Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kornea Yanığı

Gözün yüzeyinde, en ön kısımda yer alan kornea, ışığı odaklama ve aynı zamanda gözü dış etkenlere, bakteri, virüslere karşı koruma işlevi olan özelleşmiş saydam ve eğilimli bir dokudur. Gözlerin yüzeyinde yer alan korneanın ön yüzeyi gözün temel kırıcı bir bileşenidir. Diğer kırıcı bileşen ise lenstir. Kornea ve lens, aynı zamanda dış ortamdan gelen ışınların etkin, keskin bir şekilde retinaya odaklanmasına yardımcı olmaktadır. Gözde yer alan korneanın kırıcılık gücü ise tamamen kalıcıdır ama lensin kırıcılık gücü ise değişken olmaktadır. Gözlerde bulunan kornea, ışığın net bir şekilde kırılması için saydam bir yapıya sahip olmak zorundadır. Bu nedenle korneanın yapısında asla kan damarları bulunmamaktadır. Korneanın oksijenlenmesini ve aynı zamanda beslenmesini dış kısımda gözyaşı, iç kısımda ise göz içi görme sıvısı sağlamaktadır. Gözde yer alan korneanın yapısında birtakım sinir lifi bulunmaktadır ve bu nedenle korneanın zararlı dış etkenlere karşı büyük bir hassasiyeti bulunmaktadır. Aynı zamanda sinir lifleri, göz kırpma refleksi gibi hareketlerle korneanın sağlığını korumasına yardımcı olmaktadır. Korneanın yapısı embriyolojik olarak tırnak, der, ve aynı zamanda saç gibi ektoderm kaynaklı olduğundan kendini sürekli yenilmektedir.

Kornea Yanığı Neden Olur?

Kornea yanığında gözlerde şiddetli bir ağrı olması ve aynı zamanda ışığa karşı büyük bir hassasiyetinin olması gibi birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler, gözlerde meydana gelen şiddetli ağrı, ışığa karşı yoğun bir hassasiyet, aşırı derecede gözlerin sulanması, bulanık görme ve aynı zamanda gözlerin kanlanmasıdır. Aynı zamanda kornea yanığı, kısa bir süre içerisinde tedavisi edilmesi gereken bir göz hastalığıdır. Kornea yanığı rahatsızlığı olan bireyler lens kullanıyorlarsa mutlaka lenslerini çıkarmaları gerekmektedir. Işığa karşı büyük bir hassasiyeti olan bireylerin ise dışarı çıkarken mutlaka güneş gözlüğünü takmaları gerekmektedir. Eğer bilgisayar ve televizyon karşısında uzun bir süre vakit geçiriyorsanız, bu süreyi azaltmanız gerekmektedir

  • Kornea yanığında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Kornea yanığı teşhisi için gözleriniz uzman bir doktor tarafından yarık lamba mikroskobu altında muayene edilmektedir. Uzman doktor ise gerekli olan ilaçları reçete ile size verecektir. Kornea yanığı rahatsızlığında tedavi süresi boyunca iyileşme ya da ağrılarınızı azaltmak için gözlerinizin üzerine bant, bandaj takabilirsiniz. Bu göz rahatsızlığında meydana gelen ağrıyı tamamen yok etmek için eczaneden reçetesiz bir şekilde satılan yapay gözyaşı ya da göz kayganlaştırıcı ürünler kullanmanızda bir sakınca yoktur. Tüm bu ürünlere rağmen göz ağrınız devam ediyorsa doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca kornea saydam bir yapıdadır ve bu nedenle toz halinde olan zararlı maddeler, kar gibi parlaklık özelliği olan maddeler, güneş ışınları gibi nedenler kornea yanığına neden olmaktadır.

nocanvas_kornea-nakli

  • Kornea yanığının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Ultraviyole ışınlarına uzun bir süre maruz kalmak görme problemine ve buna bağlı olarak kornea yanığına neden olmaktadır. Gözlerde ağrının oluşması ışığa karşı hassasiyetin çok fazla olması, gözlerde aşırı bir şekilde ortaya çıkan sulanma, bulanık bir görüş ve gözlerde kanlanma bu belirtilerdendir. Gözlerde yer alan kornea güneşe ve aynı zamanda kaynak makinesinin kıvılcımlarına, spot ışıklarına, ultraviyole ışınlarına ve lambalarına, halojen masa lambalarına şiddetli bir şekilde maruz kalmaktadır. Eğer güneşli havalarda kayak yaparken koyu camlı gözlükler takılmazsa kornea tabakası büyük ölçüde hasar görmektedir. Kornea yanığı aynı zamanda, gözlerde meydana gelen güneş yanığı olarak da düşünülebilir. Çünkü ikisi de birbirine benzer bir hastalıktır. Kornea yanığının şiddetli ağrılar, görmede değişiklik ya da görme kaybına kadar ciddi sorunlara yol açma riski bulunmaktadır.
  • Gözlerde yer alan kornea tabakasının yanması rahatsızlığı en sık kaynak işiyle uğraşan bireylerde ya da demircilerde meydana gelmektedir. Bu tür sektörlerde çalışıp, koruyucu gözlük ya da özel kalkanın kullanılmaması sonucunda, makinelerden fırlayan küçük parçacıklar göze yapışabilir. Makinelerden çıkan küçük parçacıklar çok hızlı ve sert bir şekilde göze denk gelirse, korneayı delip, içine girme tehlikesi de bulunmaktadır. Aynı zamanda kaynak makinesine çıplak gözle, herhangi bir koruyucu gözlük olmadan bakmanız durumunda göz yüzeyinde birtakım yanıklar oluşabilir. Parmak, kalem, kağıt, yaprak ya da çubuk gibi sivri maddeler gözde yer alan korneanın dış yüzeyini çizebilir, bu nedenle bu tür malzemeleri gözünüze sokmamanız gerekmektedir. Özellikle çocukların bulunduğu ortamlarda bu tür malzemelerin bulunmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Güneşten dik olarak gelen ultraviyole ışınları özellikle kornea yanığına neden olmaktadır. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma, yani üç ile on iki saat arasında güneş ışınlarına maruz kalmanız durumunda kornea yanığı rahatsızlığına neden olabilir.
  • Solaryumda yer alan bronzlaşma kabini, fotoğrafçıların fotoğraf çekiminde kullandığı ışık, halojen lamba ve cilt için kullanılan lazer cihazları çok yoğun ve güçlü bir şekilde ışık yayarak, kornea yanığına neden olmaktadır. Bu nedenle bu ürünleri kullanmanız gerektiği zaman mutlaka koruyucu özel bir gözlük kullanmanız gerekmektedir. Kornea yanığının ilerleyen aşamalarında geçici görme kaybı gibi ciddi durumlar ortaya çıkabilir.

Kornea Yanığı Tedavisi

1243974_620x410

Kornea göz yüzeyinde yer alan ve gözün renkli kısmında bulunan, irisi korumak için üzerini kaplayan dokuya verilen isimdir. Kornea dışarıdan gelen bütün ışıkların retina üzerinde odaklanmasına yardımcı olur ve aynı zamanda göz dokularını da ön cam görevi gibi bir işlev ile koruma altına almaktadır. Kornea yüzeyinde yer alan göz hücreleri deri üzerindeki hücrelere benzemektedir. Kornea yanığı anında müdahale edilerek, kısa süre içerisinde tedavisinin yapılması gereken bir göz rahatsızlığıdır. Kornea yanığı rahatsızlığına sahip olan bireyler, eğer lens kullanıyorsa hemen çıkarmaları gerekmektedir. Eğer yaz aylarında, güneş ışınlarının dünyaya dik geldiği ve sıcaklığın çok yüksek olduğu zamanlarda dışarı çıkmanız gerekiyorsa mutlaka güneş gözlüğü kullanmanız gerekmektedir. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu ya da tablet gibi dış yüzeyinde çok yoğun ışığın olduğu cihazlara uzun süre bakmamanız gerekmektedir. Eğer bilgisayar ya da cep telefonu cihazlarıyla, çalıştığınız sektör gereği çok fazla vakit geçirmeniz gerekiyorsa, gözlerinizin yorulmaması için doktorunuza başvurabilirsiniz. Kornea yanığı rahatsızlığında mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Uzman bir doktorun reçete ile verdiği ilaçları vaktinde kullanmanız tedaviyi hızlandıran bir süreçtir. Bu nedenle ilaç kullanımına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Güneşli ya da bulutlu günlerde koruyucu olarak sürekli güneş gözlüğü kullanmanız gerekmektedir. Güneş gözlüğü güneş ışınlarından gelen ultra viyola ışınlarına karşı büyük bir oranda koruma sağlamaktadır. Kornea yaralanma rahatsızlığında yabancı cismin göze batma hissi, gözlerde sulanma, ışığa bakamama, gözlerde kızarıklık, gözlerin kanlanması ve aynı zamanda bulanık görme gibi şikayetler bulunmaktadır. Gözlerde yer alan kornea tabakasının dış yüzeyine yabancı cisimlerin yapışması sonucunda, korneaya çok fazla zarar vermeden acilen çıkarılması gerekmektedir. Eğer korneada yırtık meydana gelmişse, tedavisi için mikroskop altında dikilmesi gerekmektedir. Gözlerde yer alan kornea yüzeyinde bir bozukluk varsa ilaçlarla tedavisi yapılmaktadır. Asit, alkali ve aynı zamanda diğer kimyasal maddeler nedeni ile ortaya çıkan kornea yanığında, ilk olarak gözün bol su ile yıkanması gerekmektedir. Ardından acısı biraz hafifleyince mutlaka doktora gösterilmesi gerekmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.