Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Körlerin Kullandığı Alfabe

Görme yetisini kaybeden kişilerin eğitim alma hakları vardır. Bu kişilerin de yapacak oldukları kitap okuma, yazma gibi hakları vardır. 1821 yılında meydana gelen çalışmaların sonucunda Louis Braille tarafından oluşturulmuş görme engelli alfabesi ortaya çıkmıştır. Braille alfabesi olarak isim alan bu alfabe artık binlerce görme engellinin kullandığı bir alfabe olmaya başlamıştır. Artık kitap okuma, okula gitme, eğitim alma gibi tüm işlevlerde kullanılan Braille alfabesi sayesinde tüm aktivitelerden görme engelli kişiler de yararlanabileceklerdir. Son zamanlarda yapılan bazı eğitimsel aktivitelerin sonucunda sizlerin de bildiği üzere bazı sınavlar körlerin kullandığı alfabe ile yapılmaktaydı. Böylece körlerin kullandığı alfabe sayesinde onlarda sınavlara girerek yol katedebilirler.

Körlerin Kullandığı ALfabe Nasıl Oluşmuştur?

1821 yılında gelişim gösteren körlerin kullandığı alfabe değişik bir yapıya sahiptir. Bu alfabe iki kolon taşıyan dikdörtgen bir düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmış dört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir. Bu harfleri isimlendirmek için noktaların bulunduğu her bir pozisyon yerlerine göre söylenir. Örneğin sol yandan yukarı aşağı doğru yapılan bir harf L harfini temsil etmektedir.

braille

Aynen bu yukarıda görüldüğü üzere sayıların hareketleri ile körler alfabesi oluşur. Bu alfabe üzerinde yapılan hareketler sonucunda bu işlemler yapılmaktadır. Sizlerin de bildiği üzere bu alfabeyi körler kolay bir şekilde öğrenmektedir. Körlerin okuyabilmesi için bu alfabeyi öğrenmeleri gerekir. Bu körlerin kullandığı alfabe sistemi Napolyon’un talebi doğrultusunda askerlerin gece karanlıkta ışık olmadığı için anlaşmalarını sağlamak için geliştirdiği bir tekniktir. Bu şekilde körlerin alfabesi de ortaya çıkmış olur. Bu altılı sistem sayesinde yapılan değişik düzenlemeler sonucunda körlerin alfabesi son durumunu almış oldu. Braille yazım sistemi dünya üzerinde ilk kez ikili şema gösterimini anlatan yazı sistemi olarak tarihe geçmiştir. 64 yazım seçeneği bulunan bu alfabe oldukça önemlidir. Dikkatli yazım tekniğiyle oluşturulan bu sistem körlerin daha iyi okuma alışkanlığı kazanması için oluşturulmuştur. Bu alfabe üzerinde aynı zamanda farklı tekniklerle sayılar da bulunmaktadır. Çok donanımlı olarak hazırlanan bu körlerin alfabesi oldukça pratik bir şekilde hazırlanmıştır.

Altı Nokta Alfabesi İçin Açılmayı Hazırlanan Kurslar

Her bireyin okumaya hakkı vardır. Özellikle de ülkemizde yaşayan her kişinin okuma öğrenme hakkı kişisel haklarından biridir. Bunun için hazırlanan her türlü ortam ve de imkanlar kişilere sunulmalıdır. Çünkü aksi halde yapılan diğer işlemler ne yazık ki haksızlığa yol açar. Bazı engelli olan dostlarımız için de oluşturulan pek çok imkan vardır. Onlar için hazırlanan sistemleri diledikleri gibi kullanmaları en doğal haklarından biridir. Nasıl bir çocuk okula gidip eğitim alma okuma yazma gibi haklara sahip ise diğer yandan bazı engeli bulunan çocukların da buna hakkı vardır. Ülkemizde düzenlenen bu sistemler arasında bulunan binlerce çalışma sonucunda bizler kısa sürede en genel bilgilerden yardımcı olabiliriz. Yapılmakta olan bu tür işlemler arasında bulunan körlerin kullandığı altı nokta alfabesi büyük bir çalışmadır. Milli Eğitim Bakanlığının destek verdiği bu platform üzerinde bulunan binlerce işlem sonucunda artık körler için de bir okul oluşturulacaktır. Onların eğitime katılması için her yol denenecek ve de her birine bu eğitim verilecektir. Başlanan bu sistem en kısa zamanda ülkenin dört bir yanına yayılacaktır. Ülkemizde körlerin her birinin okuma alışkanlığı kazanması için bu gelişim oldukça önemlidir. Gösterilen bu titizlik sonucunda ortaya çıkan başarılar vardır. Okullarda öğretilen bu alfabe sonucunda görme engelli kardeşlerimizin hayatına bir yenilik gelecektir. Şuanda ülkemizde Halk Eğitim Merkezleri tarafından bu kursların büyük bir çoğunluğu başlamıştır.

Körlerin Kullandığı Alfabe Gün Geçtikçe Yaygınlaşmaya Başlıyor

Halk Eğitim tarafından verilen hizmetler tarafından öğretilen körlerin kullandığı alfabenin kullanımında büyük bir artış meydana gelmiştir. Artık ülkemizde geliştirilen sistemlerin kullanımının artmasından sonra pek çok alanda bu hizmetler kullanılmaya başlanmıştır. Teknik açıdan yapılan bu gelişimlerin hemen hemen her biri sizlerin de bildiği üzere günlük hayatta kendini belli etmeye başlamıştır. Bu durumda kişiler hızlı bir şekilde en ufak durumlarda bile yapılan gelişmeleri kontrol edebilirler. Yayın evlerinin de bu aşamada gösterdiği ilgi oldukça fazladır. Çünkü artık pek çok kitap bu alfabeye göre oluşturulmuştur. Artık sizler de sıklıkla bu alfabede bulunan kitaplara ulaşabilirsiniz. Pek çok yayın evi bu şekilde çalışmalarda bulunmuştur. Kabartma yöntemiyle oluşturulan bu alfabe ile artık pek çok kitap vardır. Görme engelliler de bu kitapları edinerek oldukça kolay bir şekilde kitap okuma alışkanlığı kazanabilirler. Merak ettikleri bazı romanları, bilgileri bu yöntem sayesinde okuyabilirler. Altı nokta alfabesi olarak da tanımlanan bu yöntemin kullanımı kendilerine öğretildiği takdirde pratik bir şekilde bu çalışmalardan yararlanabilirler.

alti-nokta

Yukarıda da belirtilen görselde bulunduğu gibi görme engelliler bu kabartma yöntemiyle okumayı öğrenebilirler. Altı nokta alfabesini öğrendikten sonra bu şekilde her şeyi okuyabilirler. Her türlü yazılı belgeye ulaşabilmek için bu tür altı nokta alfabesini öğrenmeleri gerekir. Sayılar, rakamlar bu alfabede yer almaktadır. Kabartmaların her biri altı noktada bulunan harfler şeklinde dizilir. Bu dizim sonucunda kişiler hangi harf olduğunu kolayca çıkarır. Ardından da harfleri birleştirerek okumaya başlar. Parmaklarıyla dokunarak yazılanları kısa sürede okumaya başlar. Pratiklik kazandıktan sonra ise her şey daha kolay olmaya başlar. Çünkü bu sistem içerisinde yer alan tüm harflerin her birinin öğrenimi için öncelikle tek tek altı noktadan alfabeleri öğrenirler. Sağdan sola, aşağıdan yukarı, soldan sağa gibi hareketler yardımı ile bu dikdörtgen üzerinde meydana gelen harfler öğretilir. Bunlar sonrasında kabartma metoduyla kağıda geçirilir. İşte bu şekilde körler alfabesi kullanıma başlanır.

Ülke genelinde gerçekleştirilen pek çok sınava artık görme engelli vatandaşlarımız da katılım sağlayacaktır. Yapılan sınava başvuru kısmında görme engelliler için oluşturulan sınavlar düzenlenecektir. Bu sayede her ortamda görme engelli vatandaşlarımızda hizmet almaya başlayacaktır. Bu konuya verilen önem de gün geçtikçe arttığı için bu tip konularda daha da titiz davranılması gerekir. Bu konuya verilen önemin de artmasından sonra artık pek çok görme engelli kişi bu alfabeyi öğrenerek hayatlarına bu şekilde devam edebilirler. Bu sistemi öğrenmeleri ve de aynı zamanda bu alandan yararlanmaları da oldukça kolay olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.