Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Küçük Dil Şişliği

Küçük Dil Şişliği Nedir?

Küçük dilimiz, ağzımızda dilin hemen arka tarafında bulunan bir organdır. Boyut itibariyle üzüm tanesi kadar bir büyüklüğe sahip olan küçük dilin, vücut içinde birtakım görevleri bulunmaktadır. Küçük dilin iki yanında ve ön tarafında bulunan yumuşak kaslar sayesinde hareket eder ve burun kanallarının kapatılmasını sağlar. Bu hareketli yapısı sayesinde yemek yerken burun kanallarını kapamış olur ve burun kanalı bölgesine yemek kaçmasını engeller. Aynı zamanda yemek yeme esnasında epiglot yapısı sayesinde nefes borusunu da kapatmış olmaktadır. Bu sayede yemek, direkt yemek borusuna geçer. Küçük dilimizin sağladığı tek fayda bunlarla sınırlı değildir. Küçük dil aynı zamanda konuşurken de bize pek çok yardımı dokunmaktadır. Birçok sesi küçük dilimiz sayesinde çıkarabilmekteyizdir, çıkan sesin titreşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bu titreşim özelliği dolayısıyla küçük dili uzun olan kişilerde horlama durumuna daha sık rastlandığı gözlemlenmiştir.

Küçük dilin şişmesi durumunda dilimizin arka tarafına doğru sürtünme yaşanmaktadır. Bu durum kişinin tıkanıklık hissi yaşamasına sebep olur ve bir şey yiyip içmekte zorlanır.  Yutkunmakta zorlandığı için ağızın sürekli sulanması durumu yaşanabilir. Aynı zamanda kişide mide bulantısı, baş dönmesi, ateş gibi rahatsızlıklar da oluşabilir.

Küçük Dilin Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Küçük dilin şişmesi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu sebeplerden birisi boğaz enfeksiyonudur. Bademcik iltihabı en sık rastlanan enfeksiyon nedeniyken aynı şekilde kulakta, boğazda ve burunda oluşan herhangi bir iltihaplanma da küçük dilin şişmesine sebebiyet verebilmektedir. Genel itibariyle küçük dilin şişmesinde virüs ve bakterilerin sebep olduğu iltihaplanmalar neden olmaktadır.

Aşırı Alkol tüketimi de pek çok sağlık problemine sebep olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi ise boğazda yaşanan iltihaplanmalardır. Kişinin bu durumda küçük dilinde de şişme ve uzama meydana gelebilmektedir.

faranjit-kimlerde-gorulur(1)

İltihaplanmanın yanı sıra bir diğer etken ise alerjik reaksiyonlardır. Ara sıra rastlanan bu durumda kişinin aynı zamanda ağız ve boğazında da şişlikler meydana gelebilir. Bu durumda acil müdahale yapılması önemlidir. Çünkü kişinin bu şişlikler sebebi ile nefes alabilmesi zorlaşmaktadır.

Nadir de olsa rastlanan durumlardan birisi ise çok sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonucu küçük dilin tahriş olarak şişmesi durumudur.

Genetik olarak ise rastlanan anijiyonöratik ödem kalıtımsal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel itibariyle çocukluk döneminde belirtileri kendini göstermektedir.

Küçük Dil Şişliğinde Uygulanan Tedavi Nedir?

Küçük dilin şişmesine sebep olan rahatsızlık nedir, ilk önce onun tespit edilmesi gereklidir. Akabinde gerekli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Gereken durumlarda cerrahi işlemlere gidilse de daha çok antibiyotik ve ilaç tedavisi tercih edilmektedir.

Kişinin rahatsızlığının sebebi enfeksiyon kaynaklı ise uygulanacak antibiyotik tedavisi ile hem enfeksiyonel rahatsızlığı hem de küçük dil şişmesinin önüne geçilebilmektedir. Eğer kişinin küçük dilinin şişmesinin sebebi alerjik ise ilk olarak alerjik hastalığın iyileştirilmesi durumu söz konusudur. Alerjik hastalıkların tedavisi için sunulacak ilaçlar alerjinin kendisinin yanı sıra etkisi olarak ortaya çıkan küçük dilin şişmesinin de önüne geçecektir.

Bunların yanı sıra da pek çok doğal ve tıbbi tedavi yöntemi bulunabilmektedir. Kişi küçük dil şişmesi durumunda ciddi olarak şikayetçi ise uzman bir doktora başvurması önem arz etmektedir.

Küçük dil şişmesine karşı evde tedaviye sürecine yardımcı olabilecek birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır.

Kişinin ılık su ile gargara yapması hem acıyı azaltmak konusunda yardımcı olabilmekte hem de şişliğin inmesine yardımcı olmaktadır. Tuzlu su ile gargara yapmak diğer pek çok açıdan da faydalı bir yöntemdir ve kişi günlük hayatında bu durumu uygulayabilir.

Çayınıza atabileceğiniz bir adet fesleğen yaprağı da acı ve şişliği azaltma konusunda size yardımcı olabilecektir.

fft99_mf5300298

Gün boyunca yeteri kadar su içtiğinizden emin olmalısınızdır. Vücudun yeteri kadar su alması da küçük dilin şişliği hususunda yardımcı bir diğer faktördür.

Şişliğin sebebi soğuk ya da grip değilse dondurma yemek şişliği azaltmada etkili olabilir.

Her gün bir yemek kaşığı bal tüketmek küçük dil şişliği için yardımcı bir unsurdur. Bal aynı zamanda pek çok hastalığa karşı doğal antibiyotik görevini üstlenmektedir. Ve düzenli olarak tüketmek sadece küçük dil şişliği ya da herhangi bir ağız ve diş rahatsızlığı için değil tüm vücudun direnci noktasında etkin bir yardımcı olacaktır.

Bir diğer doğal yöntem olarak ise yarım çay kaşığı zerdeçal ve suyu karıştırarak üzerine buz eklemek olabilir. Biraz bekledikten sonra yapmış olduğunuz karışımı içmek size küçük dil şişliğinin geçmesi hususunda yardımcı olacaktır.

Tüm bu doğal yöntemler size küçük dil şişliği hususunda yardımcı olacaktır. Ancak öncelikle sorunun kaynağını öğrenmeniz ve etkin bir tedavi süreci için uzman bir doktora görünmeniz önem arz etmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.