Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Köpüklü Kahve Yapmanın Püf Noktaları

Her ne kadar kahve yapmak kolay bir iş gibi görünse de özen gerektiren bir iştir. Kahve yapılırken yeterli verimi almak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini birçok insan göz ardı eder. Türk kahvesi gerek içimiyle gerek görsel olarak keyif veren bir sıcak içecek olduğundan gerekli özen gösterilmezse beklentilerin altında bir sunum ve lezzetle karşı karşıya kalınabilir. Köpüklü kahveyi köpüklü yapmak için dikkat edilmesi gereken unsurları bu yazımızda anlatacağız.

Köpüklü Kahve Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

1. Soğuk Su

Kahve yaparken sıcak su yerine soğuk su kullanılmalıdır. Soğuk su, kahvenin köpüklü olmasında önemli bir etkendir. Sıcak yahut ılık suda pişirilen kahve hem lezzeti hem de köpük oranını etkiler. Bu yüzden özellikle soğuk su tercih edilmelidir.

2. Miktar

Kahve miktarı da kahvenin bol ya da az köpüklü olmasını etkiler, lezzet açısında da önemlidir. Kahvenin miktarının fazla olması kahveyi acılaştırabileceği gibi köpüğün oranını da etkiler. Aynı şey kahve miktarı az olduğunda da geçerlidir. Fincan başına iki çay kaşığı kahve uygun bir miktardır.

3. Tazelik

Kahvenin tazeliği de köpüklü olması konusunda önemlidir. Gerekli şartlarda korunmayan kahvenin kokusu değişir ve kahve ağırlaşır. Ne kadar özenle pişirilse de iyi bir sonuç alınmaz. Hava almayacak kaplarda nem ve kokudan uzak muhafaza edilmedir. İyi korunamamış kahve ne kadar kaliteli olursa olsun iyi bir sonuç vermez. Paket Türk kahvesi yerine taze çekilmiş ya da yeni kavrulmuş olanları tercih edilmelidir.

4. Klor

Kahve pişirirken kullanılan su da önemlidir. Kahveden verim alabilmek ve kahvenin köpüklü olması için arıtılmış su ya da hazır su kullanılmalıdır. Kahve yapımında kahvenin kalitesinin önemi kadar suyun da kalitesi önemlidir. Eğer kullanılan su ve kahve yeterince iyi değilse hiçbir şekilde bir sonuç alınamaz.

5. Karıştırmak

Kahveyi içi soğuk su dolu cezveye koyduktan sonra iyice karıştırmak gerekir. Ocağa konulan kahvenin fazla karıştırılmaması ve ağır ateşte pişirilmesi köpük oranını etkiler. Eğer kahve şekerli içiliyorsa cezveyi ocağa koymadan önce kahveye katılan şekerin yumuşaması için iyice karıştırılması gerekir.

6. Kabarma

Kahve biraz kabarmaya başlayınca köpüğü çay kaşığıyla alınıp fincana konur. Yalnız burada kahvenin fazla kabarması köpüğün sönmesine yol açacağından dikkatli olunmalıdır. Köpüğü alınan kahvenin bir kısmı fincana yavaşça döküldükten sonra kahve tekrar kısa süreliğine ocağa konur ve biraz daha köpürünceye değin beklenir. Kahveyi hızlı bir şekilde fincana boca etmek de kahvenin köpüğünü kaçırır. Bir başka konu da kahvenin doğrudan fincanın ortasına değil fincanın kenarından dökülmesidir.

7. Cezve

Kahvenin lezzetli ve köpüklü olması için uygulanacak bir başka yöntem de kahve yaparken bakır cezve kullanılmasıdır. Bakır cezvede pişirilen kahve sözü edilen diğer unsurlara dikkat edilirse daha köpüklü ve lezzetli olacaktır. Bakır cezve kullanımı genel bir tavsiyedir. Ayrıca cezve bakır olsun olmasın öncelikle cezvenin iyi temizlenmesi gerekir; çünkü cezvede kalan deterjan artıkları kahvenin lezzetini de köpük oranını da etkiler.

8. Kaynatmak

Fazla kaynatılan kahvenin köpüğü olmayacaktır; bu nedenle kahve yapımında dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de budur. Ayrıca kahvenin fazla kaynatılması köpük oranını etkilediği gibi kahvenin lezzetini de etkiler. Bu nedenle kahve yaparken ocağın başında beklemek ve tedbirli olmak gerekir. Ayrıca kahveyi harlı ateşte değil de kısık ateşte pişirmek gereklidir; aksi takdirde kahveden beklenen verim alınamaz.

9. Toz Şeker

Kahve yapılırken bazen küp şeker kullanılabilir. Küp şekerin kullanımı kahvenin hem lezzetini hem de köpük oranını etkiler. Bunun yerine kahve yapılırken toz şeker kullanılmalıdır. Toz şeker kullanılan kahveler daha köpüklü ve lezzetli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.