözün su oranı değişir ve gözde ciddi hasarlar ortaya çıkabilir. Tüm bu olumsuzluklar lensin ayda bir değiştirilmesiyle aşılabilecekken, basit bir ihmal sebebiyle göz enfeksiyonuna ve alerjiye davetiye çıkarır. Buna bağlı olarak göz sağlığı riske girer.

Günümüzde bu olumsuzluklarının ortaya çıkmaması için lens kullanıcılarının günlük kullanım ve aylık değişim yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında bir gün kullanılıp atılan lensler de vardır. Dolayısıyla bir gün kullanıldığı için solüsyonla dezenfekte olmaya gerek duyulmaz. Kontakt lens kullanıcıları bu uyarıları dikkate aldığında göz sağlığıyla ilgili problemleri ortadan kalkmış olur.

Kontakt Lens İle Uyumanın Zararı Var Mıdır?

Kontakt lens kullanıcılarının yaptığı bir başka önemli bir hata ise lens ile uyunmasıdır. Gündüz gözde olan kontakt lensler, lensin özelliği sayesinde havadan oksijeni rahatlıkla alabilirler. Fakat kontakt lensler gece gözde kalınca bu oksijen alma seviyesi düşer ve lensler gözde hasara sebep olabilirler. Bu sebepler doğrultusunda kontakt lensler yatmadan önce gözden çıkarılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.