Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lens Kullanımının Avantajları

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens, gözün dış yüzeyini kaplayan gözyaşı tabakası üzerine yerleştirilen ince ve kavisli bir mercektir. Kullanımına ilk başlanıldığı 1800’lerde göz bebeğinin önünü tamamen kaplayan üfleme camlardan oluşsa da günümüzde ince, plastik kornea lenslerine geçilmiştir.

Kontakt Lenslerin Kullanım Nedenleri

1. Kırma kusurlarının düzeltilmesi için kullanım

Kontakt lenslerde en sık kullanım amacıdır. Kırma kusurlarını düzeltip iyileşme sağlayan kontakt lensler miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve presbiyopi kusurlarında kullanılırlar. Bu lensler ilk üç problemde tam düzeltme sağlar fakat presbiyopide gösterdiği düzeltme oranı sınırlıdır.

2. Tedavi etmek üzere kullanım

Mevcut olan birçok göz yüzeyi hastalıklarında hastalarda meydana gelen ağrıları azaltmak ve gidermek için, uygulanan tedavi sürecinin ve iyileşme döneminin hız kazanması için kontakt lensler çok sık kullanılmaktadırlar.

3. Kozmetik amaçlı kullanım

Önceleri sadece şeffaf olan kontakt lensler ilerleyen teknoloji ile renklendirilmiş ve tüketicilerin kullanımına sunulmuştur. Göz rengini değiştirmek isteyen kişilerin başvurduğu kontakt lensler ayrıca gözünün renkli kısmı (iris tabakası) olmayan veya yaşadığı yaralanma ya da cerrahi müdahaleler sonucu iris tabakası beyaz görünen kişilerde estetik bir görünüm yakalamak için kullanılır.

4. Ortokeratoloji amaçlı kullanım

Ortokeratoloji, klasik kontakt lenslerin aksine hastaya uygun olarak üretilen ya da seçilen kontakt lenslerle korneaya şekil verilerek mevcut kusurun düzeltilmesidir. Bu kontakt lensler uyku sırasında takılıp gündüz çıkarılmaktadırlar.

Kontakt Lensin Avantajları Nelerdir?

Kimilerinin iyileşmek kimilerinin ise estetik bir kaygı sonucunda kullandığı bu kontakt lenslerin kullanımının biz kullanıcıları için pek çok avantajı bulunmaktadır.

Bu avantajlara göz atacak olursak;

1. Daha Geniş Görme Alanı Sağlar

Kontakt lensler gözlüklere göre size daha geniş bir görüş açısı sunmaktadır. Tam olarak göz yüzeyinize oturması sebebi ile gözlük çerçevelerinden kurtularak sınırları da atmış olursunuz.

2. Çevresel Bozuklukları Azaltır

Kırma kusuru yüksek dereceli olan hastalarda ince yapıları ve küçük çapa sahip olmaları ve göz bebeklerine tam oturmaları sayesinde çevresel bozuklukları da azaltmaktadır.

3. Her Yöne Eşit Etki Eder

Kontakt lenslerin gözü tamamen sarması sonucunda optik düzeltme özellikleri bakışın her yönünde aynıdır.

4. Yansıma Yapmaz

Kontakt lens kullanımında gözlük gibi bir cama sahip olmadığınız için gözlük kullanımındaki gibi yansıma ve çarpılma gibi durumlarla karşılaşılmaz.

5. Derinlik Algılamasını Daha İyi Yapar

Göz yüzeyinize tam oturmasından dolayı derinlik algılamasını çok daha iyi yapmaktadır.

6. Ağırlık, Islanma, Buğulanma Gibi Problemleri Yoktur

Gözlük kullanımında yaşanan kulaklar ve burunda ağrı, gözlüğün ıslanması, buğulanması, kayması gibi problemleri size yaşatmamaktadır. Bu sayede günlük hayatınızı birtakım kaygılar ve sorunlardan uzak yaşamanıza imkan tanımaktadır.

7. Büyütme Oranı Rahatsız Edici Değildir

 

Tek gözünde gerçekleşen bir nedenden dolayı verilen gözlük camları kişilere kullanımda zorluk çıkarmaktadır. Gözlüğün büyütme yapma oranı kontakt lenslerin büyütme oranına göre daha fazladır. Bu soruna sahipken kontakt lens kullanan bir kişi tarafından bu az orandaki büyütme faktörü rahatlıkla tolere edilebilir. Böylece kişi her iki gözünü bir rahatsızlık hissetmeden kullanabilir.

8. Kornea Bozukluğunda Daha İyi Görme Sağlar

Göz hastalıklarından bazıları düzensiz korneaya bağlı hastalıklardır. Gözlüklerle çok az düzelme gerçekleşeyen ya da hiçbir şekilde düzelme gerçekleşmeyen bu hastalıklar için kontakt lenslerle çok daha iyi bir görme sağlanmaktadır.

9. Göz Renginizi Değiştirir

Gözünüzün rengini ve rengiyle beraber bakışlarınızı da değiştirmek istiyorsanız kontakt lensler renkli yapıları ile size bu imkanı çok kolay bir şekilde sunmaktadır.

10. Düşmez, Kaymaz

Kontakt lensler düşme, kayma gibi durumlara neden olmadığı için günlük yaşantınızda size çok daha fazla hareket imkanı sağlamaktadır.

11. Hareketlerinizi Sınırlamaz

Sporcular ve fiziksel hareketi ön planda olan kişilerce çok fazla kullanılan kontakt lensler kişiye pratik bir hayat ve kullanım sunmaktadır.

12. Dilediğiniz Gibi Makyaj Yapabilirsiniz

Makyaj yaparken gözlük kullanımına istinaden size hiçbir şekilde engel olmayan kontakt lensler istediğiniz gibi makyaj yapmanıza olanak tanır.

13. Güneş Gözlüğünüze Engel olmaz

Güneşli günlerde kullanmak için alacağınız gözlüğü hem zevkinize hem de göz hastalığınıza göre seçmek zorunda kalmadan özgür bir seçim hakkı tanıyan kontakt lensleri istediğiniz her güneş gözlüğüyle çok rahat kullanabilirsiniz.

14. Meslek Hayatınıza Engel Olmaz

Meslek hayatı gereği teleskop, mikroskop gibi aletleri çok sık kullanan kişilerde rahat bir bakış açısı sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.