Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lens Kullanımının Zararları 

Kontakt Lens, göz bozukluğu yaşayan bireylerin, gözlük yerine kullandıkları optik mercektir. Bilindiği üzere kontakt lensler gözlüğün oluşturmuş olduğu estetik sorunlara çözüm getirdiği gibi farklı göz rengi sunması ile de kısa sürede büyük bir pazara hakim olmuştur. Göz rengini değiştirmek isteyen bireyler, gözlüğün oluşturmuş olduğu fiziksel sorunlardan rahatsızlık duyanlar, gözlüğün kırılması, yamulması, unutulması gibi durumlara mazur kalanlar büyük bir kontakt lens tüketimi içindedir. 

Kontakt lens firmalarının kişisel göz özelliklerini önemsemeyerek seri üretim mantığıyla kontakt lensler üretmesi sonucunda kontakt lens kullananlar pek çok sorun yaşıyorlar. Bu sayede pahalı kontakt lenslerin yerini ucuz ve kalitesiz lensler almıştır. Pazara sürülen ucuz kontakt lensler ve kontakt lens solüsyonları gözlerde birçok soruna yol açmıştır. Bunların yanında lensin doğru kullanılmaması sonucunda da bazı olumsuzluklar yaşanabilir.

Kontakt Lens Kullanımının Zararları Nelerdir?

Çapaklanma, göz iltihabı, gözde kuruluk kontakt lens kullanıcılarının yakındığı sorunların en başında yer alır. Lens ile uyumak, duş almak, denize girmek, tozlu ortamda ve havada bulunmak en çok zorlanılan durumlardır.

Kontakt lenslerin gözyaşında bazı değişikliklere yol açtığı tespit edilmiştir. Kontakt lensin, yabancı bir madde olmasından dolayı vücutta bağışıklık sistemi devreye girer. Bu sebepten sürekli bir gözyaşı üretimine sebep olur. Kontakt lensin yanlış kullanımı, kontakt lensin gözle uyumsuzluğu gibi sebepler de bazı sorunlara yol açabilir.

1. Gözde Kuruluk ve Çapaklanma

Kontakt lenslerin gözyaşında oluşturduğu değişiklik sonucu gözyaşı azalması sonucunda gözde kuruluk yaşanır. Çapaklanma ise, gözyaşının gece boyunca kuruması sebebiyle oluşur. Kontakt lens kullanıcılarındaki çapaklanma ise bu durumun daha hızlı ve olmasından kaynaklanır. Kontakt lens sebebiyle sürekli oluşan gözyaşı kuruyunca çapaklanmaya ve sürekli göz yaşı üretimi de göz kuruluğuna yol açar. Kontakt lens ile uyuyakalanların en büyük sorunlarından biri de budur. Lens ile uyuyan birey, sabah kalktığında göz kapaklarını zorlayarak açmak zorunda kalır. Yine göz kuruluğunun sebep olduğu yanmalar, kaşıntılar ve batmalar da kontakt lens zararları arasındadır.

2. Görme Bulanıklığı

Genellikle ilk kontakt lens kullanıcılarının yaşadığı bir sıkıntı olan bulanıklık da kontakt lensin kullanırken çizilmesi sonucu oluşur. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda yanınızda kontakt lens bulundurmanız faydalı olacaktır. Kontakt lensin sebep olduğu göz kuruluğu da göz bulanıklığı yaptığı gibi kontakt lensin uzun süreli kullanımı, hijyenik kullanılmaması göz bulanıklığına yol açabilir.

3. Göz İltihabı

Gözlerde yanma, gözlerde kum varmış hissi, gözde berrak sulu akıntı ya da gözde mat renkli iltihap, kirpiklerde yapışkan salgı birikimi göz iltihabı sorunlarıdır. Göz iltihabı olan hastanın son kullandığı kontakt lensi bir daha kullanmaması gerekir. .

4. Acanthamoeba Göz Enfeksiyonu

Musluk suyunda ve toprakta bulunan bir parazit türü olan Acanthamoeba, insanlarda ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Özellikle kontakt lens kullanan kişilerde kornea ülserine hatta körlüğe bile sebep olabilir.  Bu nedenle kontakt lens takmadan önce ve kontakt lens taktıktan sonra ellerin dikkatli bir şekilde yıkanması gerekir.

Kontrat Lens Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

  • Kontakt lensler başkaları ile paylaşılmamalı,
  • Duşa, havuza ve denize kontakt lens ile girilmemeli ya da yüzücü gözlüğü takılmalı,
  • Hijyene dikkat edilmeli, eller sıkça yıkanarak tırnak temizliğine dikkat edilmeli,
  • Lenslerin değişim zamanlarını takip edilmeli,
  • Uyurken kontakt lensler çıkarılmamlı,
  • Göz yapısına uygun lens alınmalı,
  • Renkli kontrat lenslerde keratometri değerlerine dikkat edilmeli,
  • Yedek bir kontrat lens ve sürekli kontakt lens solüsyonu bulundurulmalı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.