Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lens Hakkında Bilinen 10 Yanlış

Kontakt lens, göz kusurları içerisinde incelenen ışığın kırılma sorununu düzetmede ve aynı zamanda bazı göz hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılır. Sürekli gelişen teknolojiyle birlikte, kontakt lens alanında da pek çok yenilik ortaya çıkmış ve kontakt lens kullanımını kolaylaştıran ve kullanım süresini uzatan yani bu konu üzerinde pek çok tasarım ve materyaller geliştirilmiştir.

Kontakt lens son yıllarda çok yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Bunun insanlar tarafından tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri kolay kullanış sağlamasıydı. Fakat kullanımla birlikte kontakt lens kullanıcıları ve halk tarafından bazı doğru bilinen yanlışlar ortaya çıkmıştır.

Peki bu doğru bilinen yanlışlardan 10 tanesi nedir?

1. Kontakt Lensler Çok Düşük Sıcaklıklarda Dahi Yanabilirler.

Bu bilgiye kısmen doğru kısmen yanlış bir bilgi diyebiliriz. Kontakt lensler de doğa gereğince gerekli ısı sağlandığında pek çok ürün gibi yanabilirler. Fakat bu yanma düşünüldüğü gibi çok düşük bir sıcaklıkta gerçekleşmez. Ayrıca kontakt lensin yanma ısısı hemen hemen gözün yanma ısısıyla eş değer bile diyebiliriz.

2. Kontakt Lens Kullanımı Çok Rahat Değildir.

Kontakt lensler düşünülenin aksine doğru tekniklerle kullanıldığında gayet rahattır. Kontakt lensleri rahatsız yapan lens kullanıcılarının kendisidir. Kontakt lensler bilgili ve doğru tekniklerle kullanıldığında ise tamamen sorunsuz ve pürüzsüz bir görüş sağlarlar.

3. Kontakt Lensler Göze Yapışabilir.

Bu madde, kaliteli bir lens solüsyonu kullanıldığında ve lensin gereklilikleri bilerek göze uygulandığında imkansız olarak nitelendirilir. Kusursuz bir lens bakımı gerçekleştirildiğinde lensin kalıcı olarak göze yapışması mümkün olmayan bir hale gelir.

4. Kontakt Lenslerin Bakımı Oldukça Güçtür.

Günümüzden 10 sene önceye kadar bu teori doğru olarak kabul edilebilirdi. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kontakt lenslerin hem bakımını yapmak hem de onları kullanmak oldukça kolaylaşmıştır. Bu kullanış sorunları tamamen yok sayılamaz. Fakat bu sorunlar gerçekten de kayda değmeyecek kadar ufak nüanslardır.

5. Kontakt Lensler Göze Ciddi Anlamda Zarar Verirler.

Bu genelleme, kısmen doğru diyebiliriz. Kontakt lens kullanan kişilerin uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar yerine getirilmediği takdirde kontakt lensler göz sağlığını bozmaya kadar gidebilir.

6. Kontakt Lenslerin Göze Takılma Süreleri Çok Uzundur.

Kontakt lens kullanan kişiler ilk zamanlarda kontakt lensleri göze takarken dakikalarca uğraşabilirler. Fakat ilerleyen zamanlarda bu işlem saniyeler içerisinde gerçekleşecek ve hatta aynaya bile bakmaya gerek duymayacaklardır. Bunun oluşma süreci de elbette zaman alacaktır. Fakat zamanla el yatkınlığı geliştikçe kontakt lens kullanıcıları büyük bir rahatlığa kavuşacaklardır.

7)Kontakt Lensler Gözden Bir Anda Düşebilir.

Bundan yıllar önce kontakt lensler oldukça eski modeldi. Bu lenslerin kullanımı güç olması ile birlikte gözden de düşebiliyordu. Özellikle çok sıkı ve hareketli spor yapan insanlar bu konudan oldukça şikayet ederlerdi. Fakat günümüzde kontakt lenslerin gözden düşme ihtimali yoktur.

8. Kontakt Lensler Çok Pahalı Olduğu İçin Lens Satın Alımı Oldukça Güçtür.

Piyasada çok sayıda kontakt lensin var olmasıyla birlikte satın alma miktarı oldukça artmış ve fiyatları düşmüştür. Aynı zamanda kontakt lens solüsyonu ve bunun gibi kontakt lens bakım ürünlerinin fiyatı da oldukça uygundur. Bu sebepler doğrultusunda kontakt lens fiyatları hemen hemen bir gözlük fiyatına eş değerdir.

9)Kontakt Lens Kullanmanın Belirli Bir Yaş Aralığı Vardır.

Bu bilgi kesinlikle yanlış bir bilgidir. Kontakt lens kullanmanın kesinlikle belirli bir yaş aralığı yoktur. Üstelik günümüzde en sorunlu olan gözlerden kuru gözlere kadar her soruna uygun lens bulunmaktadır ve en gencinden en yaşlısına kadar insan kontakt lens kullanabilir.

10. Kontakt Lensler Çocuklardaki Uzağı Görme Sorununu Arttırırlar.

Bu konu ile ilgili bir test yapılmıştır. 8-11 yaş arası lens kullanan çocuklarla gözlük kullanan çocuklar kıyaslandığında aralarında bir fark tespit edilmemiş ve bu bilginin yanlış olduğu ispat edilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.