Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lensi Ters Takınca Ne Olur, Nasıl Anlaşılır?

Kontakt lensler günümüz teknolojisinde ince ve şeffaf plastik materyallerden üretilebilen ve gözlerde doğuştan veya sonradan gelişebilen kırma kusurlarını gidermek amaçlı kullanılan merceklerdir. Bu mercekler görme bozukluklarının düzeltilmesinin yanı sıra üretimlerinde yapılan eklemeler ile aldıkları farklı renkler sayesinde kullanıcıların göz rengini de değiştirebilmekte ve bunun yanı sıra kornea hastalıklarının tedavi edilmesi gibi konularda da kullanılmaktadır.

Kontakt lensler gözün en ön kısmında yer alan ve ışığı odaklamak ve gözü dış etkenlerden korumak gibi görevleri olan kornea denilen saydam ve eğimli dokunun üzerine oturtularak kullanılırlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir soru vardır.

Kontakt Lens Ters Takılırsa Ne Olur?

Kontakt lensi ters takmak elbette beraberinde kullanım rahatsızlıkları getirecektir. Takılmak istenen kontakt lensin öncelikle hangi tarafının içe hangi tarafının dışa bakacağı bulunmalı ve kornea üzerine kesinlikle bu şekilde takılmalıdır çünkü yapısı gereği bir mercek olan kontakt lensin ters takılması durumunda halihazırda görme sorunları yaşayan kullanıcının hiç bir şeyi görememesine neden olabilir.

Üstelik görüşü engellemesinin ötesinde ters kullanımın devam etmesi sonucu göze gerektiği şekilde oturamaması ve gözün yanlış yerine baskı yapması sonucu göz yüzeyinde ciddi hasara da sebebiyet verebildiği görülmüştür. Bu sebeple kontakt lensi takmadan önce doğru yönünün hangi taraf olduğuna dikkat etmeniz gerekmekte. Bu noktaya dikkat edilerek korneanın üzerine oturtulan kontakt lens gözyaşı zarına yapışır ve biraz da göz kapaklarının basıncı ile orada sabit bir şekilde durarak kornea dokusunun normalde yapamadığı işleri yapmasını sağlar.

Söz konusu kontakt lens kullanımı farklı amaçları ve tipleri olması sebebiyle kullanımdan önce bilgi sahibi olunması gereken bazı kriterlere sahiptir.

Doğru Kontakt Lens Kullanımı Nasıl Olur?

  • Göze uygun olan kontakt lensler göz içinde iyi ortalanmış halde durarak korneayı sarmalıdır
  • Kontakt lens takılmadan önce hangi tarafının gözün içine bakacağı doğru biçimde tespit edilmeli ve lens kesinlikle ters takılmamalıdır
  • Kullanıcı kontakt lensin varlığını sürekli olarak hissetmemeli, görüşü net ve rahat olmalıdır
  • Göz kırpma sonrası görüşte değişme veya kayıp olmamalıdır
  • Kontakt lensin kenar şeridi göze baskı yapmamalıdır yani çok sıkı olmamalı fakat çok da gevşek olmamalıdır

Bu kriterlerin önemi bir yana kontakt lens almadan önce muhakkak uzman bir göz doktoru ile görüşmek ve göz tipine ve yaşanan görme bozukluğuna veya böyle bir sağlık sorunu yoksa kullanıcının lens kullanma amacına uygun kontakt lens alınması konusunda tavsiye almak gerekli ve hatta olmazsa olmazlardandır.

Kontakt Lensler Ne Amaçla Kullanılırlar ?

Kontakt lensler bu günlerde göz rengini değiştirmek gibi daha estetik amaçlar için kullanılabilecek kadar gelişmiş olsalar da aslında ilk ortaya çıkışları ve günümüzde de asıl kullanım nedenleri olan görme bozukluklarını giderme ve kornea hastalıklarının tedavilerinde kullanılırlar. Uzağı net görememe hastalığı olan miyop, yakını net görememe hastalığı olan hipermetrop ve şekillerin eğik görünmesine neden olan astigmat gibi hastalıklarda kontakt lens fiyatları farklılık göstermek ile birlikte gaz geçirgen sert lensler, piggy back lensler veya hibrit lensler gibi lens türleri var ve tedavi amaçlı kullanılırlar.

Söz konusu lenslerin farklı türler arasında değişmek şartı ile genel olarak faydaları gözlüklere göre çok daha geniş bir görüş açısı sunarak günlük aktiviteleri kolaylaştırırken estetik olarak da daha iyi bir görüntü sağlamaları, gözlüklerin aksine gözün kenar görüşünü etkileyecek çerçeveleri olmaması, gözlüklerin aksine bakılan her yönde kullanıcıya sundukları görüşün aynı olması, gözlüklerin sunabildiğinden çok daha iyi bir derinlik algısı sunabilmeleri, gözlük materyallerinin dış etkenlerden doğrudan etkilenmesinin aksine daha doğal bir görüş sağlayabilmeleri, gözlüklerde oluşan ıslanma, buğulanma, kulak ve burun üzerinde ağrı/acı yaratma gibi sorunları olmaması, görme bozukluklarının yanı sıra göz rengini değiştirerek kozmetik amaçlı da kullanılabilmesi, spor esnasında gözlüklerin yarattığı zorluklara neden olmaması olarak sayılabilir.

Kontakt lens çeşitleri ve kontakt lens markaları pek çok farklı nedenden ötürü tercih edilebilmek ile birlikte kesin olan kullanmadan ve hatta satın almadan önce muhakkak alanında uzman bir göz doktoru ile görüşmek ve tavsiyesini almaktır. Bu sayede kontakt lens kullanma amacınız ne olursa olsun sağlığınızı tehlikeye atmaktan korunabilirsiniz.

Kontakt Lenslerin Yan Etkileri Nelerdir?

Kontakt lensler gözlüklere karşı sağladıkları tüm faydalar, kullanım rahatlıkları, estetik değerleri ve görme bozukluğu tedavilerindeki yardımlarına rağmen her ürün gibi yanış kullanımda çeşitli sakıncalarına ve rahatsızlık veren sonuçlara da sahiptir. Kullanmaya başlamadan önce uzman bir doktordan tavsiye almayan ve kendi başına veya kulaktan dolma bilgilerle lens türü gibi önemli ayrıntılara karar veren kullanıcılar kontakt lensin boyutları itibarıyla göz tiplerine uymaması, kontakt lens çıkarma ile ilgili gerekli hijyene dikkat etmemeleri, kontakt lens batması, bunların yanı sıra korneaya uymaması ve neticede bir çeşit zar olması sebebiyle de kontakt lens bulanık görme gibi hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir takım sorunlara sebebiyet verebilir.

Bahsettiğimiz tüm bu yan etkiler göz üzerinde lens kullanımına bağlı olarak oluşan sorunların habercisidirler. Örneğin kullanılan kontakt lens gözde batmaya neden oluyorsa bu göz tipine uymadığı ve gözde sorunsuz durabilmesi için ya daha sulu bir ortama ya da daha esnek bir yapıya sahip olması gerektiği anlamına gelir. Kullanıcının görüşünde bulanıklığa sebebiyet vermesi gibi bir durumda ise muhtemelen lensin boyutları korneaya uymamakta veya lens göz üzerinde fazla hareket etmekte demektir.

Bazı lenslerin ise göz içinde kızarıklığa, kaşıntıya veya acıya sebebiyet verdikleri de görülebilir ki bu durumda kullanılan lens fazla sıkıdır veya yeterince temiz değildir. Bunlar gibi yan etkilerde kullanılan lensin derhal çıkarılması ve lens ile birlikte uzman bir göz doktoruna başvurulması çok önemlidir. Neticede göz hassas bir organdır ve bu gibi ürünlerin kullanılması fazlaca dikkat gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.