Yeşil meyve ve sebzelerin ne kadar sağlıklı olduğu uzun yıllardır biliniyor. Ancak koyu renkli sebze ve meyveler de en az yeşil yiyecekler kadar yüksek besin değerlerine sahiptir. Besinlerin renkleri antosiyanin ve bitki pigmentlerinden gelir. Bu pigment ve antioksidanlar serbest radikallerle mücadele ettiğinden, koyu renkli gıdaların tüketilmesi diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi ciddi sağlık problemlerinin önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

New York Cornell Üniversitesi kimya profesörü Dr. Cy Lee; ‘Siyah ve mor gibi koyu renkli gıdalar, açık renklilere kıyasla daha fazla renk pigmenti ve antioksidan içerdiğinden sağlığımız için çok değerlidir.’ diyor ve ekliyor; ‘Besinlerin yalnızca renkleri sizi yanıltmasın. Koyu renkli besinler özellikle kurutulmuş ürünlerde besin değerlerini daha fazla koruyor.’

Evde Şifa ekibi olarak en faydalı, koyu renkli besinleri sizler için bir araya getirdik. İşte bağışıklık sistemini destekleyerek sizi hastalıklara karşı koruyacak çok değerli 7 besin:

1.Siyah Mercimek

1. Siyah mercimek

Tüm baklagiller demir açısından zengindir. Özellikle siyah mercimek yeşil ve kırmızı mercimeğe oranla çok daha fazla demir içerir. Bildiğiniz gibi demir, kan hücrelerinin kendini hızlı bir şekilde yenilemesi için gerekli temel bir mineraldir. 1 su bardağı siyah mercimek 8 mg demir içerir. Bu da kadınlar için gerekli olan günlük 18 mg’lık demir ihtiyacının önemli ölçüde karşılanması demektir. Bununla birlikte, siyah mercimek bol miktarda çözünebilir lif içerir. Çözünebilir lifler bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra kolesterolü düşürür. Tüm bunları göz önünde bulundurursak, siyah mercimeğe yemeklerinizde bir şans vermelisiniz.

2.Böğürtlen

2. Böğürtlen

Boston’da, ilerleyen yaşa bağlı hastalıklar üzerinde araştırmalar yapan bir sağlık merkezi; böğürtlen gibi koyu renkli meyvelerin, içerdiği polifenoller sayesinde beyin fonksiyonları bozan hücreleri temizlediğini ortaya koymuştur. Beyin sağlığı açısından önemli bir besin kaynağı olan böğürtlen, aynı zamanda içerdiği bol miktarda lif sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcı olur. 1 su bardağı böğürtlen 8 mg lif içerir –ki bu da 25 mg olan günlük lif ihtiyacımızı karşılamak konusunda gayet iyi bir rakamdır.

3.Siyah Çay

3. Siyah çay

Yeşil çay ve bitki çaylarının ne denli sağlıklı olduğundan sıkça bahsediyoruz. Ancak siyah çay da en az bu çay türleri kadar sağlıklıdır. New Jersey Rutgers Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; siyah çay içerdiği ‘theaflavin’ antioksidanı sayesinde yoğun egzersiz sonrası gelişen kas ağrılarını dindirir. Ayrıca siyah çay içmek kalp krizi riskini de azaltır.

4.Kuru Erik

4. Kuru erik

Yazın vazgeçilmez meyvelerinden biri olan eriğin kurutulduğunda daha koyu bir renk aldığını fark etmişsinizdir. Bunun nedeni eriğin içerdiği değerli besin maddelerinin yoğunlaşmasıdır. Kuru erik yüksek miktarda A, C ve K vitamini içerir. Besin lifi, potasyum ve demir açısından da oldukça zengin olan kuru erik, kan şekeri ve kemik sağlığı açısından çok faydalıdır. Böbrekleri ve idrar yollarını temizleyen kuru erik, regl düzenini kontrol etmenize de yardımcı olur. Ancak kuru erik yüksek kalorili bir besin olduğundan tüketirken aşırıya kaçmamalısınız. Aksi takdirde eriğin doğal ve yoğun şekeri kilo almanıza neden olabilir.

5.Kuş Üzümü

5. Kuş üzümü

Kuş üzümü ya da kuru üzüm olarak bilinen bu sağlık kaynağı küçük meyveye dikkat çekmek istiyoruz. Kendisi listemizdeki en besleyici yiyecek. Omega-3 yağ asitlerince zengin kuş üzümü, kötü huylu kolesterolü düşürmesinin yanı sıra romatizma ağrılarına da iyi gelir. Kuş üzümü içerdiği linolenik asitle kemik, kas ve en önemlisi beyin fonksiyonlarını destekler. Peki, kuş üzümünün tek faydası organlara mı? İşte size cildinizi yenileyecek, yaşlanmaya meydan okuyacak bir kolajen kaynağı. Tüm bunlardan öte, kuş üzümü içerdiği antosiyanin antioksidanı, B9, C ve K vitaminiyle kanserle savaşır.

6.Kırmızı Lahana

6. Kırmızı lahana

Mor lahana olarak da bilinen kırmızı lahana tam bir C vitamini deposudur. Sülfür ve lif bakımından zengin olan kırmızı lahananın en önemli faydası ise diğer mor besinler gibi antosiyanin ve K vitamini içermesidir. Bu sayede beyin fonksiyonlarını destekleyen kırmızı lahana, Alzheimer gibi ilerleyen yaşta ortaya çıkan bilişsel rahatsızlıklara karşı alınabilecek en iyi önlemdir. İçerdiği sülfürle sivilce ve aknelerle savaşan kırmızı lahananın balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca kırmızı lahana kan akışını hızlandırarak damarları rahatlatır. Bu nedenle kırmızı lahana, kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için tüketilebilecek en sağlıklı besinlerin başında gelir. Tüm bu etkileriyle kırmızı lahana bağışıklık sisteminizin koruyucusudur.

7.Mor Patates

7. Mor patates

Daha önce görmediyseniz, ülkemizde son yıllarda bilinirliği artan mor patatesle tanışın. Tatlı bir lezzete sahip olan mor patates birçok açıdan şeker pancarına benzer diyebiliriz. Özellikle hücre yenilenmesine yardımcı olan mor patates, içerdiği folik asit, potasyum ve C vitamini sayesinde göz ve kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Mor patates, bildiğimiz patatesten 10 kat daha fazla antioksidan içerir. Bu da antosiyanin kaynağı olan bu ilginç besinin kansere karşı ne ölçüde etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Siz de besin değeri yüksek koyu renkli sebze ve meyvelerle tükettiğiniz yiyeceklerin maksimum besin değerlerinden faydalanabilir, az kalori alarak daha sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.