Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Konuşurken Tekrarlama Durumu Nasıl Tedavi Edilir?

Çocukların konuşmaya başladığı dönemde tek tük kelimeler ile cümle kurarak konuşmaya çalışması hepimizin hoşuna gider. Sözlük dağarcığı fazla geniş olmadığı için çocuklar kendini ifade ederken kelimeleri yanlış telaffuz eder ve kelimeleri sürekli tekrarlayarak konuşur. Çevresinde çocuk olmayan veya kardeşi bulunmayan çocuklar ise konuşmaya çalışma sürecinde daha fazla zorlanır. Belli bir yaşa kadar çocukların konuşurken tekrarlaması normal bir durumdur.

Fakat belli bir yaş aralığından sonra çocuğunu konuşurken kelimeleri tekrarlaması, mantıklı cümlelere kuramaması, konuşurken takılması ve bazı kelimeleri hiç söyleyememesi birçok farklı hastalığını habercisi olabilir. Erişkinlerde de konuşurken tekrarlama ve dil takılması denilen durumlar bulunur. Bu problemler bazı hastalıkların sonucu olabileceği gibi, sonradan gelişen bir bozukluk da olabilir. Peki, konuşurken tekrarlama durumu nedir ve nasıl tedavi ediliyor? Yazımızın devamında sizleri bu konuda bilgilendireceğiz.

Konuşurken Tekrarlama Durumu Nedir?

Konuşma bozukluğu; konuşmanın gelişimi, konuşurken akıcılık, konuşurken tekrarlama, dilin sürekli takılması, bazı harfleri veya sesleri çıkaramama, seslendirme ve dil yapısındaki bozukluklar ile konuşmada yardımcı olan organlarının işlevini yapamaması adı altında incelenir. Çocuk yaşlarda başlayan bu sorun geçmediğinde mutlaka bir doktorun gözetiminden çocuk geçirilmelidir. Aksi halde erişkin dönemlerde de yaşana bu tür bozukluklar sosyal ilişkilere zarar verip kişinin psikolojisini bozar.

Konuşma bozukluklarından biri olan konuşurken tekrarlama durumu, aynı sözcükleri sürekli olarak tekrarlanmasıdır. Bu durum küçük çocuklarda sık görülür. Bunun yanında öz güven sorunu yaşayan veya aşırı heyecan duyan kişiler de konuşurken sözcükleri tekrarlama durumu ile karşılaşır. Yaşlı kişilerde alzheimer ve bunama kaynaklı söylediklerini unutmaları dolayısı ile de konuşurken tekrarlama sorunu oluşur.

Konuşma bozuklukları erken yaşta fark edilmesi ileriye dönük sorunun bir hastalığa dönüşmesini engeller. Küçük yaşta çocukların bazı sesleri çıkaramaması, istedikleri cümleleri kuramamaları veya gramer hataları her ne kadar yaşa bağlansa da bu durumun altında nörolojik ve fizyolojik bozukluklar olabilir. Konuşma bozukluklarının uzun sürmesi ve durumun daha da kötüleşmesi halinde çocuğun mutlaka bir doktora muayene edilmesi gerekir. Çünkü konuşma bozukluklarının ileri ki adımında gecikmiş konuşma, artikülasyon bozukluğu, özgün konuşma ve kekemelik meydana geliyor. Çünkü konuşurken tekrarlama sorunu küçük yaşlarda giderilmediğinde ileride kekemelik sorununa neden oluyor. Kekemelik erken yaşta fark edildiğinde çok basit egzersizler ile tedavi edilen bir hastalıktır.

Kekemelik Nedir?

Konuşurken Tekrarlama Durumu Nasıl Tedavi Edilir?

Kekemelik konuşurken tekrarlama ile seyreden ve uzun vadede konuşmanın ritminin ve akıcılığının kaybedilmesidir. Kekemelik sorunu yaşayan kişiler konuşurken kararsız kalma, sözcükleri uzatma, hecelerin tekrarlanması ve sürekli duraklama semptomları gösterir. Çocuklarda ilk konuşma zamanında 2 ile 4 ay arasında sürebilen bu durum uzadığı vakitte mutlaka bir doktor kontrolünden geçirilmelidir.

Kekemelik genetik olarak gelişebilen bir sorundur. Bunun yanında travma, şiddet, ailede gerginlik ve psikolojik sorunlar kekemeliğe neden olur. Kekemelik tedavi edilmediğinde erişkinliğe kadar sarkan ve bu süreçte ikili sosyal ilişkileri de sekteye uğratan bir durumdur. Günümüzde çeşitli merkezlerde kekemelik tedavileri çok kısa sürede ve çok pratik bir biçimde yapılıyor.

Konuşurken Tekrarlama Durumunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Konuşurken Tekrarlama Durumu Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda 5 yaşına varmadan her türlü konuşma bozukluğuna yönelik düzenlemeler yapılır. Eğer bu süre geçilmişse o zaman problemin de gidişatı değişir. İleriye yönelik iyileşme zaman geçtikçe daha da zorlaşır. Çocuklarda meydana gelen konuşmada tekrarlama durumu için psikolojik durum da incelenir. Çünkü çocuğun ruhsal hali konuşmasına yansır. Çocuğa psikolojik destek sağlayarak bu sorundan kurtarabilirsiniz.

Erişkinlerde var olan konuşurken tekrarlamak durumundan kurtulmak isteyenlerin özel merkezlerden tedavi alması gerekir. Kişinin sürekli tekrarlamasına neden olan şeylerin ise iyi saptanması gerekir. Eğer kişilerdeki konuşurken tekrarlama alzheimer gibi bir hastalığın sonucu ise kişinin bu hastalık neticesinde tedavi edilmesi gerekir. Eğer kişi beyninde tümör varlığı neden ile konuşmada tekrarlama refleksi veriyor ise bu durumda da, kişiye özel tedavi yöntemi uygulanır. Beyindeki tümörün ilerleyişinin engellenmesi ile bu tür bir sorundan kurtulunur.

Bu sorunların haricinde çok az iletişim kuran ve okuma alışkanlığı olmayan kişiler de konuşurken tekrarlama sorunu yaşar. Bu kişilerin de bolca kitap, dergi ve gazete okuyarak kelime dağarcığını geliştirmesi gerekir. Böylece daha akıcı bir şekilde konuşabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.