Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lensin Gözleri Kurutması, Çizmesi

İnsan vücudunun en hassas ve en önemli organları arasında gözler de yer alır. Gözlerin sağlığını koruması açısından belirli bir oranda nemi koruması gerekir. Gözün dış yüzeyinde yer alan ve gözü kaplayan konjonktiva zarı, saydam kornea tabakasının yüzeyinin sürekli nemli olması gerekir. Özellikle bu alanın nemli kalması çok önemlidir. Uzmanların yapmış olduğu çeşitli araştırmalar sonucunda kontakt lens kullanan bireylerin en büyük zorluğunun gözlerde kuruma ve enfeksiyon olduğu ifade edilmiş bulunuyor. Kontakt lens kullanımının en önemli sorunlarından biri de gözleri çok fazla kurutması ve çizmesi durumu olarak bilinir. Kontankt lense bağlı olarak göz kuruluğu yaşam standardını ve günlük hayatını olumsuz bir şekilde etkiler. Bu sorunu yaşayan lens kullanan bireyler göz kuruluğunun herhangi bir çözümü olmadığını düşünür. Kontakt lenslerin gözleri kurutması lenslerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması sonucunda meydana gelir. Kontakt lens kullanımıyla ilgili yanlış bilgilerin yer alması göz kuruluğu şikayetinin çok fazla artmasına neden olur.

Kontakt Lensin Gözleri Kurutması ve Çizmesi

Kontakt lens kullanan bireyler için en önemli sorun gözlerin kuruması ve çizmesi durumu olur. Kontakt lens kullanımında gözlerin kurumasına neden olan en önemli faktör, lenste yer alan temel eğrinin ve DIA değerinin göze uyum sağlamamasıdır. Bu da gözlerin gözyaşı stabilitesini büyük oranda bozar. Lens kullandığınız zaman sürekli gözlerinizin kurumasından dolayı şikayet ediyorsanız, bu durum gözlerinize uygun bir lensi kullanmadığınız anlamına gelir. Kullandığınız lensin çok kaliteli olması da göz kuruluğu durumunun önüne geçemez. Kontakt lensin gözlerinizi kurutmaması için temel eğrinin ve lens çapının gözleriniz uygun olması, gözlerinizle uyum sağlaması gerekir. Bu faktörlerin yanı sıra aynı zamanda kullanmak istediğiniz lensin doktorunuz tarafından belirlenmesi ve gözünüzle uyum sağlaması gerekir. Kontakt lens satıcıları, lens çapının standart bir şekilde 8,60 ve 14,20 ölçüleri olarak belirlemesi gerçeği yansıtmaz. Kullanmak istediğiniz lensleri hassas ölçümlerle belirlenmesi gerekir. Yapılan araştırmalar sonucunda lens kullanan bireyler gözlerinin çok kuruması sebebiyle lens kullanmak istemezler. Göz kuruması lens kullananlar için normal bir durum haline gelir. Yeni üretilen lenslerde bu şikayet dikkate alındı ve artık yeni üretilen lenslerde göz kuruması gibi bir şikayet bulunmuyor. Eğer lens ölçüleri sizin göz ölçülerinize göre değilse, yine gözleriniz kurumaya devam eder. Göz kuruluğu aynı zamanda kalitesiz lens solüsyonlarının kullanılmasından dolayı da olur.

Estetik açıdan kullanılan renkli lensler de yapısından dolayı gözleri kurutur. Renkli lenslerin su tutma oranı çok farklılık gösterir. Oksijen iletimleri hammadde olarak renkli lenslerde yeterli olsa da lenslere boyama işlemi uygulandıktan sonra yapısı bozulduğu için su tutma özelliği tamamen kaybolur. Bilinçsizce kullanılan ve kullanım süresi dolan lenslerde de belirli bir oranda göz kuruluğuna neden olur.

Lens Kullananlarda Kuruluk Ve Gözleri Çizmesi Neden Olur?

İnsanların farklı sebeplerden dolayı göz sorunu ortaya çıkabilir. Gözlüğün yağmurda ıslanması, sıcakta ve soğuk havalarda buharlanması nedeniyle insanlar tarafından tercih edilmez. İnsanlar daha çok kullanımı daha kolay olan, camlarının ıslanma ihtimali olmayan ve camları buharlaşmayan lensi tercih ederler. Lens herkesin bütçesine göre olan ve geçici bir çözüm arayan bireyler için doğru bir tercih olur. Bilinçsiz olarak kullanılan ve gözlerle uyum sağlamayan lensler nedeniyle göz kuruluğu meydana gelir. Bazı durumlarda insanların düzenli olarak kullanması gereken ilaçlar da göz kuruluğuna neden olabilir. Düzenli olarak kullanılması gereken ilaçlar göz kuruluğuna neden olduğu için göz damlası kullanabilirsiniz.

Yeni üretilen her lensin su tutma oranı, göz kuruluğunu önlemek için daha çok arttırıldı. Çünkü şu ana kadar lens kullanıcıları gözlerinin çok fazla kuruduğu yönünde çok fazla şikayeti dile getirdiler. Özellikle lens kullanıcıları klimalı ortamlara girmekte, gözlerinin kuruması açısından hep tereddüt yaşıyorlardı. İlerleyen yaşlarda kullanılan lensler, yaşa bağlı olarak da büyük oranda kuruluk yapar. Nemi çok düşük olan ortamlar, kimyasal maddeler, rakımı çok yüksek yerlerde bulunma ve düşük oksijen basıncı da gözleri çok kurutur. Uzun süre bilgisayar, tablet kullanımı gözleri kurutabilir. Uzun süre lens kullanımı, lenslerle uyuma gibi durumlar göz sıvısını çok azaltır ve göz kuruluğuna neden olur. Aynı zamanda uzun süre lens kullanımı korneayı da olumsuz bir şekilde etkiler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.