Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Küçük Dil Ameliyatı Sonrası Ne Yenmeli?

Tıp dilinde uvula olarak adlandırılan küçük dil, damağın devamında ve ağzın açılması halinde dil üzerine sarkan ve V şeklinde bir yapıya sahip olan bir organdır. Küçük dilin ön kısmında ve iki tarafında yer alan yumuşak damak kasları ile birlikte burun kanallarını kapatır. Yemek yerken yukarı doğru hareket eden küçük dil yenilen besinlerin de burna kaçmasına engel olur. Bu sırada boğazda yer alan ve epiglottis ismine sahip olan kapakçık da nefes borusunu tıkayarak yemeklerin bu boruya kaçmasını engeller.

Böylelikle yiyecekler de rahat bir şekilde yemek borusuna geçiş yapar. Kimi durumlarda küçük dil çeşitli seslerin oluşmasını sağlar. Küçük dilin aynı zamanda ses titreşimine yardımcı olduğu da bilinir. Genizden gelen sümük akıntısının burna kaçmasına engel olan küçük dil her ne kadar üzerine düşünülmese de bizler için oldukça yararlı bir organdır. Yazımızın devamında küçük dilin uzaması halinde ortaya çıkan komplikasyonları ve küçük dil ameliyatı sonrası beslenme konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Küçük Dilin Uzamasında Komplikasyonlar Nelerdir?

Küçük dilin biraz önce de bahsetmiş olduğumuz görevlerini yerine getiremediği durumlar bulunur. Bu duruma sebep olan şey çeşitli yapısal değişiklikler olabilir. Bu anatomik değişimin daha farklı sorunlara yol açması da mümkündür. Küçük dil uzadığı takdirde uyku horlama ya da akne gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Oldukça ciddi bir sorun olan uyku apnesinin ilerlemesi halinde cerrahi müdahalenin yapılması ve hastanın küçük dilinin kısaltılması gerekir. Küçük dilin kısaltılması durumu uvulektomi ismiyle anılır. Horlama problemi ve uyku apnesine sahip olan kişilere bu ameliyat mutlak surette yapılmalıdır. Küçük dilin sarkmasına sebep olan bazı durumlar bulunur. Bu durumlar;

  • Alerjik durumlar
  • Yorgunluk
  • Alkol alımı
  • Şalgam suyu

Şalgam suyunun içilmesi halinde küçük dilin boyutlarında değişiklikler yaşanır. Bu durum öksürme ve uyku problemlerine yol açar. Radyofrekans yöntemi ile yukarı doğru çekilebileceği gibi cerrahi yöntem ile düzeltilebilir. Küçük dil uzamasının önüne geçilmesi halinde hem uyku apnesi sorunu çözülecek hem de deformasyonların giderilmesi ile birlikte hava yolları açılmış olacaktır. Kısa süre içinde meydana gelen küçük dil şişliklerinde ise doktora başvurabilir, ilaç ya da gargara tedavisi alabilirsiniz. Doktorunuzun söylediklerine göre hareket etmenizde fayda var.

Küçük Dil Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olur?

Küçük dil ameliyatının ardından baharatlı, ekşi, acı, tuzlu ve sert yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatın ardından yemek yeme ve su içmeye başlamadan önce en az yarım saat beklenmelidir. Yenilecek olan yemeklerin ise çorba gibi sıvı gıdalardan oluşması gerekir. Katı beslenmenin bir süre yapılmamasında fayda var.

Genel anestezi ile yapılacak olan ameliyatın ardından ise su içme ya da yemek yemek için 4-5 saat beklenilmesi gerekir. Hastanın sakız çiğnemesine izin verilerek tükürük sıvısının artması sağlanır. Bununla birlikte dil hareketleri de artış gösterir. Hastanın sık sık su içmesi ve mukozayı nemli tutarak iyileşmeyi hızlandırması önemlidir.

Operasyonun ardından ilk haftalar mide hassasiyeti oluşması muhtemel olduğu için ilk başlarda yumuşak ve sulu gıdaların tüketilmesi mideyi ve sizi rahatlatır. Boğaz ağrısına sebep olacak olsa dahi yutkunma ve buna bağlı olarak sıvı tüketimi önem taşır. Vücudun susuz kalması halinde iyileşmenin gecikmesine ve ateşe yol açar. Operasyonun ardından geçecek olan ilk iki hafta boyunca ağzın açılması kolay olmayacağı için pütürlü ve sert yiyeceklerden ve sıcak içeceklerden uzak durulmasında fayda var.

Operasyonun etkisinden tamamen kurtulmak yaklaşık olarak iki hafta sürer. Kimi günler diğer günlere göre daha iyi geçer. Operasyondan sonraki ilk ayda horlama ve uyku apnesi gibi sorunlarınız düzelmeye başlar. İkinci ve ve üçüncü aylarda ise giderek daha iyi bir hale gelirsiniz. Bu dönemde uyku testi tekrarının yapılması gerekebilir. Düzelme ve iyileşme bir sürece tabi olup bir anda gerçekleşecek bir şey olmadığı için bu noktada sabırlı bir şekilde beklenmeli ve gerekenlere uyulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.