Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Küçük Dil Şişmesi ve Uzaması Neden Olur?

Küçük dil, bademciklerin arkasında, damağın alt kısmında yer alan yumuşak doku ve kastan meydana gelen küçük bir organdır. Boğazın arka kısmında üzüm tanesi küçüklüğünde asılı bir şekilde durur. Yediğimiz besinlerin geniz bölgesine kaçmasını engeller, bakterileri ayırt ederek sindirim ya da solunum sistemine giriş yapmasını büyük oranda önleyebilir. Ağızdan geçen tüm besinlere temas eder. Aynı zamanda sıcak ya da soğuk besinler doku gevşemesini arttırabilir. Bir süreden sonra küçük dilde uzama gibi bir sorun ortaya çıkar. Buna bağlı olarak vücudun alerjik reaksiyon göstermesi gereken durumlarda da şişme meydana gelebilir. Küçük dilde oluşan bu sorunlar, insanlarda öğürme ya da tıkanıklık hissedilmesine neden olur. Bu durumda bir şeyler yemek mümkün olmaz. Aynı zamanda küçük dilin şişmesi durumunda baş dönmesi, mide bulantısı ya da kusma gibi belirtiler görülebilir.

Küçük Dilin Şişmesi ve Uzamasının Nedenleri Nelerdir?

küçük dilin şişmesi ve uzaması

Küçük dilde bazı sebeplere bağlı olarak şişme ya da uzama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Nedenler arasında ilk sırada boğaz enfeksiyonu yer alır. Genelde hava sıcaklığının çok düşük olduğu soğuk kış günlerinde virüs ya da bakteriler çoğalabilir. Vücuda giren bakteriler boğaz enfeksiyonuna ya da bademcik iltihabının oluşmasına neden olur. Burun, kulak ya da boğazda meydana gelen herhangi bir iltihap küçük dili olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu organlar birbirine yakın bir şekilde konumlandığı için, kısa sürede enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir. Birçok insanın vücudu alerjik maddelere karşı daha duyarlı bir yapıdadır. Alerjik maddelerin cilt yüzeyine temas etmesi ya da tüketilmesi sonucunda alerji oluşur. Alerji, vücutta kızarıklık, kaşıntı ve şişme şeklinde kendini gösterebilir. Ancak bazı alerji türleri küçük dili de etkisi altına alabilecek kadar çok yayılır.

Küçük dide, bazı yanlış davranışların yapılması sonucunda şişme oluşabilir. Bunlardan en sık görüleni ise çok sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesidir. Boğaza yerleştirilen solunum tüpü kullanan bireylerde bu sorunun meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Çoğu insanda ortaya çıkan kalıtsal anjiyonörotik ödem, gen mutasyonu sonucunda meydana gelen genetik bir sağlık sorunudur. Belirtileri arasında küçük dil şişmesi ve uzaması görülebilir.

Küçük Dil Şişmesi ve Uzaması Nasıl Geçer?

küçük dil

Birtakım sebeplere bağlı olarak küçük dilde sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda sorun ciddi boyutlara ulaşarak, tıbbi yardıma ihtiyaç duyulabilir. Nefes almada, yutkunmada zorlanma, yeterli oranda oksijen alamadığınız zaman boğulma hissinin oluşması, küçük dilden iltihap ya da kan gelmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir. Kan ya da iltihap gelmesi daha çok küçük dilin yırtıldığı anlamına gelebilir. Yapılan tahlil ve test sonucuna göre farklı tedavi yöntemleri belirlenir. İlk olarak antibiyotik ilaç kullanılabilir. Eğer enfeksiyon kaynaklı bir sorun varsa, antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Aynı zamanda antibiyotik enfeksiyonu iyileştirir ve şişliğin ortadan kalmasına yardımcı olur. Alerjiden kaynaklanıyorsa, şişliği ve uzamayı azaltmak için belirli bir süre antihistaminik türü ilaçlar kullanmanız büyük oranda yarar sağlayabilir. Vücutta alerjik reaksiyon varsa steroid kullanımı şişmeyi ve acıyı azaltmada etkili olabilir. Evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri de bu sorunun hafiflemesine yardımcı olur. Bunun için zerdeçal ve buz karışımı yapabilirsiniz. Yarım çay kaşığı zerdeçalı su ile iyice karıştırın. İçine biraz da buz ilave edin. Birkaç dakika bekledikten sonra bu karşımı içebilirsiniz. Etkili ve doğal yöntemlerden biridir. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Küçük dilde meydana gelen acı ve yanmanın geçmesine yardımcı olur, şişliğin inmesini sağlar. Aynı zamanda tüm vücutta ortaya çıkan bakterileri de yok etmede etkili bir yöntemdir. Gün içerisinde yeterli miktarda su içmemek küçük dilin şişmesine neden olabilir. Bu nedenle günde en az 2,5-3 litre su içmeniz gerekir. Hem vücut su ihtiyacını karşılar hem de şişliğin hafiflemesine yardımcı olabilir. Çok sıcak ve çok soğuk besinlerden, içeceklerden özellikle uzak durmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.