Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Köprücük Kemiği Üzerinde Beze Neden Olur?

Şüphesiz bireylerin vücudunda bulunan bütün uzuvlar, organlar sağlıklı bir hayat geçirebilmek için oldukça önemlidir. Bu önemi vücudumuzun herhangi bir yerinde terslik olmadan genellikle anlamamız mümkün olmaz. Bir ağrı, şişkinlik vb. bir durumla karşılaşılmadan akla gelmeyen bölgelerden birisi de köprücük kemiğidir. Peki, nedir köprücük kemiği ve ağrısı neden olur, üzerinde neden beze oluşur? İşte bütün bu soruların cevaplarını detayları ile yazımızda bulabilirsiniz.

Köprücük Kemiği Nedir?

Omuz bölgesi ile boyun bölgesi arasında bulunan kemik köprücük kemiğidir. Köprücük kemiğinin diğer adı klavikula kemiği olarak bilinir. Bu kemik sağ ve sol kolları vücuda bağlama görevini taşır ayrıca kolun hareket kabiliyetinin beklenilenden daha yüksek olmasını sağlar.

Köprücük Kemiği Üzerinde Oluşan Bezenin Sebepleri Nelerdir?

Köprücük kemiği üzerinde fiziksel aktiviteler ya da çeşitli sağlık problemlerinin habercisi olarak şişlik ya da beze oluşumu gözlenir. Köprücük kemiği üzerinde oluşan bezenin önemli bir hastalığın habercisi olabileceği unutulmayarak derhal doktora başvurulmalıdır.

1. Yanlış Yapılan Fiziksel Aktiviteler

Fiziksel aktiviteler sırasında aniden ya da ters bir hareketin yapılması sonucunda köprücük kemiğini çevreleyen kaslar zarar görebilir. Özellikle yapılan egzersizler sırasında egzersizlerin bilinçsizce yapılması köprücük kemiği üstünün şişmesine neden olur. Yaşam kalitesinden ödün verilmemesi için egzersizlerin bilinçli olarak yapılması gereklidir. Aksi halde köprücük kemiği üzerinde şişlik oluşan bireyin hem kemik bölgesi ağrıyacak hem de kollarını kullanma yeteneği kısıtlanacaktır.

2. Lenfoma

Köprücük kemiği üzerindeki şişlik ciddi bir lenfoma rahatsızlığının belirtisi olabilir. Genellikle sağ köprücük kemiğinin üzerinin şişmesi lenf bezi kanseri de denilen lenfomanın habercisi olabilir. Lenfoma hastalığına sahip bireylerin bazen köprücük kemikleri dışında kasık ve koltuk altlarında da şişme gözlemlenir. Köprücük kemiği üzerinde bulunan şişlik lenf bezi kanseri belirtisi olsa da tek başına görüldüğünde direkt olarak bu hastalığa işaret etmez. Şişlik nefes darlığı, şiddetli karın ağrısı, karında şişlik gibi rahatsızlıklar ile beraber gözlemleniyorsa derhal doktora başvurulmalıdır.

3. Yağ Bezesi

Köprücük kemiği üzerinde oluşan beze herhangi bir ağrı hissettirmiyor ve üzerine hafif bir şekilde bastırdığınızda yumuşak ise bunun sebebi köprücük kemiği kas dokunuzda oluşan yağ bezesi olabilir. Köprücük kemiği üzerinde bulunan yağ bezesinden kurtulabilmek için şırınga ile çekme ya da cerrahi operasyonlara başvurulur.

4. Travma Sonucu Oluşan Beze

Köprücük kemiği oldukça kolay kırılıp hasar görebilen bir kemiktir. Eğer köprücük kemiğinde herhangi bir çıkık ya da kırılma durumu oluştuysa veya bu bölge bir darp ile karşılaştıysa köprücük kemiği üzerinde doku zedelenmesinden kaynaklı kırmızı morluklar oluşabildiği gibi bezeler de oluşabilir. Böyle bir durumda ağrının dindirilmesi için ağrı kesici kullanımı, krem ve jel ilaçlar yeterli olacaktır.

5. Tümör Kaynaklı Beze

Köprücük kemiği üzerinde oluşan bezeler her zaman basit nedenlerden oluşmazlar. Bu bezeler malign veya bening tümörlerinin belirtileri olabilir. Eğer tümörler iyi huyluysa düzenli takip sağlanmalıdır. Tümörler kötü huyluysa derhal gerekli tedaviye başlanmalı, uygun görüldüğü takdirde cerrahi operasyonla tümörler alınmalıdır. Tümör kaynaklı bezede oldukça dikkatli davranılmalıdır. Bilinçsiz davranışlar tümörün yayılmasına sebep verebileceğinden köprücük kemiği üzerinde oluşan bezeler bilinçsizce sıkılmamalı, baskı uygulanmamalı ve oynanmamalıdır. Beze gözlendiği takdirde derhal doktora başvurarak sebebi öğrenilmelidir.

6. Köprücük Kemiği İliği İltihabı

Bu durum genellikle bakterilerin köprücük kemiğinde iltihap oluşturması ile gerçekleşir. Bu durumun sebebi vücudun herhangi bir bölgesinde gerçekleşen yaralanma veya vücudun başka bir bölgesinden taşınan kandaki bakteri neden olabilir. Oldukça nadir yaşanılan bu durum baş ve boyun ameliyatlarından sonra da gözlemlenebilir. Köprücük kemiği iliği iltihaplanan bireyde; köprücük kemiği üzerinde beze, köprücük kemiği üzerinde yoğun ağrı, ateş ve etkilenen bölge de kızarma gözlemlenir. Bu enfeksiyona yakalanan bireye yaklaşık olarak 6-8 hafta antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik tedavisinden sonuç alınamayan hastaya cerrahi müdahale uygulanarak iyileşmesi beklenilir.

Köprücük Kemiğinde Bezenin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Köprücük kemiği üzerinde oluşan bezenin evde sıkılarak ya da bilinçsizce uygulanabilecek diğer yöntemler ile yok edilmeye çalışılması oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Eğer bölgede tümör bulunuyorsa bu tümör bilinçsiz uygulamalar yüzünden vücudun diğer bölgelerine sıçrayabilir. Bu nedenle bölgedeki bezenin nedeni bulunmalı ve doktorların tavsiye ettiği ilaçlar kullanarak beze giderilmelidir.

Gerekli görüldüğü takdirde cerrahi müdahale ile bezenin yok edilebileceği unutulmamalıdır. Köprücük kemiği üzerinde oluşan bezelerin ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği hiçbir zaman unutulmayarak mutlaka gerekli kontroller yaptırılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.