Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lensin Çıkarılması Gereken Durumlar

Türlü çeşitlerde ihtiyaçlar ve kişisel zevkler nedeni ile kullanılması mümkün olan kontakt lenslerin görme bozukluklarının tedavisinde kullanılmaları veya daha estetik kaygılara çözüm sunabilmeleri gibi faydaları olmasına karşın üzerine takıldıkları organ olan gözün dış etkenlere karşı oldukça hassas olması sebebiyle her zaman olmasa da bazı belirtilerin görülmesi durumunda derhal çıkarılmaları ve konu ile ilgili uzman bir göz doktoruna başvurulması gerekebilir.

Hangi durumlarda kontakt lens kullanımı sağlıklı olmaktan çıkar konusu içinde bazı yanlış anlaşılmaları barındırır. Bu konudaki sorulardan ilki “kontakt lens banyo yaparken çıkarılır mı” olur. Cevap; doktorların “lensinize gözlük muamelesi yapın” cevabı ile doğru orantılı. Duş esnasında lensinizin su alması sebebiyle gözünüze yapışma ihtimalinin yanı sıra esasında asıl sorun göze girebilecek şampuan veya duş jeli gibi kimyasallar. Lenslerin dayanıklılıkları türlerine göre farklılık gösterebilmekle birlikte her zaman için başka kimyasallar ile temaslarından kaçınmak faydalı olur.

Bir başka mesele de “kontakt lens baş ağrısı yapar mı” meselesi. Görme bozukluklarının baş ağrısına neden olması rastlanabilen bir durum ancak lens kullanımının baş ağrısı yapması rastlanan bir durum değil. Baş ağrınızın kontakt lens kullanımlarınıza denk gelmesi bu yeni durumun yarattığı rahatsızlığın psikolojik bir etkisi olabilecekken lens kullanımından tamamen bağımsız bir nedene de dayanıyor olabilir. Devam eden ağrılarda doktora görünmek en doğrusu.

Ancak bu iki durumun ötesinde kontakt lens kullanımına ara verilmesini gerektirebilecek durumlar da var. Bunların başında kontakt lens enfeksiyonları gelir. Bu göz enfeksiyonları kullanılan kontakt lenslerin temiz olmaması veya lenslerin takılması ve çıkarılması esnasında göze bulaşan bakteriler sebebiyle meydana gelebilirler. Bu enfeksiyonlar ilaç tedavisi ile geçebilmelerinin yanında bazı durumlarda ameliyatlara kadar varan ciddi sorunlara neden olabilirler. Enfeksiyon risklerinin yanı sıra kullanımı zorlaştıran hatta imkansız hale getiren durumlar da vardır ki bu gibi durumlarda lens kullanımına derhal ara vererek bir göz doktoruna başvurmak gerekir. Bunlar kontakt lenslerin göz üzerinde acıya sebebiyet verebilen göz kurulukları, grip ve soğuk algınlığı zamanları, çok tozlu, pis veya dumanlı ortamlarda lens ile bulunmak ve bunun akabinde lensin zarar görmesi, gözde kaşıntı, yanma, kontakt lens batması, göze bir şey girmiş hissi, kuruluğun yanı sıra aşırı sulanma, normal olmayan göz akıntıları, lens tam olarak oturduğu halde kontakt lens bulanık gösteriyor ve düzelmiyorsa, bakılan nesnelerin etrafında gökkuşağı veya harelenme görmek, gözde kızarıklık, lenslerin ilk takıldıkları zamana göre daha fazla rahatsızlık vermeleri, kontakt lens çizilmesi, kontakt lens bakımı eksikliği ve bunun sonucunda oluşan lens hasarı gibi durumlardır.

Kontakt lens aylık takılabilen türlerden günlük olarak değiştirilmesi gerekenlere kadar pek çok çeşide sahip olsa da hepsinde bu gibi sorunlara rastlanabilir.

Bu Sorunlar Nasıl Önlenebilir ?

Yukarıda bahsedilen sorunlar basit bir şekilde kontakt lens kullanımını zorlaştırmaktan başlayarak ciddi göz rahatsızlıklarına kadar giden bir aralıkta sonuçlara sahiptirler. Bu sonuçlardan kaçınmanın en kolay yolu elbette öncelikle kontakt lens kullanma kararını bir uzman göz doktoru danışmanlığında vermek.

Göz tiplerinden tutun da kullanım amaçlarına kadar pek çok farklı nedene göre tasarlanmış kontakt lensler var. Doğru lensin doktor tavsiyesi ile seçilmesinin ardından kullanıcının sağlığı ve güvenliği elbette yine kullanıcının dikkati ve özeni sayesinde olacaktır. Kontakt lensin sadece kendi solüsyonu ile saklanması yani solüsyon yerine su veya başka sıvılar kullanılmaması, lensin takma ve çıkarma işlemlerinin doğru yapılması ve bu esnada ellerin ve gözün hijyenine maksimum özen gösterilmesi, bizzat lenslerin kendilerinin de temiz şekilde saklanması ve bakımlarının aksatılmadan yapılması, çeşitli sebepler ile hasar gören lenslerin hasarlı halde kesinlikle kullanılmamaları ve en kısa süre içinde değiştirilmeleri gibi önlemler ile göz enfeksiyonu gibi ciddi sorunlardan korunmak mümkün. Bunların yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz batma, yanma gibi daha ufak çaptaki sorunlar da yine bu basit fakat etkili önlemler ile etkili bir biçimde önlenebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.