Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Küften Kurtulmak İçin Ev Yapımı Çözümler

Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız evin daha çok nemli bölgelerinde oluşan, mutfakta, yerde, halıda ve hiç beklenmedik yerlerde karşılaşılan bu sağlıksız mantarlar evin kötü kokmasına ve görüntü kirliliği yaratmasına sebep olmasının yanı sıra sağlığı da olumsuz yönde etkiler.

Evimizde oluşan küf, astım ataklarını ve alerjik reaksiyonları tetikler. Bu sebeplerden dolayı her yıl çok fazla sayıda insan sağlığını kaybediyor. Eğer bu küflere hızlıca önlem alınmazsa nemli ve havalandırılmayan bölgelere kalıcı olarak zarar verebilir.

Bu sebeplerden dolayı nemli bölgeler sık sık temizlenmeli ve küften kurtulmak için en etkili yöntemler kullanılmalı.

Küf Nedir ve Hangi Sebeplerden Dolayı Oluşur?

Küf genellikle evimizin nemli bölgelerinde oluşan bir mantar çeşididir. Bu mantarların birçok türleri mevcuttur. Fakat bunları genel olarak bitkisel ve hayvansal olarak 2 ana başlık altında toplayabiliriz.

Birçok evde küfün oluşması mümkün. Küfün oluşabilmesi için bazı şartlar vardır. Bu mantarlar canlı oldukları için üreyebilecek kadar yeterli derecede oksijen bulurlarsa, bulundukları yerde yüksek derecede nem varsa ve sıcaklığın yüksek olduğu bir ortam sağlanırsa hücresel koloniler halinde genişleyerek çok fazla yerlere dağılabilirler.

Elimizden gelen şeylerden en basit olanları nemin kontrol altında tutulması ve evin düzenli olarak temizlenmesidir. Aynı zamanda küfün doğada birçok türü de mevcuttur. Bu küflerden bazıları çok tehlikelidir ve herhangi bir temasta çok ciddi problemlere sebep olabilir. Herhangi bir sağlık problemi olan insanların küf ile çok yakın temasta bulunmamaları gerekir. Eğer küf ile aynı ortamda bulunurlarsa ve küfün olduğu ortamdaki havayı teneffüs ederlerse çok ciddi sağlık problemi yaşayabilirler.

Küf Nasıl Ortadan Kaldırılabilir?

Genellikle insanlar marketten aldıkları kimyasal ürünlerin küfü ortadan kaldırmakta yetersiz olduğunu gördüğünde hayal kırıklığına uğrarlar. Hatta bu kimyasalların faydalarından daha çok zararları da mevcuttur. Küfü tamamen ortadan kaldırmak aslında hiç de zor değil. Evimizde kendi yöntemlerimiz ile küfü ortadan kaldırabiliriz ve bu yöntemlerin maliyeti de çok azdır.

1. Nemin Kontrol Altına Alınması

Küften korunmak için evin ısısını bütün sene düşük derecelere ayarlayamayız. Ancak nemi kontrol altına alabiliriz. Nemin kontrol altında tutulmasını sağlayan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  • Eğer evde çok fazla küf problemi yaşanıyorsa, havalandırmayı sağlayan araçlar kullanılabilir. Bu yöntem biraz maliyetli olsa bile sağlık açısından son derece önemlidir.
  • Bir başka yöntem ise camı açılıp temiz havanın küflü yerleri havalandırmaktır. Böylelikle nem bir miktar arınmış olur ve bu mantarların genişlemesi engellenir.
  • Yukarıda da bahsedildiği gibi küf, yüksek ısılarda ve havasız yerlerde normalden daha fazla genişler. Bu sebeplerden dolayı, genellikle bodrum katında, mutfağın dip köşelerinde, tuvalette, dolaplarda, kilerde bu küflere rastlamak mümkündür. En basit çözümlerden biri bu bölgelere temiz havanın gelmesine izin vermektir.

 2. Taze Çay Ağacı Yağı Yöntemi İle Küften Kurtulma

Bu mucizevi madde doğada bulunan en yararlı nadir yağlardan biridir. bu yaralarından birisi de temizleme konusundaki becerisidir. Çay ağacı yağını, size en yakın bitkisel yağ marketlerinden satın alabilirsiniz.

Malzemeler: 

  • Yarım fincan taze çay ağacı yağı
  • 400 ml su
  • Bir adet sprey şişesi
  • 1 çift doktor eldiveni

Hazırlanışı: 

Bu işleme başlamadan önce kendi sağlığınız için temin ettiğiniz eldivenleri elinize geçirin. Küfün vücutla teması çok tehlikelidir ve cildinizi tahriş edebilir. Bu sebepten kendinizi korumanız son derece önemlidir. Daha sonra satın aldığınız taze çay ağacı yağı ile birlikte suyu sprey şişesine ilave edip karışana kadar iyice çalkalayın. Sprey şişesinin içindeki karışımı evinizde oluşan küflü yerlere uygulayın. Yaptığınız işlemin küfle karışmasını bekledikten sonra küfün kendiliğinden kaybolduğunu göreceksiniz.

3. Sirke Yöntemi ile Küften Korunma

Kolay ve iyi sonuçlar alınan yöntemlerden bir diğeri de sirkedir. Sirke evde nemli bölgelerde oluşan küfün neredeyse tamamını yok edebilme gücüne sahiptir. Aynı zamanda ekonomik yöntemlerden bir tanesidir. İstenmeyen küfleri bu yöntem ile çok rahat bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

Malzemeler: 

  • 1 çay bardağı sirke
  • Bir adet sprey şişesi

Hazırlanışı: 

Yarım su bardağı sirkeyi elinizde olan sprey şişesine ekleyin. Daha sonra bu bölgelere elde ettiğiniz karışımı uygulayın. Bu işlemi 3 günde bir gerçekleştirin. Küflerin yayılabileceği havasız yerlere daha fazla uygulayın. Zamanla küfün yok olduğunu rahat bir şekilde göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.