Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Korkulu Rüya, Kas Erimesi!

İç organlarınızın ve kemiklerinizin en büyük destekçisi kaslarınız.. Vücudunuzun büyük kısmını oluşturan kaslarınız sandığınızdan daha çok görevi üstlenmiş durumda. Herhangi bir kemik incinmesini bile önlenecek güce sahip kaslarınıza ne kadar iyi bakıyorsunuz? Ancak öncelikli sorunuz bu değil. İlk olarak kaslarınızı ne kadar tanıyorsunuz sorusu ile başlayalım?

Vücuda destek olan yapılar olarak bildiğimiz kaslar vücut hareketlerini düzenleyen ve aslında hareketler üzerinde en önemli etkiye sahip olan yapılardır. Vücudumuzda üç ana çeşit kas bulunur. Bunlar; kendi kontrolümüzde çalıştırabildiğimiz ve hızlı çalışıp çabuk yorulan, iskelet kasları olarak da bilinen çizgili kaslar, vücut içi sistemleri yapısında bulunan daha yavaş ve düzenli olarak kontrolümüz dışında çalışan düz kaslar ve yapı olarak çizgili kaslara bezeyen ancak çalışma kontrolü tamamen sinir sistemine bağlı olan kalp kasıdır.

kas-erimesi

Gelişme dönemi boyunca kaslarımız tükettiğimiz tüm besinler sayesinde zaten istemsiz bir şekilde gelişir. Zaman içerisinde vücut ağırlığı arttıkça kemiklere destek olurlar. Ancak vücudunuz gelişmeye devam ettikçe kaslarınız bu işlev için sizden destek bekleyecektir. Bu desteği kaslarınıza yönelik beslenme düzeni ve düzenli spor ile sağlamanız mümkün olacaktır. Belirli bir yaştan sonra beslenme düzeni bu konuda tek başına yeterli olmayacaktır. Bu durumda spor kaçınılmazdır. Kaslarınızı güçlü tutmak adına düzenli olarak yapacağınız spor size ileri yaşlarda önemli iskelet hastalıklarından korunma şansını tanıyacaktır. Belirli bir yaştan sonra kaslarınız yorulmuş hissedecek ve işlevlerini yerine getirmeyecektir. Bu durumun önüne geçmeniz için aslında ağır sporlar yapmanıza gerek yok. Ufak egzersizlerde işinize fazlasıyla yarayacak. Bu egzersizleri doğru besinlerle desteklediğiniz taktirde ise 40 yaş sonrasını iskelete hastalıkları olmadan geçirme ihtimalinizi yüksek seviyelere çıkarttığınızı söylemek yanlış olmayacaktır.

Erkeklerde 50 yaşından sonra kaslarda küçülme gözlenirken kadınlarda bu yaş 35-40′ lara kadar düşmektedir. Kişinin kas yapısına göre oldukça değişkenlik gösteren bu rakam günümüzde çocuk yaşlara kadar ilerlemiştir.

56158148f018fb6340d657a5

Yavaş yavaş bahsetmek istediğimiz noktayı anladığınızı düşünüyorum; kas erimesi.. Kas erimesi kendini kaç hacminde küçülmelerle gösterir. Bu günlük yaşantınızda sizin veya çevrenizdekilerin anlayacağı bir değişiklik değildir. Siz bu değişimi ancak her zaman yaptığınız bir işi yapacak gücü kendinizde bulamadığınızda anlarsınız. Bir gün çiçeklerinizi sulamak için elinize aldığınız su kabını yere düşürdüğünüzde veya evinizdeki masayı hareket ettiremediğinizde anlarsınız. Bu durum başınıza 50 yaşınızdan daha önce gelebilir. Eğer 40 yaş ve üstünde rastlıyorsanız bunu yaşlanmaya bağlayarak açıklamak mümkün olacaktır. Ancak aksi durumda yani bu duruma daha erken rastlıyor olmanız çok iç açıcı bir haber değildir.

Kas erimesi tıp dilinde ‘sarkopeni’ olarak isimlendirilmektedir. Kas kütlenizdeki azalmayı belirten bu hastalık yıllarca sürdüğünüz kötü beslenme ve hareketsiz yaşamın meyvesidir. Tabii bu durum sadece sizin hatanız olmayabilir. Yıllar içinde yaşadığınız, hareketsiz kalmanıza sebep olan kanser, kas ve iskelet hastalıkları da olabilir. Bu durumlar, siz kas erimesi ile karşılaştığınızda hekiminiz tarafından değerlendiriliyor olup buna göre bir tedavi yöntemi uygulanıyor olacaktır. Ancak diğer durumda, yani sorun tamamen sizin yaşam tarzınıza bağlı ise hekiminiz sizden öncelikli olarak yaşam tarzınızı değiştirmenizi isteyecektir. İlaç yüklemelerinden önce bozuk beslenme düzeni tedavi edilmelidir. Günlük beslenme programları ile protein takviyeleri yapılmalı ve kas erimesi öncelikli olarak yavaşlatılmalıdır. Bu durumda yıllardır tüketmekten kaçındığınız birçok besini tüketiyor olacaksınız. Sabah ve akşamları, en az bir öğün et ve sabah kahvaltınızda yumurta bu listede rastlayacağınız en sık besinler olacaktır. Bunların dışında baklagiller ve birçok sebze yemenizde bekleniyor olacak. Öğün aralarında yoğurt ise en sık rastlayacağınız takviye olacaktır. Protein ve kalsiyum takviyeli besinler büyük oranda işinizi çözüyor olacaktır. Ancak bu besinleri tüketirken oranlarına dikkat etmeniz diğer vücut işlevleriniz için yararlı olacaktır. Kas erimesi bu şekilde biraz geriletilebilmektedir.

1-66

Düzenli beslenme programını oturttuktan sonra peşinden doktorunuz size hızlı bir egzersiz programı uygulamak isteyecektir. Yıllardır hareketsiz kalan kaslarınız ilk etapta oldukça zorlanacaktır. Bu nedenle zaten güçten düşmüş olan kaslarınızı ağır egzersizlere maruz bırakmayın. Uygun bir beslenme programıyla beraber uygun bir spor programı ilk etapta kas ermesi problemini yavaşlatarak durduracaktır. Peşinden ihtiyaç duyulduğu taktirde uzman hekim kontrolünde fizik tedavi uygulaması yapılmaktadır. Çeşitli egzersizleri ve sıcak soğuk şok uygulamalarını içeren fizik tedavi uygulamasında kas hücrelerini canlandırmak ve kasları harekete geçirmek amaçlanmaktadır. Ancak kas tedavilerinde uygulanacak yöntemler oldukça değişkenlik göstermektedir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi kaslarımız vücudumuza çeşitli olarak yayılmıştır bu nedenle kas erimesi yaşadığınız her bölge için farklı bir uygulama gerekecektir.

Kas erimesinin nedenine yönelik uygulanacak tüm tedavilerde neden ortadan kaldırmak amaçlanır ve sonucunda uygulanacak egzersiz ve beslenme programı ile kas erimesi kısa süre içerisinde iyileştirilecektir. Bu süreçte omurga yapısının bozulmaması ve kalp işlevlerinin yerine geldiğinin kontrol edilmesi kritik noktalardır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.