Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kornea Ülseri

Göz yüzeyinde bulunan kornea gözün renkli kısmının önünü kaplayan saat camı gibi saydam bir tabakadır. Korneanın cam gibi düzgün ve saydam olmasının yanı sıra güçlü, dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır. Kornea güçlü ve dayanıklı olması açısından göze büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Mesela, bir kalkan gibi göz yüzeyinin iç kısımları toz, mikrop ya da zarar verici herhangi bir maddeye karşı korumaktadır. Bu görevini göz kapakları, gözyaşı, gözün beyaz olan kısmı ve aynı zamanda göz yuvası ile paylaşmaktadır. Bir pencere gibi birtakım ışınların göze giriş yeri korneadır ve gözün tüm kırıcılığının yüzde altmış ya da yetmişini sağlayarak, göze büyük oranda katkıda bulunmaktadır. Kornea aynı zamanda ultra viyola ışınlarının bir kısmını filtreler. Kornea ülseri hastalığı ise korneanın üzerinde meydana gelen ve genel olarak enfeksiyondan kaynaklanan açık bir yaradır. Göz yüzeyinde birtakım sebeplerle ortaya çıkan küçük yaralanmaların olması, kontakt lenslerin uzun süre takılması, uyurken çıkarılmamasından dolayı aşınmalar ya da küçük yaralanmaların olması enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır.

Kornea Ülseri Neden Olur?

Göz yüzeyinin gözün ön tarafında bulunan kornea denilen saydam bir doku tabakası vardır. Aynı zamanda kornea gözün en dışında yer alan damarsız ve saydam bir dokudur. Göz yüzeyinde yer alan kornea gözün penceresi gibidir ve göze ışık girmesine yardımcı olmaktadır. Gözyaşının korneaya birtakım sebepler nedeni ile bulaşma riski olan bakteriler, virüsler ya da mantarlara karşı doğal bir savunma görevi vardır. Kornea ülseri ise kornea tabakasında birtakım nedenlerle ortaya çıkan açık bir yaradır. Kornea ülserine genel olarak mikroplar neden olmaktadır. Kornea ülseri hastalığının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler, bulanık ya da puslu görme, gözde kızarıklık, kan oturması, gözde kaşıntı ya da akıntı, ışığa karşı aşırı bir şekilde hassasiyet, şiddetli bir şekilde göz ağrısının oluşması, gözlerde sulanma, kornea üzerinde beyaz leke oluşması gibidir. Tedavi edilmeyen şiddetli kornea ülseri çok sık görülmemekle birlikte kısmi görme kaybına ya da körlüğe neden olmaktadır. Kornea ülseri birtakım nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

fft99_mf6604881

1-) Özensiz Lens Kullanımı

Gözlük yerine tercih edilen lens kullanımı gözlüğe göre daha zor ve daha dikkat gerektirmektedir. Kontakt lens kullanımına ise çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü lens kullanımını olması gerektiği gibi yapmazsanız, bu durum gözleriniz üzerinde kornea ülserine neden olabilir. Kornea ülseri hastalığında amip ismi verilen mikroplar ile göze bulaşmaktadır. Elleri temizlemeden, kirli bir şekilde kontakt lensi takmak ya da çıkarmak, hazır olarak satılan lens solüsyonlarını kullanmamak, evde ona benzer bir karışım hazırlamak gibi sebepler kornea ülserine neden olmaktadır.

2-) Kornea Yaralanması

Ağır bir darbenin olması ya da göze sivri bir aletin göze girmesi gibi sebeplerle gözün yüzeyinde bulunan kornea çizilerek, birtakım zararlı canlıların saldırılarına, zararlarına daha açık hale gelmektedir. Bu nedenle göz yüzeyinde kornea ülseri oluşmaktadır. Birtakım bitkinin ekilip dikilmesi ya da bakımı için kullanılan bazı büyük malzemelerin kullanılmasında oluşan kazalar sonucunda mantardan kaynaklanan kornea ülseri riski daha büyüktür.

3-) Bağışıklık Sistemi Zayıflığı

Bağışıklık sistemi zayıf olan birtakım kişiler mantar ya da virüsten kaynaklanan kornea ülserine daha duyarsız hale gelmektedir. Göz yüzeyinin güneş ışığına maruz kalması, stres ya da doğru beslenememe gibi sebepler insan vücudunda bulunan bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Bu faktörlerle bulaşan herpes simplex gibi bir virüs çeşidi ileri seviyede bir kornea ülserine neden olmaktadır.

4-) Diğer Nedenler

Yüz felci gibi birtakım hastalıklar sonucunda göz kapaklarının tam olarak kapanmaması, göze yabancı bir maddenin kaçması, şiddetli bir şekilde yaşanan göz kuruluğu, ileri düzeyde göz alerjisine neden olan faktörler, birtakım iltihaplı hastalıklar ve aynı zamanda gece uyumadan önce çıkarılmamış olan kontakt lensler de kornea ülseri riskini arttırmaktadır.

Kornea Ülseri Tedavisi

Göz yüzeyinde yer alan kornea tabakası, gözün renkli kısmının önünü kaplayan ve onu dış etkenlere karşı koruyan saydam bir alandır. Bu alanda göz açık olması durumunda zaman kuruluk ya da enfeksiyon ortaya çıkmaktadır. Bu durumun korna ülserine neden olma riski bulunmaktadır. Kornea ülseri daha sonraki aşamalarında körlük gibi ciddi bir duruma bile neden olmaktadır. Kornea ülseri hastalığı bulunan bireylerde cerrahi girişim ile göz aralığının daraltılması işlemi yapılmaktadır. Göz yüzeyinde yer alan kornea göze ışık girmesine yardımcı olan bir pencere görevi görmektedir. Kornea gözü bakteri, mantar ve aynı zamanda virüslere karşı korumakla görevli olan, gözün doğal bir savunma mekanizmasıdır. Kornea üzerinde birtakım sebeplerle ortaya çıkan kornea ülseri genel olarak enfeksiyon kaynaklı bir göz rahatsızlığıdır. Özellikle uzun süre çıkarılmayan kontakt lens kullanımı, gözün birtakım sebeplerle yaralanması ve uyurken lensin çıkarılmaması enfeksiyonların sebeplerinden birkaçı olmaktadır. Kornea ülseri için uygulanması gereken birtakım tedaviler bulunmaktadır.

Evde Yapılabilecek Tedaviler

göz alerjisi

Kornea ülseri gibi göz rahatsızlıklarında, kontakt lens kullanıyorsanız hemen çıkarmanız gerekmektedir. Göz ülseri rahatsızlığı olan gözünüze asla dokunmayın ve kaşımayın, etkilenen gözünüze soğuk kompres uygulaması yapın. Bir süre boyunca göz makyajı yapmayın. Ellerinizi sık sık yıkayın ve aynı zamanda temiz bir havlu ile kurulayın. Güneş ışığından uzak durmanız gerekmektedir ve güneş ışınlarından etkilenmemek için göz bandı kullanabilirsiniz.  

İlaç Tedavileri

Göz yüzeyinde çeşitli sebeplerle ortaya çıkan kornea ülseri tedavisinde antibiyotik, virüs ya da mantar karşıtı göz damlaları kullanılır. Göz hastalığının şiddetine göre doktorunuzun tavsiye ettiği ölçüde, bu damlaları her saat başı bile kullanmanız gerekebilir. Kornea ülserleri göz rahatsızlığında enfeksiyon yaygın bir şey olduğu için oftalmologunuz antibiyotik göz damlaları reçete ile temin edebilir. Eğer gözde oluşan enfeksiyon şiddeti fazlaysa, doktorunuzun tavsiye ettiği bu göz damlalarını saatte bir damla gibi bir sıklıkla kullanmanız gerekebilir. Gözde bulunan ağrıyı kontrol etmek ya da yok etmek için ağızdan alınması gereken ilaçlar doktorunuz tarafından reçete edilecektir. Aynı zamanda asetaminofen ya da ibuprofen gibi ağrı kesici ve iltihap giderici özelliği bulunan ilaçları doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Suni gözyaşı damlalarını da kullanabilirsiniz, bu durum göz ağrınızı tamamen hafifletir. Virüslerin neden olduğu kornea ülserinde ağız yolu ile alınan ilaçlar da kullanılabilir.

Cerrahi Müdahale

Birtakım sebeplerle ortaya çıkan kornea ülseri ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Korneada kalıcı hasar ya da incelme riski ortaya çıkarsa kornea nakli ameliyatı da olabilir. Kornea ülseri ilaçlarla kontrol altına alınamazsa ya da korneanın delinme gibi bir riski bulunuyorsa, kornea nakli gibi acil cerrahi bir müdahale uygulanmalıdır.

Diğer Tedaviler

Göz içerisine giren ve çıkması çok zor olan metal tozu ya da daha farklı tozlar, göz içerisinde kalmışsa, doktor tarafından çıkarılması gerekmektedir. kornea ülseri hastalığında doktorunuz steroit damlalar önerebilir, bu damlaları mutlaka gerektiği sıklıkta kullanın. Aynı zamanda gözünüzün daha rahat etmesi açısından koruyucu gözlükler kullanılmaktadır.

Kornea Ülserinde Alınacak Önlemler

1171709_620x410

Gözlerinizde oluşan herhangi bir değişiklik sonucunda mutlaka doktorunuza başvurmanız erken tanı ve tedavi açısından çok önemlidir. Gözün yüzeyinde yer alan korneaya yönelik küçük yaralanmalar bile kornea ülserine ya da daha kötü hastalıklara neden olabilir. Gözünüze girebilme riski bulunan küçük parçacıklara maruz kalınan bir işte çalışıyorsanız, mutlaka gözlerinizi koruyacak olan gözlük ya da maskeler kullanın. Gözlerinizde aşırı bir şekilde kuruma varsa ya da göz kapaklarınız tam olarak kapanmıyorsa, gözlerinizi ıslatmak için yapay gözyaşı alarak kullanabilirsiniz. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız lensinizin temizliğine, hijyenine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Lenslerinizi ıslatmak için asla çeşme suyu ya da tükürük kullanmayın. Her ikisi de lenslerin bakımı açısından, lenslere çok ciddi zarar vermektedir. Kontakt lenslerinizi takmadan ya da çıkarmadan önce ellerinizi sabun ile iyice temizleyin. Lenslerinizi her akşam gözlerinizde çıkarın, iyice temizleyin ve kabına lens solüsyonu dökerek, o şekilde muhafaza edin. Lenslerinizle birlikte asla uyumayın, bu durum çok ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Lenslerinizi gece boyunca lens solüsyonu içerisinde muhafaza edin. Gözlerinizde herhangi bir rahatsızlık olduğu zaman kontakt lenslerinizi mutlaka çıkarın ve gözleriniz iyileşinceye kadar lenslerinizi takmayın. Lenslerin kutusunu düzenli olarak temizleyin. Aylık olarak kullandığınız lenslerinizi en fazla bir ay boyunca kullanın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.