Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kortizon Kanser Yapar Mı?

Kortizon Nedir?

Kortizon vücuttaki hormon çeşitlerinden biridir. Vücuttaki görevi ise, vücudun yağ ve karbonhidrat dengesini sağlamak.

Kişilerin metabolizmaları ile alakalı olarak vücutta ürettikleri kortizon miktarı farklılıklar gösterir. Bu değişiklik vücut ağırlığı ile de kendini gösterir, yani kilosu olması gerekenden fazla olan bir kişinin ürettiği kortizon miktarı olması gerekenden %50 daha fazladır. Bunların dışında hava değişiklikleri, heyecan, dinlenme, aktif çalışma, günün farklı zamanları da kortizon vücuttaki üretimin değişiklik göstermesini sağlar.

Eğer vücut bir takım sebeplerde dolayı yeterli miktarda kortizon üretemiyorsa, vücudun kortizon ihtiyacı dışarıdan vücuda alınmak suretiyle karşılanır.

Kortizon Hastalıklarda Kullanılır Mı?

Kortizon vücudun üretiminin yetersiz kaldığında dışarıdan alınıyor ise, kortizon eksikliğinin sebep olduğu hastalıklar için kullanılabilir demektir.

Kortizon kullanmak da eğer uzman bir doktor tarafından uygulanmıyor ise tehlikeli ve riskli durumları da beraberinde getiriyor demektir, çünkü hastalığın ilerlediği duruma ve hastalığın şekline göre uygun olan dozlar kullanılmalı ve süresi buna göre belirlenmelidir.

Kortizon tedavisi uygulanan hastalıklar; özellikle tümör tedavisi, kortizonu böbrek üstü bezleri ürettiği için yeterli üretilemiyorsa böbreklerde de sıkıntı yaptığı için böbrek ve idrar yolu hastalıklarında, kortizon bir hormon çeşidi olduğu için hormon ile alakalı hastalıklarda, romatizma hastalıklarında, kan ve sindirim sistemi hastalıklarında kullanılır.

Kortizonun Yan Etkileri Var Mı?

Kortizon fazla alındığında ciddi sıkıntılara sebep olduğu için kortizonun bilinçli ve uzmanlar tarafından yeterli dozlarda verilmesi ve kullanılması gerekir. Yan etkileri oldukça fazla olan kortizon kullanan kişilerde görülen etkiler çok da hoş olmayan sıkıntıları da beraberinde getirir.

Bu yan etkiler ise neredeyse tüm vücudu etkiler; kas zayıflığı buna bağlı olarak halsizlik, gelişme bozuklukları, kemik erimesi, özellikle ciltteki fazlalaşan kıllanma, yine bazı şok durumunda olan kişilerin kortizon olmadan kendilerine gelememe durumu, mide rahatsızlıkları, adet düzensizlikleri, şeker problemleri, bazı durumlarda saç dökülmeleri, tansiyon yükselmesi, vücuttaki yağlanma ve normal olmayan ödem oluşumları, tüm bunlara bağlı olarak kişideki psikolojik bozukluklar sayılabilir.

Kortizon Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Kortizon kullanan kişi doktorun verdiği sürede ve dozda kullanması gerekir. Tedavide olan kişi tuz miktarına dikkat etmeli mümkünse tuzu kesmelidir. Kortizon tedavisi sürekli açlık hissi yaşattığı için sürekli yeme eğilimi oluştuğundan, yemek konusunda da dikkat edilmeli, aralıklı olarak doktor kontrolü ihmal edilmemeli.

Kortizon Kanser Yapıyor mu?

Yapılan araştırmalarda kortizonun kansere sebep olduğu görülmemiştir. Yine de kortizon tedavisinde olan kişilerin doktor tavsiyelerine uymasında faydalar vardır, zira geri dönüşümü olmayan ciddi hastalılara neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.