Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kot Lekesi Nasıl Çıkar?

Her renk tonuna sahip olan kot kumaşları sık sık istenmeyen kazalar sonucunda lekelere maruz kalabiliyor. Bazen oturduğumuz yerden bulaşan herhangi bir leke ya da bazen yemek yerken döktüğümüz herhangi bir sos bu lekeleri daha da zorlu hale getiriyor. Normalde herhangi bir kıyafete ya da yüzeye döküldüğünde çamaşır makinelerine attığımızda kolayca çıkar. Ancak kot kumaşa sahip olan parçaların üzerinde bulunan lekeleri gidermek için çamaşır makinesine attığımızda lekelerin ilk günkü kadar canlı durduğunu görebiliyoruz. Bunun için her ne kadar kaliteli programlar üretiliyor olsa da bu da yüksek ısıda yıkanmasına sebep olacaktır. Yüksek ısıya atılan kıyafetler de bir yıkamada küçülerek bizden bir sonraki kardeşlerimize kalabiliyor. Elbette bu da kötü değil ancak neden kotunuzdaki lekeli olan alanı temizlemek için kıyafetinizden vazgeçesiniz ki?

Kot kumaşa bulaşan lekeler için üretilen bir çok temizlik ürünü bulunuyor olsa da bu ürünler kimi zaman yüzeyin ya incelmesine ya da renginin solmasına neden olabiliyor. Bunun yerine sizler için alternatif kot lekelerine çözümler ürettik.

Yağlı Kot Lekesi Nasıl Çıkar?

Bunun için yapmanız gereken ilk adım lekeyi fark eder etmez yağ lekesinin üzerine bir parça tuz dökmek olacaktır. Yağ yoğunluk bakımında oldukça yüksek olduğu için yüzeyde bulunan fazlalık yağın emilmesi bir peçete yardımıyla değil de iyon içeren tuz yardımıyla daha kolay olacaktır. Bu işlem sonrasında yapmanız gereken ikinci işlem ise bir bulaşık deterjanından bir kaç damla yağlı bulunan alana döküp bir miktar ovalamanız. Bu ovalama işlemi de bittikten sonra artık gönü rahatlığıyla kot kumaşa uygun bir yıkama programında yıkayabilirsiniz.

Cevizin Neden Olduğu Kot Lekesi Nasıl Çıkar?

Cevizin olgunlaşma aşamasından sonra toplanmasının ardından yeşil bir kabuk içinden çıktığını görürüz. Bu ceviz kabuğu bir süre sonra kurutulur ve çeşitli kürlerde kullanılır. Ancak doğal bir bitki boyası olan ceviz kabuğu lekesi kolay kolay çıkmayacak olan lekelerdir. Bir de bu lekeler kot kumaş gibi dokulu bir yüzeye bulaştığında işler her zamankinden daha da zor bir hal alacaktır. Bu zor lekenin üstesinden gelebilmek için tek ihtiyacınız olan şey ise sirke olacaktır. Bir parça pamuğun üzerine döktüğünüz sirkeyi kot üzerinde bulunan lekeli alana sürün ve biraz ovalayın. Ovalama işleminin ardından bu bölgeyi soğuk suyla yıkayın. Ve yıkama talimatına uygun bir çamaşır makinesi programında yıkadığınız takdirde lekenin kolayca gittiğini göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.