Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kronik Depresyon

Günlük yaşantınız içerisinde mutsuzluk, yorgunluk ve aşırı sinirlenme gibi ruhsal durumlar yaşıyorsanız, dikkat etmelisiniz. Çünkü bu durumların uzun vadede yaşanması bazı psikolojik hastalıkların belirtisi olarak biliniyor. Bu yazımızda bahsettiğimiz belirtileri bulunan kronik depresyon hastalığından bahsedeceğiz.

Kronik Depresyon Nedir?

Kronik depresyon diğer bir adıyla distimik bozukluk olarak bilinen hastalık en az 2 yıl olmak üzere günler boyunca kendini mutsuz hisseden, beslenme düzenlerindeki dalgalanmaları olan yani aşırı yeme ya da çok az yemek yeme gibi bunların yanında uykusuzluk ya da kendini uykuya verme problemlerinin baş gösterdiği bir hastalıktır.

Depresif insanlar; kederli, üzgün, hayattan zevk almayan, bir şey yapmak istemeyen ve negatif kişiler olarak tanımlanır. Bu kişilerde düşüncelerini bir noktada toplayamama, kararsızlık, sürekli kendini eleştirerek yerme, umutsuzluğa kapılma, geçmişi irdeleme, pişmanlıklar ve yaşama karşı ilgilerini kaybetme durumları yaşanır. Fakat bu depresyon artık hayatlarının bir parçası olduğu için yakınmak onlara çok yabancı gelir.

Kronik Depresyon Neden Ortaya Çıkar?

Kronik depresyonun tam olarak nedeni bilinmiyor. Ancak birçok faktör böyle hissetmemize neden olabiliyor. Öncelikle en çok etkileyen şey genlerdir. Geçmişte ailenizde başkalarının da yaşadığı depresyon halini sizde almış olabilirsiniz.

Bazı durumlarda yaşadığınız olumsuzluklar, aileniz, arkadaşlarınız sizi duygusal olarak karamsarlığa iteliyor. Baskıcı bir aileniz varsa eve karşı daha içe kapanık ve kendi dünyanızda yaşamaya başlarsınız. Ailesiyle iletişim sorunları yaşamak özellikle gençleri birçok hata yapmaya sürükleyebilir. Bu hatalar sonucunda ise pişmanlıklar yakanızı bırakmayabilir. Sonuç olarak kronik depresyon olabilirsiniz.

Sosyal medyanın kullanımının artması ile başka insanların hayatlarına özenmek, yaşadığı hayatı beğenmemek, doyumsuzluk sorunları da çok artmış durumdadır. Kimi insanlar için bunlarda depresyona sürüklenme nedeni olabilir. Yukarıda belirtildiği kimi kesin bir nedeni yoktur. Bu insanlar nelere üzüldüğü, neleri daha çok önemsediği ile ilgilidir.

Kronik Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

  • Mutsuzluk
  • Yorgunluk
  • Aşırı sinirlenme
  • Hayattan kopma düşüncesi
  • Sosyal hayatı etkileme
  • Enerji düşüklüğü
  • Hiçbir şey yapmak istememe
  • Verimsizlik
  • Geçmiş ile ilgili suçluluk
  • Gelecekten korkma

Bu semptomların yaşanma süresi değişiklik gösterir. Bazen uzun süre bu duygu değişikliklerini yaşayabilirsiniz. Bu durumda mutlu olaylar karşısında bile kötü bir taraf bulabilir ya da bu mutluluk sizi mutlu etmek için yeterli gelmeyebilir.

Kronik Depresyon Tanı ve Tedavisi

Doktorunuz, bu mutsuzluk ve depresyon şikayeti ile gittiğinizde ilk yapacağı şey size yaşamınızla ilgili sorular sorar ve nedenlerini bulmaya çalışır. Neden mutsuz olduğunuzu, nelerden korktuğunuzu samimi bir şekilde doktorunuzla paylaşırsanız iyi bir sonuç elde etmeniz daha kolay olur. En azından kendiniz için yaşadığınız şeyleri bütün açıklığı ile anlatmalısınız. Bu tarz hastalıklarda doktorlar çok önemlidir. Kimisi direkt antidepresan ilaçlarını yazıp sizi gönderebilir. Öyleyse ilk olarak sorunlarınızı konuşabileceğiniz bir doktor bulmak sizin için daha uygundur.

Doktorun ikinci olarak araştıracağı şey bazı hastalıkların bu kasvetli ruh halinizi tetikliyor olmasıdır. Özellikle tiroid hastalığının olup olmadığına ve vitaminlerinize bakılır. Tiroid hastalığı bu tarz duygu değişiklerinde başta gelen sorunlardan biridir.

Distimi için iki temel tedavi mevcuttur. Bunlar; ilaçlar ve konuşma terapisidir. Bu tedavilerin birlikte kullanılması hastalığın tedavisi daha da hızlandırır.  Bir yandan ilaçları kullanırken diğer yandan tedavinin hasta üzerindeki gelişimini görmek için psikoterapi çok etkili olur.

Antidepresan kullanımında alacağınız dozu doktorun doğru şekilde ayarlaması hastalığınızın ağırlığına göre değişecektir ve ilaçlarla ilerleme kaydedilirken birden ilaç alımını durdurmak sizi yine bir anda eski halinize döndürebilir. İlaçları yavaş yavaş azaltarak bırakmak en doğru olanıdır. Biliyorsunuz ki antidepresanların birçok yan etkisi bulunur. Bu yan etkiler vücudunuz ilaca alışana kadar devam edecektir. Yine bunlardan korkup ilaç alımını kesmemek iyi olur. Tedavi sürecinde sevdiklerinizin de yanında olması size artı puan kazandırır.

Psikoterapi de ise tedavi sürecinde neler hissettiğinizi bir uzman ile konuşarak sorunlarınıza çözüm bulmak sizi yalnızlık hissinden kurtarır. Sizi doğru kararlar vermeye, negatif bakış açınızı değiştirmeye, güven vermeye ve sosyal davranışlarınızın olumlu yönde değişmesine yardımcı olur.

Tedavi döneminde size yardımcı olacak bir diğer faktör kendinize aktif bir yaşam biçimi benimsemektir. Spor ve egzersiz yapmak, mutluluk veren kitaplar okumak, kalabalık ortamlara girmek, yeni kişilerle tanışmak kısaca hayattan zevk alabileceğiniz şeylere yönelmek size iyi gelecektir. Olumsuz olaylardan, olumsuz kişilerden olabildiğinizce uzak durun.

Bunların dışında alkol ve madde bağımlılığı gibi kötü davranışlardan uzak durmalısınız. Bunlar iyileşme sürecini oldukça geriletir. Hayatı biraz daha basite indirgeyerek korkularınızdan arının. Küçük hedeflerle hayata karşı bir adım atın. Sağlıklı bir yaşamın hayattaki en önemli şey olduğunu kendinize hatırlatın çünkü hiçbir şey sizden değerli değil.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.