Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kudret Narının Zararları

Halk arasında acayip elma olarak bilinen kudret narı hem görünüşüyle hem de tadıyla isminin hakkını veriyor. Değişik bir yapıya sahip olan kudret narı kabak tadını anımsatıyor. Dış görünüşüyle de ilginç meyveler arasında yer alan kudret narı pütürlü yeşil dış görüntüsünün altında kırmızı meyveleri de vardır. Ancak güvenilirliği açısında kudret narını alıp evinizde yenilecek kıvama getirmeniz daha iyi olur. Kudret narı, içeriği bakımından birçok hastalığa iyi geliyor. Ancak bunun yanı sıra yan etkileri de bulunuyor. Yan etkileri ileri boyutlara ulaşarak kişiye zarar verebiliyor. Bu yüzden yazımızın devamını kudret narının zararlarından bahsedeceğiz.

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret narının vücudun farklı bölgelerine farklı zararları bulunur. Şifa kaynağı olarak bilinen bu bitki tüketilmeden önce kesinlikle bu zararların bilinmesi gerekir. Aksi halde çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir. Şimdi kudret narının zararlarını listeleyelim.

1. Gebelerin Dikkatine

İçeriğinde bazı hormonların da salgılanması etkileyen maddeler bulunan kudret narı gebeler için riskli olabilir. Gebeler için ve aynı zamanda gebelik düşünen anne adayları bu durumu göz önünde bulundurmalıdır. Dediğimiz gibi yeni tüketilen bir meyve olduğu için bu konuda yapılan çalışmalar sürüyor. Bu sebepten dolayı annelerin mutlaka dikkat etmesi gerekir. Tüketmeden önce uzman doktorunuza mutlaka danışın.

2. Zehirlenme Olabilir

Her tropik meyvede olduğu gibi fazla tüketimi olduğu zaman kudret narı da zehir etkisi gösterebilir. İçeriğinde bulunan çekirdek zehirlidir. Ve dolayısıyla fazla tüketildiğinde de tıpkı çekirdeğini yemiş kadar kişinin olumsuz etkilenmesine neden olur.

3. Karaciğerde Rahatsızlığa Neden Olur

Zengin içeriğinin yanı sıra yine bu zenginliğe ortak olan bazı zararlı maddeler olabilir. Kudret narının içerisinde yer alan etli bölgesi de bilinçsizce yani çekirdekleriyle de beraber tüketildiğinde karaciğerde hasara neden olur. Karaciğer oldukça hassas olan bir organdır. Eğer öyle bir rahatsızlığınız zaten varsa da mutlaka tüketmeden doktorunuza danışın.

4. Kan Şekerini Düşürür

Kudret narının zarar verdiği bir nokta da glukagon değeridir. Karaciğerden salgılanan glukagon karaciğerin hasar görmesinden sonra az miktarda salgılanır. Bu da kişideki kan şekerinin düşmesine neden olarak kişinin gözlerinde kararma meydana getirir. Aynı zamanda bulantı hissine ve beraberinde baygınlığa da neden olur. Bu yüzden mutlaka dikkatli tüketilmesi gerekir.

5. Adet Düzenini Bozar

Kudret narı neredeyse vücudumuzun her yerinde bir etki bırakıyor. Kanamayı artıran bir etkiye sahip olan kudret narı adet öncesinde kullanan kadınların adet gününü öne geçer. Bu da kişinin yumurta oluşumunu da etkiler. Adet döneminde kullanılan kudret narı da kişide fazla kanamaya neden olur. Bu durumda kişi kendini daha halsiz hisseder.

6. İlaç Etkileşimi

Ciddi hastalıkları olan kişilerde kudret narı farklı etkiler gösterebilir. İlaçların içerisindeki kimyasallar nedeniyle yenilmesi bu kadar dikkat isteyen bir meyveyle tüketmek bazı tehlikelere yol açabilir. Özellikle düzenli ilaç kullanan kişilerde farklı etkileşime sahip olan kudret narını kullanmadan önce ya eczacınıza ya da doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Kudret Narı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kudret narı ilginç bir meyve olmasıyla biliniyor. Bu yüzden kudret narı tüketmek isteyenlerin öncelikle ne için kullandıklarının bilincine varmış olmaları gerekir. Gebeler, adet düzensizliği çekenler, şeker hastası olanlar ve genel olarak sağlıkla ilgili akut veya kronik rahatsızlığı olanlar dikkatle kullanmaları gerekir. Her meyve, sebze veya ilaç gibi sağlımıza katkıda bulunan gıdaların veya ilaçların dozuna göre kullanmayı tavsiye edilenden fazlasını tüketmemeyi bilmemiz sağlığımız açısından faydalı olacaktır.

Aynı zamanda çekirdeklerin içerisinde bulunan bazı maddeler insan vücudunda sindirilemeyen ve insan yapısına uygun olmayan maddelerdir. Bu sebepten dolayı kişinin kullanırken kabuğunu soymasının ardından mutlaka çekirdeklerini de özenle çıkarması gerekir. Çekirdekler hakkında pek bilimsel açıklama olmasa da sağlığımızı riske atmamız gerekir.

Ancak kullanan kişilerin zehirlenme vakalar görülmüştür. Doğrudan kullanılması da zehir etkisine sahip olabilir. Kabuklarını soymanızın ve çekirdeklerini çıkarmanızın ardından kudret narının etli kısmını mutlaka zeytinyağıyla birlikte karıştırmak gerekir. Macun kıvamına gelindiği zaman tüketimi de kolaylaşır. Kudret narı insanlarda farklı etkilerde gösterebilir. Özellikle alerjik reaksiyon durumlarını yaşayan kişiler bu durumu göz önünde bulundurmalı ve bununla beraber kullanmadan önce mutlaka doktora da danışmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.