Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Küçük Çocuklar Neden Kansere Yakalanıyor?

Çağımızın amansız hastalığı kanser, maalesef her geçen gün yaygınlaşıyor. Radyasyon, sağlıksız besinler, serbest radikaller, genetik faktörler, çevre kirliliği ve daha birçok etkenin kontrolünde olan kanser gelişimi her yaştan insanın korkulu rüyası.

Hücre DNA’sının bozulması sonucu hücrelerin kontrolsüz olarak büyümesi ve bölünmesiyle ortaya çıkan kanser, son yıllarda küçük çocuklarda bile yetişkin insanlarda olduğu kadar artmış durumda. Peki, yetişkin insanlara kıyasla daha az zararlı faktörün altında olan çocuklar neden kansere yakalanıyor?

Bu sorunun elbette birden fazla cevabı var. Farklı kanser türleri, farklı risk faktörleri altındadır. Yapılan istatistiklere göre kansere yakalanan çocukların %80’i başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Ancak maalesef kanser kaynaklı 15 yaş altı çocuk ölümleri kazalardan sonra en sık yaşanan 2. ölüm sebebi konumunda. Kanser belirtileri bazı basit hastalıklarla benzer semptomlar gösterdiğinden, aileler çoğu zaman tanı sürecinde geç kalabiliyor. Çocuklarda en sık görülen kanser türleri ve semptomlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

1. Akut lenfoblastik lösemi (ALL)

1. Akut lenfoblastik lösemi (ALL)

Çocuklar arasında %34 oranında en yaygın şekilde görülen ALL, 2-4 yaş arası erkek çocuklarda kızlara kıyasla daha fazla görülüyor. Kemik iliğinde başlayan ALL, kana ve tüm organlara yayılıyor. ALL tanısına sahip çocukların ¾’ünde görülen belirtiler şunlardır:

 • Kemik ve eklem ağrısı
 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Kanama
 • Ateş
 • Kilo kaybı

2. Beyin tümörleri

2. Beyin tümörleri

Beyin tümörü ve sinir sistemini etkileyen diğer kanser türlerinin çocuklar arasında görülme sıklığı %27’dir. Birçok farklı beyin tümörü cinsi ve bunlara özgü tedavi şekilleri mevcuttur. Çocuklarda görülen beyin tümörlerinin çoğunluğu beyincikte ya da beyin sapı olarak adlandırılan kısımda meydana gelmektedir. Çocuklarda görülen beyin tümörleri yetişkinlerde ortaya çıkan beyin tümörlerinden tipik olarak farklı olsa da birçok ortak semptom söz konusudur. Bunlar:

 • Baş dönmesi
 • Denge sorunları
 • Görme, işitme ve konuşma fonksiyonlarında bozukluklar
 • Sık sık kusma

3. Nöroblastom

3. Nöroblastom

Nöroblastom, bebeklerde ve küçük çocuklarda olgunlaşmamış sinir hücrelerinde ortaya çıkmaktadır. Genellikle 5 yaş altı çocuklarda baş gösteren bu kanser türü, böbrek üstü bezlerinden yayılmaya başlar. Erkek çocuklarda daha sık görülen nöroblastom, genetik faktöründen %1-2 oranında etkilenmektedir. Belirtileri:

 • Yürüme yeteneğinde bozulmalar
 • Gözde koyu halkalar, şişkinlik ya da sarkık göz kapakları
 • Vücudun çeşitli yerlerinde ağrı
 • İshal
 • Yüksek tansiyon

4. Wilms tümörü

4. Wilms tümörü

Wilms tümörü böbreklerde başlayan, pediatrik böbrek kanserinin en sık görülen tiplerinden biridir. 3-4 yaş arası çocuklarda yaygın olarak görülen bu kanser türü genellikle tek böbrekte, nadiren iki böbrekte birden ortaya çıkar. 6 yaş üstü çocuklarda seyrek görülen Wilms tümörü, çocuklar arasında görülen kanser türlerinin %5’ini oluşturur. Yaygın semptomları:

 • Ateş
 • Ağrı
 • Mide bulantısı
 • İştahsızlık

5. Lenfoma

5. Lenfoma

Lenfoma, bağışıklık sisteminde bulunan lenfosit hücrelerinde başlar. Lenfoma kanserleri, bademcikler veya timus gibi lenf düğümleri ve diğer lenf dokularını etkiler. Kemik iliği ve diğer organlara da yayılan lenfomanın 2 ana türü bulunmakla birlikte türe göre değişik semptomlar gösterebilir.

5.1. Hodgkin lenfoma

En başarılı şekilde tedavi edilebilen kanser türlerinden olan hodgkin lenfoma 5 yaşından küçük çocuklarda nadiren görülmektedir. Hastalık seyri çoğunlukla yetişkinlerde olduğu gibidir.

5.2. Non-hodgkin lenfoma

Hodgkin lenfoma’ya kıyasla daha küçük çocuklarda da gelişebilen non-hodgkin lenfoma yine de 3 yaşından küçük çocuklarda nadiren görülür. Hızlı yayılan ve yoğun bir tedavi süreci gerektiren non-hodgkin lenfoma, çocuklarda yetişkinlere kıyasla daha iyi bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu iki tür lenfoma için de genel semptomlar:

 • Boyun, koltuk altı veya kasıkta şişmiş lenf düğümleri
 • Ateş
 • Terleme
 • Zayıflık

Bilim tam olarak bütün nedenleri tanımlayamasa da çocukken kansere yakalanmanın nedenleri ilgili öngördüğü teoriler şu şekilde:

1. Kalıtsal genetik mutasyonlar

1. Kalıtsal genetik mutasyonlar

Yapılan araştırmalar kalıtsal genetik mutasyonların çocuklarda kansere yakalanma riskine etkisini %5 olarak belirlemiştir. Bunlar arasında en yaygın görülen türler; gözde ortaya çıkan retinoblastom ile beyin, yumuşak doku ve meme kanseri gibi vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilen Li-Fraumeni Sendromudur.

2. Yeni genetik mutasyonlar

2. Yeni genetik mutasyonlar

Yeni genetik mutasyonlar, rahimdeyken bile ortaya çıkabilen durumlardır. Örneğin; Down sendromu gibi genetik bir anormallikle doğacağı kesin olan bir çocuğun, lösemiye yakalanma riski de yüksektir.

3. Radyasyona maruz kalma

3. Radyasyona maruz kalma

Yapılan araştırmalar II. Dünya Savaşı sırasında atom bombasına maruz kalan çocukların yaşamları boyunca diğer çocuklara kıyasla daha fazla lösemiye yakalandığını ortaya koymuştur. Günümüzde X-ray ışınlarına maruz kalan hamile kadınlarda ve çocuklarda erken yaşta kanser görülme oranının arttığı kanıtlanmıştır.

4. Pestiside maruz kalma

4. Pestiside maruz kalma

Tükettiğimiz gıdalarda kullanılan böcek ilacı gibi madde kalıntılarına maruz kalan hamile kadınların çocuklarında görülen kanserlerin pestisitlerle bağlantılı olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. Bu noktada GDO’suz ve organik besinler tüketmenin önemi bir kez daha gündeme geliyor.

5. Çocuklukta yakalanılan enfeksiyonlar

5. Çocuklukta yakalanılan enfeksiyonlar

Bazı bilimsel araştırmalar çocukluk döneminde maruz kalınan enfeksiyonların lösemiyi tetiklediğini savunsa da bu durumun virüslerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı henüz kesin olarak kanıtlanmamıştır.

6. Nükleer enerji santralleri

6. Nükleer enerji santralleri

Yapılan eski bilimsel çalışmalar, nükleer enerji santrallerinde meydana gelen kazaların çocuk kanserlerini tetiklediğini ortaya koymuştur. Ancak bugün bilim, nükleer enerji santrallerine yakın yerlerde yaşayan çocuklarda meydana gelen kanserlerin bununla ilgili olmadığı görüşünde.

Siz de yukarıda bahsettiğimiz semptomlardan herhangi birini görüyorsanız vakit kaybetmeden çocuğunuzu muayene ettirmelisiniz. Başka hastalıklarla benzer belirtiler gösteren kanser türlerinin erken teşhisi tedavi açısından oldukça önemlidir. Kanserden değil, geç kalmaktan korkun!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.