Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kronik Faranjit

Faranjit Nedir?

Faranjit bir diğer değişiyle boğaz iltihabı; burun ve ağız boşluğunun arka kısmında oluşan iltihaplanma için söylenmektedir. Boğaz iltihabı özellikle dört ve yedi yaş arasındaki çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Bir yaşın öncesinde ise pek rastlanmaz. Hastalığın belirtileri nedenlerine göre değişmektedir. Faranjit, akut ve kronik olmak üzere iki türe ayrılır. Her iki tür de birbirinden farklı olmaktadır.

Faranjitin Belirtileri Nelerdir?

Aniden gelişen ve şiddetli iltihaplanmalara sebep olan akut faranjittir. Akut faranjit, boğazda ani başlayan yanma, yutkunmakla artan ağrı, kulak ağrısı, lenf bezlerinin şişmesi, ateş ve halsizlik, ses kısıklığı,boğazda uçuk şeklinde kabartılar, kas ve eklem ağrıları, boyunda şişlik ve ağız kokusu gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Akut faranjitte, üst solunum yolları enfeksiyonundan bahsedebiliriz. Bir diğer faranjit türü olan kronik faranjitte ise daha hafif bir şekilde geçirilir ancak daha uzun sürmektedir. Akut faranjitin aksine ateş ve kırgınlık yaşanmaz. Fakat yabancı bir cisim takılmış gibi sık sık yutkunma ve boğazı temizleme isteği, yutkunma güçlüğü, yanma, gerilme ve gıcık öksürüğü belirtileri yaşanmaktadır. Hastaların bu noktada boğazlarını temizleme isteği yaşaması ve temizleme hareketi yapması rastlanan bir davranıştır. Ancak çoğu zaman bu durum boğazın daha fazla tahriş olmasına neden olabilmektedir.

faranjit-kimlerde-gorulur(1)

Küçük yaşlarda da sık rastlandığından bahsettiğimiz faranjitin bebekler üzerinde de çeşitli belirtilere sebep olduğundan bahsedebiliriz. Karın ağrısı, kusma ve aniden yükselen ateş eğer bebek beta faranjiti yaşıyorsa üst damağında minik noktacıklar görülebilmektedir. Bebek de bu durumlar huzursuzluk oluşturur ve ağlamasına neden olur.

Akut faranjitin kendini sık sık tekrar etmesi hastalığı kronik faranjit türüne atlatabilir. Faranjit bir meslek hastalığı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Sesini çok sık ya da yüksek perdeden kullanmak zorunda kalan aynı zamanda tozlu ya da kimyasal buharlı ortamlara maruz kalan insanlarda kronik boğaz ağrısına sebep olabilmektedir. Son zamanlarda başka hastalıklara sahip olan kişilerde de (reflü gibi) benzer belirtilerin yaşandığı fark edilmiştir.

Faranjitin Nedenleri Nelerdir?

Akut faranjit ve kronik faranjitin nedenleri de kendi içerisinde değişmektedir. Akut faranjit, üst solunum yolları hastalıkları sebebiyle oluşabildiği gibi grip, nezle gibi viral enfeksiyonlar da neden olmaktadırlar. Faranjite, öksürük ve hapşırık gibi hava yoluna saçılan virüs ve bakterilerin etkisi sebep olabilir. Bununla birlikte mikroplu bir yüzeye değdirmiş olduğunuz ağız ve burnunuz da bulaşmasında etkili olacaktır. Aynı zamanda uçuk virüsü, gece yanığı, bel soğukluğu, difteri gibi nadir görülen rahatsızlıklar sonucunda da faranjit oluşabilmektedir. Virüs yoluyla oluşan faranjite antibiyotik kullanmak etki etmeyecektir. Akut faranjitin aksine kronik faranjite ise virüslerin yanı sıra kuru hava, tozlu hava, kirli hava, geniz akıntısı, sigara, alkol, çok sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerin sık sık kullanılması, kronik diş ve diş eti rahatsızlıkları ve tüm bunların yanı sıra frengi, verem, cüzzam ve bazı kronik romatizmal hastalıkların da kronik faranjite neden olabileceği görülmüştür. Mide asitlerinin yemek ve soluk borusuna kaçması şeklinde tanımlanan reflü hastalığında da boğaz tahrişi yaşanabilmektedir. Uzun süreli tahriş de faranjitin nedenlerinden biridir. Çok basit bir sebep gibi görünen burun tıkanıklığında da kişi burundan nefes almaktan zorlanmaya başlayıp, ağızdan nefes almaya başladığında boğaz kuruluğu ve akabinde boğaz tahrişi görülebilmektedir.

faranjit

Faranjit Tanısı Nasıl Koyulur ve Tedavisi Nasıldır?

Hem akut hem de kronik faranjit türünde de teşhis yapılırken hastanın anlattıklarından yola çıkılır ve muayene bulgularına göre teşhis konulur. Eğer faranjite neden olabilecek bir başka hastalık düşünülüyorsa buna ait kontroller de gerçekleştirilir.

Faranjit tedavisi içinse izlenen yol kişinin hastalığının seyrine göre farklılık gösterebilmektedir. Virüs kaynaklı oluşan faranjitlerde antibiyotik kullanımı genel olarak başarı göstermez. Eğer ciddi bir enfeksiyon geçiriliyorsa ve bağışıklık sistemi çok zayıflamışsa, doktor tarafından antibiyotik önerilebilmektedir. Antibiyotiğin yanı sıra ateş düşürücü, ağrı kesici, öksürük kesiciler, burun açıcı spreyler, ağız gargaraları ve alerji durumu için önerilen ilaçlar kullanılmaktadır. Akut tedavinin aksine kronik faranjitin tedavisi çok daha zorludur. Doktor ile beraber hastanın da kendisi için uyması ve takip etmesi gereken durumlar mevcuttur. Kronik faranjite sebep olan başka bir hastalık var mı? Sorusuna yanıt aranmalıdır. Ve eğer bulunursa öncelikli olarak onun tedavisi gerçekleştirilmelidir. Alerji, geniz eti problemi, sinüzit, burun kemiğinde eğrilik gibi hastalıklar uygun şekilde tedavi edilmeli gerekirse ameliyat seçeneği kullanılmalıdır. Akut faranjitte olduğu gibi kronik faranjitte de antibiyotikler genel olarak fayda göstermemektedir.

jhh

Faranjit tedavisi süresince kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bolca dinlenmeli, alkol ve sigaradan uzak durmalı, tozlu ve kirli ortamlarda bulunmamalı, bulunduğu ortamı ise bolca havalandırmalıdır. Alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmalı ve çok sıcak ya da çok soğuk içecek-yiyeceklerden kaçınmalıdır. Üşümemeye çalışmalıdır. Boğazını temizlemeye çalışmaktan mümkün mertebe kaçınmalı, boğaz kuruluğuna engel olmak için sık sık su içmelidir. Tuzlu ise gargara yaparak boğaz ağrısını hafifletebilir. Eğer kişi reflü ise akşam saatlerinde çay, kahve gibi içecekleri tüketmemeli ve midesini aşırı doldurmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hasan dedi ki:

    Öncelikle yazınız çok yararlı olmuş.Arkadaslar radyofenkansla burun eti yaktırdım.. dokor aşırı yakmış olsa gerek..farenjitim gecmıyor. nefes alıyorum sorun yok. ama her sabah kalktıgımda faranjıt kırmızı renkte ve bas agrısı ıle kalkıyorum.Yazdığım sorunun hakkındaki tüm bilgiler için faranfit.org a yazdım lütfen yardımcı olabilirmisiniz.