Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Köpek Korkusunu Nasıl Yenebilirim? Psikolojik Tedavi Gerekli midir?

Genellikle çocukluktan gelen bir fobi olan köpek korkusunu yenmek için o hayvanlarla vakit geçirmek iyi bir çözüm yolu olabilir. Sokaklarda gördüğünüz hayvanlar bazen saldırgan ve korkunç görünebiliyor. Siz de köpek gördüğünde nereye kaçacağını bilemeyenlerdenseniz, bu korkuyu yenmek adına onlara biraz vakit ayırın. Çünkü bireyler küçük yaşlardan itibaren bir hayvanla aynı ortamda büyümediği zaman ve aile bireylerinden herhangi birisi köpeklere ya da farklı hayvanlara karşı olumsuz tepkiler gösterdiği zaman bu fobi ortaya çıkıyor. Vakit hiçbir zaman geç değildir. Kendinizi hazır hissettiğinizde evinize ya da yaşadığınız bölgeye küçük bir köpek alarak korkularınızı yenmeye çalışabilirsiniz.

Köpek Korkusu Neden Olur?

köpekten korkan kız

İnsan hangi yaşta olursa olsun bir köpeğin aşırı tepkisiyle karşılaştığında ya da köpeğin saldırısına uğradığında bunu beyin kaydeder ve asla unutamaz. Bu bilgilerin zihinde kalması ve birikmesi de fobiye sebep olacağından anlık korkuların üzerine gitmeniz gerekir. Çünkü bazı durumlarda köpek fobisi sonrasında evden çıkamama ve sokakta panik halde olma gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Kendi kendinizi yönetemediğiniz durumlarda psikolog ya da psikiyatrist yardımı alabilirsiniz.

Her canlının sahip olduğu bir savunma mekanizması vardır. Bu yüzden dışarıda bir köpek havladığında ya da kendini savunmaya çalıştığında saldırıyor diye algılanabiliyor. Ancak geçmişte yaşanan kötü deneyimleri bir kenara bırakıp, köpek korkusundan kurtulmak için güzel şeyler yapmaya başlayabilirsiniz. 

Köpeklere Nasıl Yaklaşılmalı?

İnsanlar korktukları zaman vücutlarında bazı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu hormonlar köpekler tarafından direkt olarak algılanır. Bu yüzden korkan insanlara daha çok saldırma iç güdüsü ile hareket ederler. Yanınızda köpeklerden korkmayan birisi olduğu zaman onun eşliğinde köpeklere yakınlık göstermeye çalışabilirsiniz. Korkusuz kişi köpeği sakinleştirdiğinde tehlikenin ne kadar azaldığını siz de fark edeceksiniz. Köpeklerin belli bir vücut dili vardır. Onu öğrendiğiniz zaman sinirli bir köpeğin ya da sakin ve oyuncu bir köpeğin karakterini fark edebilir, tavırlarına göre nasıl davranmanız gerektiğini kolayca şekillendirebilirsiniz. Bu korkuyu yenmek için onlardan uzak durup kaçmak yerine, onlarla arkadaş olup, iletişim kurmak için vakit ayırmanız gerekir.

Sokakta yanından geçeceğiniz köpeği sevmek isterseniz, ondan korktuğunuzu belli etmeden baş seviyesine eğilin ve öncelikle elinizi başına doğru uzatın. Köpek sevecen ve sıcak kanlıysa başını öne eğer ve kuyruk sallamaya başlar. Ancak siz ne zaman hırçın ve sert tavırlar sergilerseniz, onlar da insanlara karşı öfkeli olabilir. Korkunuz bir türlü geçmiyor ve kalbiniz daha çok atmaya devam ediyorsa, yanından geçerken göz teması kurmamaya dikkat edin ve sessizce ilerleyin. Geçmişte size karşı saldırgan olduğunu düşündüğünüz ya da sizi kovalayan bir köpek olduğu hatırladığınız durumlarda, zincirle bir yere bağlı olan köpekleri severek korkularınızın üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz.

Köpek Korkusu Nasıl Yenilir?

köpek ve kız

  • Köpeklerin her biri farklı bir karakter ve özelliğe sahiptir. Bu yüzden onlar hakkında geniş çaplı bir bilgi sahibi olma yolunda ilerleyin. Yaşadıkları koşullar ve başlarına gelen durumlar köpeklerin insanlara karşı olan tutumlarını doğrudan etkiliyor. Onları tanımaya çalışarak duygusal bir bağ kurmayı deneyebilirsiniz.
  • Köpekler karşısında sakin olmak gerekir. Sakinliğinizi ve kokunuzu hissettiklerinde sizin hakkınızda bir yargı edinir ve korkulacak biri olmadığınızı anladıklarında yanınızdan uzaklaşacaklardır.
  • Peki, köpekten korkanlar ne yapmalı? Bu soruya verilebilecek yanıtlardan bir tanesi de iletişimdir. İletişim insanlarla olduğu kadar hayvanlarla da aramızdaki en güçlü bağdır. Bazen bir dokunuş bazense bir yüz ifadesi ve bir gülüş iletişim kurmada bize yardımcı olur. Karşımızdaki canlı ne olursa olsun, onların bakışlarına dokunmak, kalpten kalbe ulaşır ve bir iletişim kurulmasını sağlar. Köpeklere korkmadan, güler yüzlü davrandığınızda, sakinleştiklerini ve size oyuncu, sıcak yüzlerini göstermeye başladıklarını görebilirsiniz. Bazı köpeklerse yaşadıkları bölgeye sahip çıkmak ve bölgeyi korumak adına sokaktan geçenlere havlamayı tercih eder. Bunu saldırganlık olarak algılamamak gerekir. Çünkü köpek aslında yaşadığı bölgeyi savunur ve bölgeyi terk etmeniz için havlar. Bu gibi durumlarda koşup tedirgin tavırlar sergilemek yerine sakince yürüyerek oradan geçmelisiniz.
  • Hipnozla köpek korkusu yenme, bilinçaltında bulunan öğretilmiş ve edinilmiş davranışlara ulaşılması ile gerçekleşir. Köpek korkusu ya da buna benzer korkular taşıyan bireylerin hipnotize edilmesi ve bilinçaltına geçilmesi ile korkuların üstesinden gelinebiliyor. Köpeklere karşı duyulan korkular için beyinde sembolleşen içsel çatışmalar üzerine yeni yorumlar ve telkinler verilerek tedavi uygulanabiliyor. Hipnoz sayesinde tedavi süresi kısalırken, korku probleminden kalıcı olarak kurtulma şansı büyük ölçüde artıyor.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.