Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lensi Parmakla Oturtmanın Zararları

Kontakt lens, son yıllarda hızla trend haline gelen ve günlük olarak kullandığımız pek çok medikal üründen bir tanesi. Kontakt lens kullanımında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Bu yazımızda kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden ve lenslerin bakımları hakkında detaylardan bahsedeceğiz.

Öncelikle lensleri göze doğru şekilde takmayı bilmek, ister görme bozukluklarını düzeltmek amacıyla olsun isterse de estetik tercihler sebebiyle olsun, kullanım esnasında göz sağlığınızı koruyabilmeniz ve ilerleyen zamanlarda ciddi göz enfeksiyonlarından korunabilmeniz adına ciddi önem arz eder.

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır?

İlk olarak kullanmak istediğiniz lensi gözünüze takmadan önce ufak bir hazırlık yapmanız gerekiyor. Yıllarca lens kullanan insanlardan gelen bu tavsiyelere kulak kabartmanızı öneriyoruz, neticede bir musibet bin nasihatten evladır.

Lensimizi kutusundan çıkarmadan önce gözümüzü rahatça görebileceğimiz bir ayna karşısına geçiyoruz (en azından takıp çıkarmaya alışana kadar). Ardından ellerimizi temizce yıkıyor ve -kullanmadığımız zaman kontakt lens kutusu içinde durması gereken- lenslerimizi içinde oldukları solüsyondan sırayla işaret parmağımızla tutturarak çıkarıyoruz.

Gözümüzü iyice açtıktan sonra lensimizi gözün ortasına doğru yönü denk gelecek şekilde tutturuyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken şey öncelikle tırnaklarımızı gözümüze batırmamaktır. Ardından takmakta olduğumuz lensin solüsyonu ile ıslanmış olduğundan emin olmamız ve devamında takma esnasında lensin herhangi bir taraftan katlanmamış yani tam olarak açık halde olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Lensimizi gözün ortasına tutturduktan sonra göze tam olarak oturtmamız gerekiyor ki tam olarak burada genelde yapılan hatalardan olan parmak kullanmaktan kaçınmalıyız. Gözün hassas bir organ olması ve çabuk zarar görebilmesi gibi nedenlerden dolayı parmağımızı kullanmak yerine oturtma işlemini göz kapağımız ile yapmalıyız. Bu gayet basit olup ilk birkaç seferden sonra rahatlıkla yapabileceğiniz bir hamledir. Gözün ortasına tutturulan lens devamında göz kapakları yavaşça kapatılıp açılarak kornea üzerine rahatça yerleştirilebilir zira kontakt lens tasarımları da bunu mümkün kılmaktadır.

Hijyen Riskleri Nelerdir?

Kontakt lensimizi gözümüze parmak kullanarak oturtmanın az evvel bahsettiğimiz fiziksel deformasyon ve bu gibi deformasyonlar sonrası oluşan kullanım korkularının haricinde asıl neden olabileceği zararlar gözle görülemeyenlerdir. Günlük yaşantımızda her iş için kullandığımız ellerimiz ve akabinde parmaklarımız biz fark etmesek bile aslında oldukça bakteriyel bir yüzeye sahiptirler.

Kontakt lens takmak gibi işlerde parmaklarımızı kullanarak farkında olmadan tüm gün koleksiyoner gibi sağdan soldan topladığımız türlü çeşit bakterileri öncelikle lensimizin yüzeyine akabinde de oldukça hassas olan gözümüze bulaştırabilmemiz mümkün. İşte bu bakteriyel risk kontakt lenslerin parmak ile takılmaması gerekliliğinin en büyük nedeni. “Bakteri vücudun her yerinde var” diyerek geçiştirmemeniz gereken bu konu kontakt lens batması gibi basit şikayetlerle canınızı sıkmaya başlayıp ilerleyen süreçlerde gözünüzün enfeksiyon kapması ile ameliyatlara dahi varabilen sıkıntılı bir sürece yol açabilir.

Kontakt lens markaları veya kontakt lens fiyatları gibi kıstasların durumu kurtaramayacağı bu hadiseden korunmanın tek ve en etkili yolu elbette kontakt lens bakımı konusunda özenli davranmanız olacaktır. Bu durum hakkındaki bir diğer yanılgı da göze renk vermek için kullanılan lenslerin daha güvenli olmasıdır. Kontakt lens renkleri enfeksiyon kapma riski ile yakından uzaktan ilgili değildir ve her lens yanlış kullanımda bu risklere sahiptir.

Sizlere tavsiyemiz yukarıda bahsettiğimiz noktalara özen göstermeniz ve kullanım sonrası lensinizi muhakkak kontakt lens çantası veya kutusu içinde ve elbette solüsyon içinde tutmanız. Lenslerinizi hiçbir zaman solüsyon dışında ve kendi kutusu yerine başka kutularda saklamamak ve kullanmadan önce el temizliğinize dikkat ederek parmakla oturtmak yerine göz kapaklarınızı kullanmanızdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.