Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lens Kabı Ne Zaman Değiştirilmeli

Kontakt Lens Nedir ve Kullanımı Nasıl Olur?

Kontakt lens kırma problemlerinden kaynaklı görme bozukluklarında ve korneanın şekil bozukluklarında tedavi amaçlı, iris tabakası olmayan ya da iris tabakası beyaz olan kişilerde estetik bir görünüm kazanmak için, renkli yapıya sahip olan kontakt lensler aracılığıyla da kimi kişiler tarafından kozmetik amaçlı kullanılan ince ve kavisli yapıya sahip merceklerdir.

Kullanımının başlandığı yıllarda üfleme camdan yapılıyor olsa da günümüz teknolojisi yardımıyla şimdiki ince yapısına kavuşmuştur.

Kontakt lenslerin kullanımında en önemli şey temizliktir. Lenslerin temiz kalması için takıp çıkarmadan önce el temizliğinin iyi yapılması gerekmektedir. Eller sabun yardımıyla iyice temizlendikten sonra lenslere dokunulmalıdır. Böylece elinizde olan bakterilerin lense ve lens aracılığı ile de gözünüze bulaşmasına engel olmuş olursunuz.

Kontakt lenslerin temizlenmesinde ise lensleri avucunuza aldıktan sonra üzerlerine birkaç damla solüsyon damlatarak ardından da parmağınızla ileri geri yaparak lensin iki yüzünü de hafifçe ovalamanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparken tırnaklarınızın kontakt lenslere değmemesine özel göstermelisiniz. Kontakt lenslere tırnaklarınızın değmesi durumunda lensleriniz çizilebilir ve görüntünüz bozulabilir.

Kontakt lensinizi temizledikten sonra durulandığına emin olana kadar solüsyon damlatmaya devam edin. Kontakt lenslerin her çıkarılışından sonra temizlenmesi ve çok iyi bir şekilde durulanması, üzerindeki bakterilerin ve toz tabakalarının da temizlenmesini böylelikle de olası enfeksiyon riskinin azalmasını sağlamaktadır.

Kontakt lenslerin kullanımında asla musluk suyu kullanılmamalıdır. Musluk suyunun içinde bulunan bakteriler kontakt lenslerin üzerinde yaşama imkanı bularak gözde çok ciddi problemlere yol açan enfeksiyonlara sebep olabilir.

Kontakt lenslerin temizlenme işlemi bittikten sonra özel kaplarına yerleştirilip tekrar dezenfektan solüsyon konularak en az solüsyonun dezenfeksiyon süresi olacak şekilde özel kabında tutulmalıdır. Bir solüsyonun dezenfeksiyon süresi ortalama 4-6 saattir. Ayrıca kontakt lenslerinizi her gece çıkarıp solüsyona koymanız hem gözlerinizin sağlığı hem de kontakt lensleriniz temizliği ve kullanım süreleri açısından çok önemlidir.

Kontakt Lens Kutularının Kullanımı

Bakteriler bilindiği üzere nemli ortamlarda yaşarlar ve ürerler. Kontakt lenslerin ve lens kutularının süresinden fazla kullanımı da bakterilere davetiye çıkarmaktadır. Kontakt lenslerde oluşabilecek bakteriler ise gözde tehlikeli ve körlüğe kadar ciddi problemlere sebep olabilecek enfeksiyonların oluşumuna neden olmaktadır. Bu enfeksiyonlar lenslerden gözlerinize bulaşarak kendilerine hayat bulur ve yaşayıp derinleşmeye başlarlar. Tedavisi zor ve güç olan bu enfeksiyonlara sebebiyet vermemek için kontakt lens kutularının temizliğine çok dikkat edilmelidir.

Kontakt lens kutularının temizliği de lensler gibi solüsyonla yapılmaktadır. Lens solüsyonuyla kontakt lens kabını yıkayıp dezenfekte ettikten sonra kuruması için bırakmalısınız. İçinde herhangi bir başka maddenin kalmadığından emin olmalı ve kuruma gerçekleştikten sonra lens solüsyonunu tekrar kutuya doldurarak temizliği tamamlamış olursunuz.

Peki, Kontakt Lens Kutusunu Ne Kadar Süre Kullanmalıyız?

Elbette ne kadar dezenfekte etmiş olursanız olun nasıl kontakt lenslerin bir kullanım süresi varsa kontakt lenslerinizi muhafaza eden kutuların da bir kullanım süresi bulunmaktadır. Kullanım süresi dolan kutuları değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede kontakt lens kutunuzu temiz tutmanıza rağmen orada kendine yaşam bulmuş bakterilerin kutuda yer etmesine, lenslerinizi temizleyip koyduktan sonra temiz lenslerinize ulaşmasına ve onların aracılığı ile gözlerinize bulaşmasına engel olmuş olursunuz.

Uzmanların ifadelerine göre her ne kadar sürekli temizliğini yapıyor, bakımını gerçekleştiriyor da olsanız her gün kullandığınız ve nemli bir ortama sahip olan bu kontakt lens kutularını en azından 3 ay kullanmalı, 3 ay dolduktan sonra değişimini gerçekleştirmelisiniz. Ama tabi ki en sağlıklısı kontakt lenslerinizin değişim zamanı geldiğinde onların da değişimini yapmaktır.

Kontakt lens kullanımının daha yeni başladığı zamanlarda bu lens kutularına sadece solüsyonlarla ulaşabiliyor olsak da artık bu kutuları optikçilerden, online alışveriş yapabileceğiniz sitelerden ve mobil mağazalardan temin edebilirsiniz. Durum böyleyken de kontakt lenslerinizi muhafaza eden bu kutuları değiştirmemek için hiçbir bahaneniz kalmamaktadır ve elbette gözlerinizi koruyan kontakt lenslerin en iyi ve en temiz şekilde korunması hepinizin isteyeceği bir şeydir. Bu yüzden de kontakt lens kutularının bakımı ve kullanım sürelerinin çok iyi takip edilmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.