Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Korona Virüsü (COVID-19) Nedir? Korona Virüsü Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve Çin kaynaklı korona virüsü ya da bir diğer ismiyle COVID-19, son zamanlarda Türkiye’nin de gündemine oturmuş bulunmakta. Hızla yayılan bu virüs hakkında internet ortamında özellikle sosyal medya mecralarında yayılan bilgi kirliliği ise insanların kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Bizler ise bu içerikte özellikle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından elde edilmiş ve doğrulanmış bilgilere yere vereceğiz. Korona virüsü nedir? Korona virüsü belirtileri nelerdir? Korona virüs tedavisi veya aşısı var mı? Korona virüsten korunma yolları nelerdir? Sorularının detaylı bir şekilde ele alacağız.

Korona Virüs (COVID-19) Nedir?

Geçtiğimiz yılın yani 2019 yılının sonlarına doğru, Aralık ayında Çin’de ani bir şekilde esansiyel (sebebi belli olmayan) bir şekilde zatürre benzeri hastalıklar görülmeye başlandı. Bölgedeki ilgili kişileri endişelendiren bu durum üzerine bazı çalışmalar yapıldı ve bu hastalık sebebinin, aslında daha önce görülmemiş tipte bir korona virüs olduğu tespit edildi. Çalışmayı yapan kişiler bu yeni tipteki korona virüsüne, bulunduğu yılı da ekleyerek COVID-19 ismini verdiler. Böylece yeni tip korona virüsü ile yavaş yavaş tanışılmıştır. Peki, korona virüs daha önce de var mıydı?

Korona virüs aslına bakarsanız hayvanlarda oldukça sık bir şekilde rastlanılan bir virüstür. Ayrıca korona virüsün birçok çeşidinin bulunduğunu da eklemeliyiz. Dünya gündemine COVID-19 ile birlikte oturan korona virüsleri, aslına bakılırsa çok geniş bir aileye sahiptir. Korona virüs zarflı yapıya sahiptir ve bu zarfların etrafında dikensi çıkıntıları bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde “kral tacı” görünümü kazanmaktadır. Zaten “Corona” kelimesi de Latince “kral tacı” anlamı taşımaktadır. Hayvanlarda bulunan bu virüsler sürekli olarak insanları hasta etmez. Ancak son zamanlarda salgına sebep olan virüsün, mutasyon geçirerek önce hayvandan insana bulaştığı ve daha sonrasında ise insandan insana da bulaş gösterebildiği gözlemlenmiştir. Bunun örneği daha önce de bazı korona virüslerde görülmüştür. Virüsün çıkış kaynağı olarak ise Çin’in Wuhan kentinde bulunan bir deniz mahsulleri pazarı olduğu düşünülmektedir.

Korona virüsler arasında farklı tipte bulunan virüsler, farklı rahatsızlıkları da beraberinde getirebilmektedir. Ancak dünya üzerinde şuana kadar en etkili salgınlara sebep olan korona virüsler genelde solunum sistemi rahatsızlıklarını da beraberinde getirenler olmuştur. Bunun ilk örneği 2003 senesinde yine Çin’de ortaya çıkan SARS korona virüsüdür. Daha sonrasında ise 2012 yılında Suudi Arabistan’da MERS korona virüs salgını görülmüştür. Yakın zamanda dünyayı korkutan bu virüslere şuanda da 2019 n-CoV (COVID-19) eklenmiştir. Bu sayılan korona virüs tiplerinin hepsi de oldukça tehlikeli ve ölümle sonuçlanan senaryolar yaratmaktadır.

Korona virüsün içinde bulunduğumuz anlarda salgına sebep olan COVID-19 tipinin, hayvan pazarlarından alınan yarasa veya pangolin isimli hayvanın yenmesi ile oluştuğuna dair çok yaygın kaynaklar mevcut. Konuyla ilgili kesin bir kaynak olmamasına rağmen, daha önceki korona virüslerin de benzeri bir şekilde hayvanlardan bulaştığı düşünüldüğünde mantıklı gelebilmektedir. Zira SARS’ın Asya bölgesine özel bir tür olan Misk kedisinden, SARS’ın ise yakın temas ile bulaş gösterdiği bilinmektedir. Ancak bu bilgi henüz Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmamıştır.

Korona Virüsü (COVID-19) Nasıl Bulaşır?

Korona virüsü ile ilgili yeterli klinik çalışmaları henüz tamamlanmış değil. Bu yüzden tam olarak insandan insana bulaşma yolu kestirilememekte. Ancak korona virüsün bulaşma mekanizması, diğer solunum yolu hastalıklarının bulaşma mekanizması ile aynı denilebilir. Yani korona virüs aslında damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Damlacık ile yayılma biçiminde, hasta kişi öksürürse veya hapşırırsa, hastalığa sebep olan virüs veya bakteriyi yaymaktadır. Ayrıca bu şekilde bir cansız bir nesne de damlacık yolu ile kirlenirse, bu nesneye temas halinde de virüs yayılabilmektedir.

Korona Virüs Bulaşma İhtimali Yüksek Risk Grupları Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, salgının başında canlı hayvanlarla uğraşan kişiler çok büyük risk altındaydılar. Ancak salgının ilerlemesi ve tüm dünyaya yayılması ile birlikte bu risk çemberi oldukça genişlemiş bulunmaktadır. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019 n-CoV salgını “Pandemi” olarak ilan edilmiştir. Bulaşma riski açısından şuanda karantina ortamında bulunmayan kişilerin neredeyse hepsi risk altındadır. Bu yüzden şuanda salgın ile baş etmeye çalışan ülke hükümetleri ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan öneri, insanların evden çıkmaması yönündedir. Bu sayede insanlar kendilerine basit bir karantina işlemi uygulayabilir ve virüs ile temas haline geçmeyebilirler.

Korona Virüs Belirtileri (Semptom) Nelerdir?

Korona virüs tüm dünyada binlerce insana bulaşmış durumdadır. Virüse maruz kalan hastalarda sık görülen belirtilerin yanında nadire olarak görülen belirtilerde gözlemlenmiştir. Şuanda yapılan istatistiklere göre, korona virüs bulaşan hastaların %88 gibi büyük bir kısmında yüksek ateş görülmüştür. Yine sık görülen belirtilerden olan öksürük ise %68 gibi bir orana sahip bulunmakta. Bunun yanında hapşırık, eklem ağrısı gibi klasik grip belirtileri nadir görülen belirtiler arasında yer almaktadır. İlerleyen vakalarda ise böbrek yetmezliği, zatürre ve ciddi solunum sıkıntısına bağlı olarak ölümler gerçekleşebilmektedir.

Korona Virüs Tanısı Nasıl Koyulur?

Korona virüs teşhisi için boğazdan damlacık ile kültür alımı yapılır ve PCR yöntemi ile virüste bulunan genetik materyal çoğaltılarak kesin teşhis koyulur. Ülkemizde resmi Sağlık Bakanlığı bağlantılarında da belirtileri ve risk faktörlerini değerlendirerek önerilerde bulunulan çevrimiçi bir test bulunmaktadır.

Korona Virüs Tedavisi Nasıl Yapılır?

COVID-19 asasında bakteri olmadığı için antibiyotik kullanımı bu konuda herhangi bir işe yaramamaktadır. An itibari ile korona virüsüne özgü geliştirilmiş herhangi bir tedavi biçimi bulunmaktadır. Korona virüsünde uygulanan tedavi, belirtileri hafifletmek amacıyla uygulanan tedavidir. Aynı zamanda bazı ilaçlarla ilgili çalışmalar da devam etmektedir. Korona virüsüne karşı henüz bir aşı da geliştirilmiş değildir. Yakın zamanda da böyle bir aşının geniş kitlelere hitap edecek şekilde geliştirilmesi maalesef beklenilmemektedir.

Korona Virüsünden Korunmak Mümkün müdür?

Korona virüsüne karşı alınabilecek en büyük önlemlerden birisi yayılmasını engellemektir. Yayılı engellemek için de en önemli kural pek tabii kişisel hijyene verilen önemin azami derecede arttırılmasından geçmektedir. Özellikle ellerin temizliğine dikkat etmek çok önemlidir. Zarflı yapıya sahip olan virüsler, genelde sabun ile yıkanma veya alkol ile dezenfekte edilmeye karşı çok güçsüzdürler. Bu nedenle kişisel temizliğine dikkat eden toplumlarda virüsün yayılma hızı oldukça yavaşlayacaktır. Ayrıca öksürme ve hapşırma gibi damlacık bulaşmasını arttıracak durumlarda tek kullanımlık peçeteler veya kolun iç yüzünü kullanıp daha sonrasında burayı temizlemek de oldukça etkilidir. Korona virüsünden korunmak adına yapılacak bir diğer adım ise virüsü taşıyan kişi veya nesnelerden uzak durmak adına mümkün olduğunca evden dışarıya çıkmamak olacaktır. Evden dışarıya atılacak olan her adım virüsü kapma riskini bir o kadar arttıracaktır. Bu yüzden basit bir kişisel karantina, virüsün yayılma hızını etkileyecek olan önlemlerden birisidir.

Korona virüsü ile başa çıkmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman gerekli besin öğelerinin hepsini içerecek olan bir beslenme planı, yeterli bir uygu ve düzenli spor yapmak korona virüsünün pek sevmeyeceği bir bünyede olması gerekenlerdir. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan ve özellikle akciğer hastalığı gibi yandaş hastalığı bulunan, 65 yaş üstü kişiler istatistiklere göre en büyük riski içeren vakalardır. Bu bilgiler ışığında bu insanları korumak ise yukarıda saydığım yöntemler ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.