Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Hava şartları birçok hastalıkların davetiyesi olabilir. Hava şartlarının en elverişsiz olanı ise bulunduğunuz ortamın rutubetli ve nemli olmasıdır. Rutubetin sebep olduğu bazı sonuçlar vardır. Bunlardan biri de küftür. Küf birçok solunum hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Küf özellikle yeterince iyi havalanmayan ve buhar oluşan odalarda sıkça oluşmaktadır. Bu bölgeler sürekli olarak yemek pişirilen ve bunun sonucunda da yeterince hava almayan mutfak bölgesidir. Mutfakta sürekli olarak yemek pişirildiği ve sürekli olarak buharın oluşmasından kaynaklı bir evin en çok rutubetli olan kısmı mutfaklar olmaktadır. Küfün oluşması ortamda rutubetin olduğu anlamına gelmektedir. Rutubetli ortamda kişinin nefes alıp vermesi zorlaşır. Özellikle kirli sepetlerine zaman zaman nemli kıyafet ve ıslak kıyafetlerin atılması diğer elbiselerin de küflenmesine neden olmaktadır. Küflü kıyafetler giymek ciltte değişik reaksiyonlara da neden olmaktadır. Etrafa verdiği koku hem sizleri hem de çevrenizdeki kişileri de oldukça rahatsız edecektir. Bu kadar zararlı olan küften korunmaya her ne kadar dikkat etseniz de eğer ev şartlarınız rutubet açısından olumsuz etkileniyorsa zaman zaman küf lekelerini görebilmeniz mümkündür.

Evinizi sık sık havalandırmalısınız ve nemli veya ıslak kıyafetleri olabildiğince kuruttuktan sonra kirli sepetine atmalısınız. Küf lekesi birçok eşyayı ve kıyafeti kullanılamaz hale getirebilir. Bunun en önemli nedeni ise verdiği koku olacaktır. Bu kokudan arındırmak için mutlaka küf lekesini çıkarmanız gerekmektedir. Küf lekesi oldukça zorlu bir leke ve kendini tekrarlayan bir leke olduğu için bazı püf noktalara ihtiyacınız olacaktır. Biz de bu yazımızda küf lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap vereceğiz.

Halıdan Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılar sıkça havalanmayan, dokulu ve derin olmasından kaynaklı küf oluşumuna oldukça elverişlidir. Nem, halının dibinde küf oluşmasına neden olacak ve buna bağlı olarak da halınızda kötü kokuların varlığı sizlere küfün haberini verecektir. Eğer halınız temiz olduğu halde kötü kokular var ise halınızda küf oluşması muhtemeldir. Öncelikle halınızda ki küf lekesinin katı kalıntısını temizlemek için öncelikle bir halı fırçası ile küflenen bölgeyi fırçalayın. Daha sonra kazımış olduğunuz küf kalıntılarını bir elektrik süpürgesi ile beraber vakumlayın. Daha sonra bir kovanın içerisine biraz soğuk su dökün. Ardından bu suyun içerisine ya halı temizleme ürünlerinden birini dökün ya da biraz sabun ile suyu köpürtün. Daha sonra fırçaladığınız bölgeyi bir sünger yardımıyla bu suya batırıp sert bir şekilde silin. Daha sonrasında durulamak için bir su daha hazırlayın ve bu su ile birlikte sade olarak silin. Ardından halınızı özellikle güneşli bir günde kuruması için havalandırın.

Duvardaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Bazen görünmeyen bölgelerdeki küf lekesi etrafa verdiği kötü hava şartlarından dolayı hissedilir bir hale gelir. Özellikle yağmurun yağmasından kaynaklı duvarların iç bölgesinde küf oluşur. Bu küf lekesinden kurtulmak her ne kadar zor gibi görünse de ve hatta tek çözümü tekrar bir boya sürmek olsa da bu asıl geçici bir çözümdür ve küf bu şekilde kendini tekrarlayarak hem sizin maddi açıdan zarar uğramanıza hem de fazladan enerji harcamanıza neden olacaktır. Duvardaki küf lekesini çıkarmak için öncelikle yaklaşık 5 litre kadar su bulunan kovanın içerisine duvardaki küfün oluşmasına neden olan bakterilerin temizlenmesinde yardımcı olacak ağartıcıyı dökün ve daha sonra karıştırarak homojen bir karışım elde edin. Daha sonra bu küflü bölgeye bu karışımdan püskürtün. Daha sonra bir sünger yardımıyla küf kalıntılarını temizleyin bu işlemi tekrarlayın ve duvarın kuruması ve havalanması için odanızı kuruyana dek havalandırın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.