Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lensin Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

İnsan vücudunun en önemli ve en hassas organlarından birinin göz olduğu bilinir. Gözümüze kaçan her toz ya da farklı bir madde göz için büyük bir risk taşır ve belirli bir oranda ona zarar verir. Bu nedenle göz sağlığını çok önemsememiz ve göz konusunda çok dikkatli davranmamız gerekir. Göz sağlığına çok dikkat etmediğimiz zaman bazı durumlarda göz problemleri meydana gelir. Aslında bunun tek sebebi sadece göz sağlığını korumak değil, bunun yanı sıra farklı etmenlerde göz hastalıklarının meydana gelmesine sebep olabilir.

İnsanlar göz sorunlarını en aza indirmek, göz kusuruna göre uzağı ya da yakını geçici olarak net görmek için tercihlerine göre gözlük ya da lens kullanırlar. Gözlük ya da lens göz sorununu geçici bir süre ortadan kaldırır, onları kullanmayı bıraktığınız anda göz sorununuz devam eder. Göz sorununa geçici olarak çözüm olan lens kullanımında dikkatli olmak, lensin temizliği ve bakımı için özen göstermek gerekir. Göz doktorları lens konusunda lensin ne kadar süre kullanılması gerektiğini ve buna dikkat etmek gerektiğinin altını özellikle çizerler. Lens kullanımı başlı başlıca bir sorumluluk anlamına gelir. Çünkü göz çok hassas bir organ olduğu için yapacağınız en küçük bir yanlış, gözünüzün mikrop kapmasına neden olabilir.

Kontakt Lensin Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

Göz kusurunu geçici bir süre tedavi etmek amacıyla lens en çok kullanılan yöntemlerden biri olur. Lens kullanırken temizliğine çok dikkat etmek gerekir. Çünkü lensi gözlerine taktığınız ve gözlerinizle temas ettiği için bunun gözünüze zarar vermeyecek bir şekilde yapılması gerekir. Bunun için de lensin gerekli bakımının ve temizliğinin her gün yapılması gerekiyor. Her lensin farklı bir kullanım süresi vardır. Lensler günlük, aylık ya da yıllık gibi kategorilere ayrılır. Günlük kullanmanız gereken lensleriniz varsa, günün sonunda çıkardığınız zaman lenslerinizi atmanız gerekir. Aynı durum aylık ve yıllık lensler için de geçerliliğini korur. Lenslerinizin kullanım süresi sona erdiyse bir saat bile daha fazla kullanmanız göz sağlığınızı riske atmak anlamına gelir. Lensinizin eskiyip, eskimediğini sadece takvime bakarak anlayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda özellikle aylık kullanılan lensler, kullanım süresi sona ermeden daha erken bir zamanda eskiyebilir. Bunu anlayabilmek için bazı belirtiler bulunur. İlk olarak gün sonunda lenslerinizi çıkarırken, gün boyunca lenslerinizin sizi rahatsız edip, etmediğinin kararını verebilirsiniz. Gözlerinize yakından baktığınız zaman çok fazla kanlanma oluyor mu, göz damarlarınız daha belirgin hale geliyor mu? Bu tür sorularınızın cevabı evet ise, lenslerinizin artık kullanım süresini doldurmuş anlamına gelir.

Lenslerinizi gözlerinize taktıktan sonra ya da gün içerisinde herhangi bir zamanda gözlerinizi birkaç saniye için kapalı tutun. Lensleriniz gözlerinizi kapalı tuttuğunuz zaman gözlerinizin yanmasına neden oluyorsa ya da batma hissi uyandırıyorsa lensinizin kullanım süresini sonlandırmanız gerekir. Gözlerinizi rahatsız eden lensleri, göz sağlığınız açısından bir daha kullanmamanız gerekir. Çünkü gözlerinize zarar verebilirsiniz.

Lenslerin Eskimemesi İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Lens kullanımı en az bakımı kadar dikkat edilmesi gereken bir durum. Gözlerinizin sağlıklı olması lens kullanımına verdiğiniz özen kadar önemli. Lensinizin bakımını her gün düzenli olarak yaptığınız zaman aynı zamanda göz sağlığınızı da korumuş olursunuz. Lenslerinizin vaktinden önce eskimemesi ve güvenle kullanıma devam etmeniz için lens kullanma talimatına uymanız gerekiyor. Yani ilk olarak her gün lensinizi gözlerinizden çıkarın ve lensinizi avcunuzun içerisine alarak her iki tarafını da lens solüsyonuyla temizleyin. Ardından lens solüsyonunu lens kalıbına dökerek, lenslerinizi yerleştirin. Lenslerinizi her gün sürekli kullanmak da lenslerinizin daha çabuk eskimesine neden olur.

Solüsyonunuzla düzenli temizlik bakımını yapmıyor olmanız lenslerinizin kirlenmesine ve kısa süre içerisinde kullanılmaz bir hal almasına neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.