Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde her alanda kolaylık sağlandığı gibi göz tedavisinde de birtakım yenilikler yapılmaktadır. Bunlardan biri gözlük kullanımını tamamen sona erdiren bir kolaylık olan lens kullanımıdır. Günümüzde ise lens kullanımı her geçen gün büyük bir hızla artmaktadır. Çünkü gözlüğün kullanımının dışarıda çok zor olması, yağmur damlasının gözlük camına gelmesi, sıcak bir ortamda buharlanması ya da burna uyguladığı baskı neden ile çok fazla tercih edilmemektedir. Aynı zamanda lenslerin renkli olanlarının da var olması ile birlikte gözlük kullanmayan bireylerin, lensleri estetik amaçlı kullanmasını sağlamıştır. Özellikle renkli lenslerin güzel bir görüntü oluşturması, lens kullanımını hızla arttırmaktadır. Ama lenslerin estetik güzelliğinin yanında bilinçsiz kullanılması sonucunda ise birçok göz rahatsızlıklarına neden olduğu da bir gerçektir.

Lens kullanımında herhangi bir yaş sınırlaması olmaması açısından ve bazı eczanelerin, optiklerin lens satışını reçetesiz bir şekilde gerçekleştirmesi sonucunda, her yaştan insan lens kullanabilir bir hale gelmiştir. Küçük yaşlarda sadece estetik amaçlı alınan lenslerin kullanımına çok dikkat edilmemektedir. Hatta lens solüsyonun prospektüsünü okumayan, lenslerde gerekli hijyeni sağlamayan bireyler çok fazladır. Böyle bir durumda lens kullanımı göz için çok sakıncalı hale gelmektedir. Lensin temizliğine dikkat edilmemesi durumunda, lens kullanımı birçok ciddi hastalığa neden olabilmektedir. Lens kullanımında özellikle otuz ya da kırk yaşları arası yetişkinlerin büyük hatalar yaptığı gözlemlenmektedir. Mesela, her gün saatte iki yüz km hızla giden bir araba, uzun bir süre kaza yapmayabilir ama bir gün kaza yapma riski daima bulunmaktadır. Lenste de aynı durum geçerlidir, uzun bir süre lens kullanımına dikkat etmezsiniz ama gözünüzün tedavisi olmayan hastalıklara yakalanmasına da her gün biraz daha yaklaşırsınız. Lens kullanımına dikkat edilmemesi sonucunda geri dönüşü olmayan, tedavisi mümkün olmayan hastalıklara ve hatta göz kaybı gibi sonuçlara neden olabilir.

Kontakt Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

kontakt-lens-firlar-mi

Kontakt lens almadan önce dikkat etmeniz gereken birçok faktör vardır. Kıyafet seçer gibi kontakt lens seçilmemesi gerekmektedir. Mesela Sağlık Bakanlığının çıkarmış olduğu bir yasaya göre, reçetesiz lens kullanımı tamamen yasak hale gelmiştir. Bu nedenle lens almadan önce, göz numaranızı öğrenmeli ve doktorunuz göz numaranıza göre size reçete yazmalıdır. Göz bebeğinizin ölçüsü, çapı ya da diğer faktörler belirlenmelidir. Hatta gözünüzün lense karşı alerjisinin olup olmadığına bakan birtakım tetkikler de bulunmaktadır. Bu tetkikleri de doktorunuzun uygun görüp görmemesine bağlı olarak yaptırabilirsiniz. Göz rahatsızlığınız varsa bunun miyop, hipermetrop ya da astigmat olup olmadığını göz doktorundan öğrenmeniz gerekmektedir. Lenslerle ilgili birtakım faktörlere dikkat etmeden kullanılan lenslerin takılması çok yanlıştır. Gözlük numarası ile lens numarası göz doktorlarına göre aynı olmamaktadır. Gözlükte kullandığınız göz numarası ile lens numarası, gözlük numaralarından tamamen farklıdır. Mesela, eğer iki derece miyopsanız, iki derece lens kullanmanız tamamen yanlıştır. Göz doktorunuz genel olarak reçetede lens numaranızı bir derece daha büyük ya da daha küçük yazmaktadır.

1-Deniz Ya Da Havuza Lensle Girilmemesi Gerekmektedir

Lensin deniz suyuna ya da havuz suyuna karşı bir duyarlılığı bulunmamaktadır, yani kullanmış olduğunuz lensler deniz duyuna ya da havuz suyuna karşı bir koruması yoktur. Bu nedenle denize ya da havuza lenslerle girmemeniz gerekmektedir. Yüzerken, yüzücü gözlüğü bile taksanız, gözleriniz çok fazla zarar görebilir. Eğer lensinizi çıkarırsanız net göremeyeceğinizden dolayı numaralı yüzücü gözlüğü kullanmanız daha doğru olacaktır.

2-Lenslerinizle Duşa Girmeyin

contact-lens

Yazın havaların çok ısınmasından dolayı, günde birkaç kere duşa girilmektedir. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, duşa lenslerinizle girmeniz çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Çeşme suyunun lensin küçük bir kısmına temas etmesi halinde, gözde ağrılar başlar, gözler kanlanır ve hatta bu durum körlüğe kadar gidebilen sorunlara neden olabilir. Çeşme suyunda bulunan birtakım parazitler gözün içerisine girdiği zaman lensin üzerinde çoğalma alanı bulurlar ve bu parazitlerin göze bulaşması durumunda, gözden temizlenmesi çok zordur. Bu rahatsızlığın tedavisi de çok kısıtlıdır. Ayrıca duş yaptığınız suyun çok sıcak olması durumunda, gözleriniz kuruyarak lenslerinizin gözünüze yapışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle gözünüzde lens varken asla duşa girmemeniz gerekmektedir.

3-Lens Kullanırken Ellerinizi Yıkayın

Lens kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken faktör ellerin temizliğidir. Lensi hem takarken hem de çıkarırken ellerinizi mutlaka yıkamanız gerekmektedir. Gün içerisinde elleriniz birçok nesne ile temas halinde olması sebebi ile çok kirlenmektedir. Bu nedenle ellerinizi çok iyi bir şekilde yıkamanız gerekmektedir, genel sağlık durumunuz için de bu çok önemlidir. Lens takmadan önce ellerinizi çok iyi bir şekilde yıkayın ve kurulayın. Lenslerinizi taktıktan sonra elinize bulaşan lens solüsyonunu da temizlemeyi unutmayın. Lensinizi çıkarırken de aynı şekilde ellerinizi yıkayın.

4-Gece Mutlaka Gözünüzden Çıkarın

enhanced-28340-1440104565-8

Dışarıda geçirilen zamanın fazla olması ile birlikte gün içerisinde lensin kullanım süresi artmaktadır. İnsanlar gün içerisinde çok fazla yorulduğu için gece, uyumadan önce lensi çıkaracak enerjisi kalmıyor. Bu nedenle çoğu zaman lens kullanan bireyler lensini çıkarmadan uyuyor. Ancak lensin çıkarılmadan uyunması durumda, gözler tamamen kurumaktadır ve hatta lensi çıkarmak bile çok zor hale gelebilmektedir. Lensin göze yapışması sonucunda birçok göz hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Eğer gece boyunca lensle uyuduysanız, bir gün lens kullanımına ara vermeniz gerekmektedir.

5-Lens Kullanımında Makyaj Sıralamasına Dikkat Edilmeli

Eğer lens kullanıyorsanız makyajınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken bir sıralama vardır. Makyaj ve lens ilişkisinde yer alan bu sıralamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Önce lens takıp sonra makyaj yapmamız gerekmektedir. Eğer lensinizi çıkarmak istiyorsanız ilk olarak lensinizi çıkarın, daha sonra da makyajınızı temizleyin. Lens gözünüzdeyken asla makyajınızı silmemeniz gerekmektedir. Aksi durumunda gözünüzde meydana gelebilecek alerji ya da ağır enfeksiyonlar oluşabilir.

6-Lens Solüsyonu Alırken Dikkat Edin

Lensinizi çıkardığınızda, lensinizi muhafaza etmeniz gereken lens kutusu ve lens solüsyonu satın alırken çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Lenslerin temizliğinde kullanılan ve lenslerin hijyenini sağlayan lens solüsyonu, en az lens kadar önemli olmaktadır. Lensleri muhafaza edeceğiniz lens solüsyonunun mutlaka iyi bir teknoloji ile üretilmiş olması ve aynı zamanda enfeksiyon koruyucu özelliğinin yüksek olması gerekmektedir. lens kullanan bireyler lens solüsyonu alırken bu özelliklere dikkat etmemektedirler. Lenslerin bütün gece boyunca solüsyon içerisinde kalarak enfeksiyondan koruma özelliğinin yükselmesi gerekmektedir. Lens kullanımında, lensin hijyen olması ve bakımı açısından asla çeşme suyu kullanmamız gerekmektedir. Lens kutunuzun kapağını mutlaka kapalı tutun, lens kutusu içerisinde bulunan lens solüsyonu birden fazla kullanmayın.

7-Lens Kullanım Süresi Çok Önemlidir

fft99_mf5611743

Eğer bir aylık, üç aylık ya da bir yıllık bir lens kullanımını gerçekleştiriyorsanız, bu süre dolduğu zaman lensinizi tekrar kullanmayın. Doktorunuza da ne sıklıkla lens değişimini gerçekleştirmeniz gerektiğini mutlaka sorun.

8-Başkasına Ait Olan Lensi Kullanmayın

Lensin daha çok kişisel bir ürün olduğu bilinmeli ve çevrenizdeki kişilere de böyle olduğunu kabullendirmelisiniz. Özellikle renkli lens kullanımında, bireyin çevresinde bulunan yakın arkadaşları renkli lensin kendilerinde nasıl duracağını çok merak ederek kullanmak isteyebilirler. Lens sahibinin böyle bir teklifi kabul etmesi ile birlikte iki kişinin gözü için sakıncalı bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü lensler bir başkasının gözünde kullanıldığı zaman o kişiye ait bakteriler lense geçiyor. Lens sahibi lensini tekrar taktığında bu bakteriler onun gözüne de geçmiş oluyor ve birçok göz rahatsızlığını da tetiklemeye başlıyor. Bu durum görme kaybı gibi ciddi bir sonuca kadar ulaşabiliyor.

9-Lens Kurallarına Uygun Davranın

Birçok insan lens kullanımı sonucunda görme kaybı yaşayacaklarını düşünerek, lens kullanamıyorlar. Normal şartlarda, yani lens kullanımına dikkat edildikten sonra herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Lenslerinizi güvenle kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.