Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kortizonun Zararları

Bilinçsiz ya da kontrolsüz bir şekilde kullanılan kortizonun vücuda yarardan ziyade zararı bulunur. Bu sebeple de doktorların hastalarını bu konuda çok iyi bir şekilde yönlendirmesi ve hastaların da doktorların vermiş oldukları tavsiyeleri dikkatli bir şekilde dinleyerek uygulaması gerekir.

Kortizon Nedir?

Vücut, böbrek üstü bezlerin kabuk bölgesinde doğal bir şekilde üretilmekte olan kortizole sürekli belirli bir oranda ihtiyaç duyar. Bu hormonun yapay bir şekilde üretilmesi ile ortaya çıkan kortikostreoid yani kortizon ilaçları tıbbın farklı alanlarında birçok farklı hastalıkta yaygın bir şekilde kullanılır. İlaç olarak kullanılmakta olan kortizonun çeşitli türleri bulunur. Damardan ya da ağızdan verilebilen bir ilaç olan kortizol, aynı zamanda hidrokortizon ya da kortizon olarak da bilinir. Günlük alım şekli, ne kadar kullanılacağı, ne zaman azaltılacağı ya da dozunun ne kadar olacağı gibi konulara ise doktor tarafından karar verilmesi ve hastanın da bu talimatlara uyması gerekir.

Kortizon Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kortizon romatizmadan zehirlenmeye kadar birçok farklı hastalıklarda kullanılmakta olup çeşitli şok durumlarında ve hastalıklarda kortizon olmadan tedavi edilemiyor.

  • Her yaşın hastalığı olan romatizma hastalığının erken teşhis edilmesi ve doğru bir şekilde tedavisi yapıldığı zaman iyileşmesi mümkün. Gençlerde ve çocuklarda görülen bu hastalığın tedavi edilmediği takdirde kalbe etki etme imkanı da bulunuyor ve bu hastalığın tedavisinde kortizon olmazsa olmaz.
  • Vücuttaki bağ ve destek dokusu ile birlikte bağışıklık sisteminin de bozulduğu hastalıklarda eklemler ya da adele deforme olmuştur. İç organların harap olmasına sebep olan bağ dokusu hastalıklarında kortizon kullanmak günümüzde bir mecburiyet.
  • Hayatı etkilemeyen alerjiler olduğu gibi hayatı tehdit eden alerjiler de bulunuyor. Bu gibi durumlarda hastaların alerji krizlerine girdiği oluyor. İşte kortizon da bu anda devreye giriyor. Kimi durumlarda ilaç ile tedavisi olan hastalıkların tedaviye cevap vermemesi halinde kortizon kullanılıyor.
  • Kan hücrelerinin parçalanmasına yol açan hemolitik anemi yani ciddi kansızlık hastalıklarında destek tedavi yöntemi olarak kullanılan kortizonlar, aynı zamanda kan hücrelerinin aşırı çoğaldığı lösemi vakalarında da tercih ediliyor.
  • Günümüzde kansere karşı kullanılmakta olan kemoterapi gibi tedavilerde hep kemoterapiye destek olmak hem de radyoterapi sebebiyle ortaya çıkan tepkileri azaltmak için kortizon kullanılıyor.
  • Karaciğerlerin iflas etmesine sebep olan ileri siroz vakalarında karaciğer iltihaplanmalarına karşı kortizon kullanılıyor.
  • Vücutta yaygın şişliklere ve idrardan yüksek miktarda proteinin akıp gitmesine neden olan nefrotik sendromlara karşı kortizon kullanılması gerekiyor.
  • Kalp zarı, kası ve iç tabakasında meydana gelen iltihaplanmaların, bağışıklık sistemi ve alerjik ile ilgili tıkamaya yol açan damar hastalıklarının çaresi kortizonda yer alıyor.
  • Tiroid bezlerinin aşırı çalışması yada böbrek üstü bezlerin ani yetmezliği ile ortaya çıkan Addison hastalığında kortizon hayat kurtarıyor.
  • Sinir köklerinin alerjik, iltihaplı ve ani bir şekilde meydana gelen hastalıklarında, yüz felçlerinde, vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen felçlerde ya da Multiple Skleroz hastalığında kortizon kullanılması gerekiyor.
  • Zehirlenme durumlarında neden genellikle belirsiz olsa da ortaya çıkan reaksiyonun giderilmesi gerektiği için kortizon kullanılıyor.
  • Bazı göz hastalıklarında ve şoklarda da kortizon kullanılıyor.

Kortizon Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sodyumlu ve tuzlu besinler, turşu, konserve ve salamuralar, çikolata, pekmez, tahin, tuzlu kuruyemiş, şekerli meşrubatlar, et suyu tabletleri, kabartma tozu ve kızarmış ağır hamur tatlılar gibi besinlerden kaçınılması gerekiyor.

Kortizonun Zararları Nelerdir?

1. Gelişme Bozukluğuna Yol Açabilir

Özellikle çocukluk döneminde ya da genç yaşlarda kullanılması halinde gelişme bozukluklarına neden olabilen kortizon, gövde bölümünde yağlanma ve vücudun diğer bölgelerinde şişliklere yol açabiliyor. Kemik erimesi, kan basıncında yükselme, adale zayıflığı, psikolojik ve seksüel sorunlar, erkeklerde testis üzerinde ve tiroid işlevlerinde sorunlar, ciltte çizgilenme, kıllanma ve regl bozukluklarına yol açabiliyor. Uzun süre boyunca kullanılması halinde çocukların gelişme ve büyümelerinde gecikmeler yaşanıyor.

2. Cushing Hastalığına Yol Açabiliyor

Kontrolsüz bir şekilde kullanılacak olan kortizon, hipertansiyon ve diyabet gibi sorunlara neden olabilen Cushing isimli hastalığa yol açabiliyor. Cushing hastalarının bağışıklık sistemi gerilerken, hipertansiyon oluşumu görülüyor ve tuz tutulması artış gösteriyor. Aşırı kilo alımı, yağ sentezinin artması ve kaslarda gerilmeler yaşanıyor. Kırmızı yüzlü ve kilolu olan hastalarda diyabet sebebiyle halsizlik, kırılgan kemikler ve mikroplu hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Potasyum eksikliği ve ince kaslar da muhtemel diğer sonuçlar.

3. Aniden Kesilmesi Halinde Ani Reaksiyonlara Yol Açıyor

Kortizonu kullanımının birdenbire kesilmesi yani tedaviye birden son verilmesi halinde organizmada çeşitli ani tepkimeler meydana geliyor. Tedavi sırasında yavaş yavaş arttırılan dozun yine aynı şekilde adım adım kesilmesi gerekiyor. Böbrek üstü bezlerinin yetersiz bir şekilde çalışması sebebiyle fiziksel bağımlılığa yol açan kortizon tedavisinin aniden kesilmesi halinde böbrek üstü bezlerin şoka girmesi de mümkün.

4. Kaslarda Erimeye Yol Açabiliyor

Uzun süre boyunca kortizon kullanılması halinde kaslarda erime ortaya çıkabiliyor. Özellikle bacak ve kolların gövdeye yakın bölümlerinde kasların güçsüzleştiği oluyor. Potasyum atma etkisine de sahip olan kortizon, böylelikle kaslarda güçsüzlüğe neden oluyor. Kalbin kasılma fonksiyonlarına ve birçok hormonun salgılanma işlevine de engel oluyor.

5. Enfeksiyon Gelişimine Yatkınlığa Neden Oluyor

Kortizon tedavisi mantar ve virüs kaynaklı enfeksiyon gelişimine yakınlık oluşturabiliyor. Tüberküloz mikrobunun tekrar alevlenmesine sebep olduğu için hastalığı yeniden ortaya çıkartıyor.

6. Mukus Tabakasını Bozuyor

Mide asit salgılarını arttıran kortizon, koruyucu mukus tabakasına zarar veriyor. Bununla birlikte yaraların etrafında yer alan ve iyileşmeye yardımcı olan hücrelerinde aktivitelerini azalttığı için ülsere neden olabiliyor.

7. Çeşitli Hastalıklara Yol Açabiliyor

Kortizon tedavisinin tuz ve su tutulumuna neden olması böbrek hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği gibi önemli sorunlara yol açabiliyor. Tuzun geri emiliminin artması sebebiyle böbreklere zarar veren kortizon, vücutta ve kanda tuzun birikmesi ile birlikte osmatik basıncın artmasına sebep olduğu için dokulardan daha fazla su çekilmesine ve böylelikle de kan basıncının artmasına yol açıyor.

8. Addison Krizine Neden Olabiliyor

Kortizon tedavisinin aniden kesilmesi halinde Addison krizi ortaya çıkabiliyor. dışarından alınan kortizon, böbrek üstü bezlerde üretilen kortizolün üretimini sonlandırır. Kortizon tedavisinin aniden kesilmesi halinde böbrek üstü bezlerin de kortizon üretmemesi sebebiyle vücutta aniden ortaya çıkan kortizon eksikliği, Addison krizine neden oluyor.

Diğer yandan kortizon tedavisinin uzun sürmesi halinde katarakta yol açabiliyor. Kortizonlu burun spreylerinin ise kanama, kabuklanma ve kurumaya yol açtığı biliniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.