Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kronik Hastalıklar

Sürekli olarak devam eden bir hastalığınız mı var? Hangi ilacı kullansanız da bu hastalıktan kurtulamıyor musunuz? Ya da yapılan tedaviler sonunda kısa süre sonra hastalığını yeniden mi başlıyor? Bu tür sorunları yaşayan bir kişi iseniz hastalığınız ”kronik hastalıklardan biri” olabilir. Yaşlıca insanların sürekli şikayet ettiği, ilaçla tedavi ile iyi olmadığını belirtip doktora gitmek istediği bilinir. Bu durumun onların abartısı olduğunu düşünen bir grup var ise bu konuyu gözden geçirmeli. Keza bazı hastalıklar tedavi ile iyileşmiyor. Sürekli olarak devam ederek hastanın hayat kalitesini düşürüyor. Bu hastalıklara ise ”kronik hastalıklar” adı veriliyor.

Kronik Hastalıklar Nedir?

Kronik kelime anlamı ile bir durumun sürekli olarak devam etmesidir. Tıpta ise kronik kelimesi için bir hastalığın uzun süre devam etmesi ya da hiçbir zaman kesin iyileşme olmaksızın etkilerini sürdürmesidir. Kronikleşen hastalıklar; tedavi edilse dahi sürekli nükseden, sakatlık veya özrün giderilememesi, tıbbi tedaviye cevap vermemesi, rehabilitasyon sürecine rağmen düzelmemesi gibi hastalıklardır. Bu hastalıklar kişilerin hayat kalitesini ve yaşam tarzını olumsuz etkiler. Kişiler sosyal hayatta yeterince aktif olamaz, vücut fonksiyonlarını istediğince kullanamaz veya sürekli bakıma muhtaç kalırlar. Ayrıca kronik hastalık sahibi kişiler sürekli olarak tedavi olmak durumundadır.

Kronik hastalıkların belli başlı ortak özellikleri vardır. Bunlar; bir çeşit genetik hastalık türüdür. Bazıları anneden bebeğe geçerken bazısı ise genetik olarak nesilden nesile aktarılır. Kronik hastalıklar ”müzmin hastalık” denir. Bu hastalıklar oldukça yavaş seyreder. Uzun süre hatta bir ömür devam eden hastalıklardır. Çoğu ölümcül değildir. Sürekli olarak devam eder. Mevsimsel değişikliklerden etkilenir. Günlük hayatın bir parçası haline gelir. Kronik hastalık sahibi olanlar bunun yaşamaya alışır. Birçok kronik hastalık vardır. Bunlardan bahsedelim.

Kronik Hastalıklar Nelerdir?

  • Kronik diyabet hastalığı
  • Kronik farenjit
  • Kronik bronşit
  • Kronik astım
  • Kronik hipertansiyon
  • Kronik metabolik sendrom
  • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı popüler olan kronik hastalıklardır.

Kronik Hastalıkların Sebepleri

Kronik hastalıkların belli başlı nedenleri bulunmaz. Fakat genetik faktörler , yetiştiğiniz sosyal ortam, maruz kalınan kötü hava ve yaşam koşulları ile beslenme şekilleri Kronik hastalıkların oluşmasına neden olur. Kronik hastalıklar insanları  kısa vadede öldürmeyen sadece hayat kalitesini düşüren bir durumdur. Uzun vadede tedavi edilmeyen kronik hastalıklar insan bedeni üzerinde öldürücü bir etkiye neden olur. Birçok kronik hastalık önemsenmeyerek ileri durumlarda kanser ile savaşmada engelleyici rolde olur. Kanser insan bedeni için hayli ağır ve savaşılması zoru bir hastalık iken bir de kronik hastalık ile de baş etmeye çalışılır. Kronik hastalıklar genel olarak ilaç tedavisi ile geçirilmeye çalışır. Bu tedaviler ise uzun soluklu ve ömür boyudur. Bu yüzden Kronik hastalıklara neden olacak davranışlarda kaçınarak hastalıkların etkileri azaltılabilir.

Kronik Hastalıkların Belirtileri

Birçok kronik hastalık bulunuyor. Bu hastalıkların her biri ayrı ayrı belirtilere sahiptir. Bu yüzden hangi kronik hastalığa sahip iseniz o hastalığın belirtilerini gösterirsiniz. Genel olarak kronik hastalıklar mevsim değişiklikleri ve yer değişikliklerinden etkilenir. Romatizmal hastalıklar başta olmaz üzere tüm kronik hastalıklar yaz ve kış mevsimi geçişlerinden oldukça kötü etkilenir. Bu mevsim geçişlerinde Kronik hastalıkların belirtileri daha net görülür. Yaz ve kış aylarına geçişlerde kronik hastalıklarda şiddetlenme ve tekrarlama görülür. Bu zamanlarda vücut viral enfeksiyonlara açıktır. Bu yüzden hastalık kapıldığında kronik hastalık ile birleşerek daha kötü hale gelebilir. Örneğin; kronik astımı olan bir kişi, gribal enfeksiyon kaptığında kronik astımı da nüks ederek daha kötü hale gelebilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir.

Kronik Hastalıkların Tedavisi

Birçok kronik hastalık bulunuyor. Bu hastalıkların nedenleri farklı olmakla beraber her biri farklı zamanlarda etkilerini gösterir. Bu yüzden tedavi yöntemleri de birbirinden farklıdır. Şimdi sizler için belli başlı kronik hastalıklar hakkında bilgi vereceğiz ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

1. Kronik Astım Hastalığı ve Tedavisi

Kronik astım hastalığı bir çeşit solunum yolları ve akciğer hastalığıdır. Genetik faktörler, hava kirliliği ve yaşanılan ortama bağlı olarak oluşan kronik astım kişinin hayat kalitesini en aza indirir. Kronik astım hastalığında nefes borusu ve hava yollarında mikrobiyal etkilerden dolayı daralma meydana gelmesi ile ataklar halinde ortaya çıkan nefes alamama durumudur. Çeşitli nedenlerden dolayı hava yollarında iltihaplanmalar olur bu iltihaplanmalar şişer ve bronşları şişirir. Böylece kişi nefes darlığı çekmeye başlar. Kronik astım hastalığı sahibi kişilerde; öksürük nöbetleri olur ve bu nöbetler 20 gün dahi sürer. Soluk alırken zorlanma ve göğüs tıkanıklığı oluşur. Kronik astım hastalığı sonucunda ortaya çıkan nefes tıkanıklığı atakları genel olarak gece olur ve hastayı uykudan uyandıracak kadar şiddetli geçer. Kronik astım hastalığını tetikleyen durumlar genel olarak; evde oluşan küfler, tozlar – polenler, böcekler veya tüylü pet hayvanları, parfüm, oda spreyi ve sigara dumanıdır.

Kronik astım hastalığı tedavisinde temel şey eğitimdir. Hasta kişi hastalığını iyi tanımalı ve doktoru ile sürekli iletişim halinde olmalı. Çünkü hastalığını seyrini takip etmesi için doktor tarafından yapılması istenen; hasta günlüğü tutma ve PEF metre ölçümleri düzenli yapılmaz ise hastalığa etkin müdahale yapılamaz. Kronik astım hastalığında iki türlü tedavi vardır; Biri tedavi edici ilaçlar; bunlar kortizollü olmak üzere toz veya sprey şeklindeki ilaçlardır. Bu ilaçlar alerjik ve mevsimsel reaksiyona bağlı olarak nüks eden astım ataklarını tedavi eder. Diğer yöntem ise rahatlatıcı ve bronş genişletici ilaçlardır. Bu ilaçlarda ise etkin içeriği ile bronşlarda biriken katı balgamı çözer ve bronşları genişletir. Ayrıca bronş kaslarının da gelişmesini sağlar. Tüm bu ilaçla kişiye özel ve doktorun talimatı ile kullanılmalıdır.

2. Kronik Hipertansiyon

Tansiyon denen şey damarlarda akan kanın damara uyguladığı basınçtır. Bu basınç beslenme şekli, yapılan iş ve harcanan efora göre artar veya azalır. Kan basıncının normal değeri olan 120-129/80-84 mmHg daha yüksek olması haline ”yüksek tansiyon ya da hiper tansiyon” denir. Ülkemizde çok yaygın bir durum olan hipertansiyon kronik hastalıklar arasındadır. Hipertansiyon her yaşta görülebilen bir hastalıktır ve belirtileri ise pek yoktur. Kontrol altında tutulmayan hipertansiyon birçok hastalığa hatta ölüme neden olur. Sürekli olarak tansiyona baktırarak hipertansiyonu kontrol altına alabilirsiniz.

Hipertansiyon tedavisi daha çok sağlıklı beslenme ile akabinde yapılır. hipertansiyonu kontrol altında tutma için verilen tansiyon ilaçlarının yanında, sağlıklı beslenme programı hazırlanır ve buna uyulmalıdır.

3. Kronik Diyabet Hastalığı

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet tedavisi zor olan hastalıklardan biridir. Vücutta şeker dengesini sağlayan insülin hormonunun iyi çalışmaması kaynaklı diyabet hastalığı oluşur. 2 çeşit diyabet vardır. Tip 1 ve Tip iki olarak adlandırılır. Diyabet oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bugün dünyada 230 milyondan fazla diyabetli hasta bulunuyor. Bu yüzden artan diyabet hastalığının tedavi edilmesi gerekir.

Kronik diyabet hastalığı; ilaçların düzenli kullanılması ile insülin hormonunun kontrol altına alması ile tedavi edilir. Bunun yanında kişiye özel diyetler, sağlık beslenme şekilleri ve egzersiz programı ile  diyabet hastalığı tedavi edilir.

4. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Bu hastalık halk arasında KOAH olarak biliniyor. KOAH çoğu sigara tiryakisinin en büyük korkusudur. Sigara içilmesi ve hava kirliliğine çok uzun süre temas eden ve soluyan kişilerde uzun süreli devam eden solunum yolları enfeksiyonudur. Bu kişiler kötü havaya maruz kaldıkça nefes alıp vermede zorluk yaşarlar. KOAH hastalığı kişide nefes darlığı yapar, solunum kanallarında balgama neden olur. Ayrıca öksürük nöbetlerinin oluşmasına neden olur.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı yani KOAH tedavisi olan bir hastalıktır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı KOAH sigara içilmesinin bırakılması, oksijen cihazı ile nefes açma veya sağlıklı beslenme gibi yöntemler ile tedavi edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.