Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kontakt Lensle Uyumak- Yüzmek

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lensler göz bebeği üzerine yerleştirilen ince ve kavisli bir yapıya sahip gaz geçirgenliği olan daha iyi bir görme imkanı sunan merceklerdir. Kırma kusurunun düzeltilmesi, kozmetik amaçlı ve kornea tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmişlerdir.

Kontakt lensler ilk kez 1886’da Polonya doğumlu Xavier Galazowski tarafından katarakt ameliyatı sonrasında yaranın iyileşmesi için geliştirilmiş ve kullanılmıştır.

Lens dizaynına ilişkin önemli gelişmeler ise 1930’larda Joseph Dallas öncülüğünde Macarlar tarafından yapılmıştır. 1930’lara kadar lens için tek malzeme camdır. 1930’lardan sonra ise lens için pleksiglas, polimetilmetakrilat (PMMA) kullanarak cama göre çok hafif yapısıyla lensin sadece kornea üzerinde durabilmesi sağlanmıştır. İlk gaz geçirgen lensler de yine aynı yıllarda kullanılmıştır. Gaz geçirgen lensler özellikle oksijen geçişini sağlayarak göz kuruluğu, korneada bakteri oluşumu gibi olası sorunları engellemektedir.

Kontakt Lens ile Uyursam Ne Olur?

Göz yüzeyinin tamamını kaplayarak kusur düzeltme, görmeye yardımcı olma gibi işlevleri olan kontakt lens son zamanlarda birçok kişinin hem tedavi amaçlı hem de kozmetik amaçlı tercih ettiği bir şey olmaya başlamıştır.

Kontakt lens kullanan birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi de kontakt lens takılıyken uyumanın sonuçlarının ne olacağıdır.

Kornea, gündüz gözlerimiz açıkken ihtiyacı olan tüm oksijeni çok kolay bir şekilde açık atmosferden temin edebilmektedir. Fakat uyku esnasında göz kapakları kapalı olduğundan ihtiyacı olan oksijeni göz kapağının altındaki kılcal damarlar sayesinde alabilir. Kılcal damarlar yardımıyla ihtiyacı olan oksijeni alan ve tüketen kornea, göz kapakları açıkken aldığı oksijenden çok daha az miktarda oksijen tüketebilmektedir. Uyku esnasında yavaşlayan metabolizma sayesinde bu oksijen miktarı ona yetmekte, yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmektedir. Uyku esnasında yani korneanın zaten az miktarda oksijen aldığı zamanlarda lensin takılı olması ise oksijenin korneaya geçişi sırasında bir engel olacağından göz yüzey dokularına yeterince oksijen ulaşmasını engelleyecektir.

Gelişen teknoloji ile lens yapımında kullanılan materyallerin gaz geçirgenliği maksimum seviyeye getirilmiş ve oluşabilecek sorunlar büyük ölçüde engellenmiştir. Fakat yine de korneanın özellikle uyku sırasında yeterli oksijen alamaması göz kuruluğuna neden olacak ve bu da uyandığınızda sizi fazlasıyla rahatsız edecektir. Her ne kadar bu göz kuruluğunu lens solüsyonu yardımıyla giderme şansına sahip olsanız da korneanın alması gerekenden az oksijen alması bakteri üretme ve enfeksiyon kapma olasılığını çok fazla artırmaktadır. Gözde yaşama imkanı bulan bakteriler sonucu oluşan bazı enfeksiyonlar ise tedavisi çok zor ya da tedavi edilemeyen enfeksiyonlar olabilir.

Doktorunuza danışmadan almamanız gereken bir karar olan kontakt lenslerle uyumak sanıldığı gibi tek seferde birçok soruna neden olan bir şey değildir. Temizliğine dikkat edildiğinde ve doktora danışılarak hareket edildiğinde elbette hiçbir sorun teşkil etmemektedir.

Kontakt Lens ile Yüzebilir Miyim?

Kontakt lensler her üretici firmanın kullandığı malzemelere göre farklılıklar göstermektedir. Bu malzemelere bağlı olarak ise farklı miktarlarda su tutarlar. Lenste mevcut olan su içeriği, malzemenin yumuşaklığı, gaz geçirgenliği üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Mevcut olan bu su içeriği, su sayesinde buluşabilecek mikropların kontakt lens içine yerleşmesini de sağlayabilmektedir.

Göz doktorları hastalarına kontakt lenslerle beraber denize ve özellikle havuza girmemelerini, gireceklerinde deniz-havuz gözlüğünün mutlaka takılı olmasına dikkat etmelerini söylemektedirler. Deniz suları, özellikle de havuz suları çok dirençli amip türü mikroplar ile doludur. Denize, havuza kontakt lens ile girilmesi durumunda bu mikropların gözde kendilerine uygun ortam bulup, yerleşebileceklerini ve tedaviye dirençli enfeksiyon oluşturabileceklerini söyleyen göz doktorları denize ve havuza girileceği takdirde kaliteli, su geçirmeyeceğine emin olunan deniz-havuz gözlüklerinin kullanılması gerektiğine dikkat çekmektedirler. Ayrıca gözlük kullanımı olmadığında lenslerin düşmesi, kısa süreli görme bozuklukları çok büyük ihtimaller içerisindedir.

Eğer kontakt lenslerinizle denize veya havuza girdiyseniz ve;

  • kırmızı, ağrılı bir göz enfeksiyonunuz varsa
  • yabancı madde varmış gibi hissederek bulanık görme, yanma, yaşarma problemi yaşıyorsanız
  • lensleri çıkardıktan sonra dahi kızarık gözleriniz varsa en kısa zamanda bir hekime görünmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.