Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Her insan estetik kriterlere uyum sağlayan bir güzelliğe sahip olmak ister. Estetik değerler arasında ilk sırada cildin pürüzsüz, temiz ve güzel olması gerekir. Ancak ergenlik döneminden itibaren cilt yapısında bazı değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Cilt yapısında meydana gelen değişikliklerin başında sivilce gelir. İlerleyen zamanlarda beslenme alışkanlığı, ruh hali, cildin iyi temizlenmemesi ya da bulunduğunuz ortam gibi birçok farklı faktöre bağlı olarak ciltte sivilce oluşur. Kör sivilce adı verilen sivilce türü, normal sivilceye göre daha farklı bir yapıya sahiptir.

Kör Sivilce Neden Olur?

Kör Sivilce

Sivilce her insanın çok sık yaşadığı en önemli cilt sorunlarından birisidir. Kör sivilce genelde normal sivilcelerden daha farklı bir şekilde ortaya çıkar. Normal sivilcenin cilt yüzeyinde oluşturduğu beyaz uç kısmını vermez ve derinin altında büyümeye devam eder. Kör sivilce deri altında yer alan sinirlere daha yakın bir alanda çıkar. Sivilcenin uç kısmı cilt yüzeyinde olmadığı için, kör sivilceyi sıktığınız zaman daha fazla acı hisseder ve kanamasına neden olabilirsiniz.

Bu sivilceler genel olarak burun, kulak arkası ya da cilt yüzeyinin diğer kısımlarında daha çok ortaya çıkar. Normalde kırmızı renkte olur, içinde hiçbir cerahat yer almaz ve farklı boyutlarda cilt yüzeyinde oluşur. Kör sivilceyi sıkmak, cilt yapısında daha çok enfeksiyona neden olacağı için bundan özellikle kaçınmak gerekir.

Kör sivilcenin cilt yüzeyinde ortaya çıkmasının en önemli sebebi, vücutta yer alan aktif yağ bezlerinin tıkanmasıdır. Bu nedenle yağ bezlerinin normal çalışması yönünde önlemler alabilirsiniz. Kör sivilce, cildin iyi ve düzenli olarak temizlenmemesi sonucunda da ortaya çıkar. Cilt derinlemesine ve iyi temizlenmediği zaman gözeneklerden, cilt altına hava giremez. Deri yüzeyinin alt tabakası hava alamadığı zaman içeride kör sivilcenin oluşmasına yol açar. Kör sivilcenin oluşumunu önlemek için düzenli olarak cildinizi temizlemeyi ihmal etmeyin. Eğer gün içerisinde makyaj yaptıysanız, temizlemeden yatmayın. Makyajınızı temizlemediğinizde cildiniz gece boyunca nefes alamaz ve birçok bakteri oluşumuna neden olur.

Kör Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Kör sivilce

Kör sivilce, normal sivilceden farklı bir yapıda olduğu için, tedavi şeklinde de farklı uygulamalar yapmanız gerekir. Kör sivilcenin cilt yüzeyindeki belirginliği azaltmak ve yok etmek için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. İlk olarak kör sivilceye ılık kompres yapabilirsiniz. Ilık kompres uyguladığınız zaman, cilt yüzeyindeki kan dolaşımı artar ve sivilcenin deri altında kalan kısmının ortaya çıkmasını sağlar. Bu durum da kör sivilcenin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Ilık kompres yapmak için, pamuklu bir bezi sıcak suya batırın ve birkaç dakika boyunca kör sivilcenin üzerinde tutun. Sivilcenin başı cilt yüzeyine çıkıncaya kadar ılık kompres işlemini birkaç kere tekrarlayın. Kör sivilcenin uç kısmı deri yüzeyine çıktığı zaman, etrafa sıçratmadan sıkılabilir. Fakat sıkma işlemini steril bir şekilde yapmanız gerekir. Aksi durumunda kör sivilce enfeksiyona daha duyarlı hale gelir ve bu nedenle iltihap oluşabilir.

Kör sivilceyi yok etmek için diş macunu sürebilirsiniz. Ancak diş macununun içerisinde bazı kimyasal maddeler olduğu için cildinizi tahriş edebilir. Bu nedenle doğal içeriğe sahip olan diş macunlarını tercih etmelisiniz. Diş macunlarının nane ya da karanfil içerikli olanlarını kör sivilceye sürdüğünüz zaman, hem sivilcenin kızarıklığını alır hem de acısının hafiflemesine yardımcı olur. Gece uyumadan önce sivilcenin üzerine çok az diş macunu sürün ve sabaha kadar bekletin. Bu uygulamayı kör sivilce tamamen geçinceye kadar birkaç gün boyunca uygulayın.

Kör sivilcenin doğal bir şekilde geçmesini sağlamak için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin, tonik etkisi olduğu için kan dolaşımını hızlandırır ve bakteri kaynaklı enfeksiyonların ilerlemesini engeller. Bunun için pamuğa biraz elma sirkesine batırın ve kör sivilcenin üzerinde birkaç dakika bekletin. Elma sirkesi asitli bir yapıya sahip olduğu için cilt yüzeyinde fazla temas ettirilmemesi gerekir. Çünkü cildi tahriş edebilir. Sivilcenin başının daha kısa sürede çıkması için bu işlemi günde birkaç kere yapın.

Kör sivilceden kurtulmak için çay ağacı yağının antibakteriyel etkisinden yararlanabilirsiniz. Çay ağacı yağı sivilcenin oluşmasına neden olan bakteriyi yok etme özelliğine sahiptir. Kör sivilcenin daha kısa sürede geçmesini sağlar. Pamuğu önce suya batırın ve üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatın. Sivilcenin üzerine biraz bekletin.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.