Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak Arkasında Ağrı Neden Olur?

Kulak arkasındaki ağrılar çoğu kişide görülse de en çok orta yaştaki kişiler ve gençlerde görülür ve ağrılar bazen çok şiddetli olabilir. Bu durum kişinin yerinde duramamasına dahi sebep olabilir. Kulak arkasındaki ağrılar genellikle kulağın iç kısmında hissedilir. Bu yüzden yeterli müdahale yapılamayabilir. Bu vaziyette kişinin yapacağı pek bir şey yoktur, sabretmesi gerekir.

Kulak arkası ağrılarının neden meydana geldiğini bulmak, doktor muayenesi olmadan kesin tanının konulması çok güçtür. Kulak arkası ağrıları birçok nedenle ilişkili olarak meydana gelebilecek bir sorundur. Eğer sizde de kulak arkasında ağrı sorunu varsa ve bu ağrılar gittikçe şiddetleniyorsa zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz sizin için çok yararlı olabilir. Kulak arkasındaki ağrılar, küçük yaştaki çocuklarda görüldüğü zaman, bu durum hem çocuk hem de ailesi açısından çok önemli bir problem haline gelebilir. Bunun nedeni ise oluşan ağrıların şiddetli olması ve çocukların buna dayanamamasıdır.

Kulak ağrısı sorununun altında yatan nedeni belirlemek için hastanın bir doktor muayenesinden geçmesi gerekir. Kulak ağrısı şikayetiyle doktora giden kişiler genelde ağrının boyun ve başta başladığını belirtirler. Yazımızda kulak arkası ağrısının olası nedenlerini gözden geçireceğiz.

Kulak Arkasında Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Kulak arkasında meydana gelebilen ağrılar daha çok kistler, bezeler veya yağ bezeleri sonucu olarak görülür. Vücutta bağışıklık sisteminin önemli parçalarından birisi olan lenf bezleri, enfeksiyon olunca şişerek kendisini belli edebilir. Kulak bölgesinde bulunan lenf bezlerinde, bağışıklık sisteminin gereği olarak şişlikler ve ağrılar meydana gelebilir. Kulak arkasında ağrı ile beraber şişlik söz konusu ise, sorun kesinlikle ihmal edilmemelidir. Muhakkak doktora gidilmelidir. Yapılacak doktor kontrolü ile ağrının altında yatan sebep saptanarak bu sebebe göre tedavi sürecine geçilebilir. Aşağıda olabilecek nedenlerden bazılarını sizler için derledik.

  • Travmatik Etkenler: Kulak bölgesi veya kulağın arka tarafına doğru alınan sert bir darbe ya da hasar, kulak arkasındaki ağrı sorununa neden olabilir. Sert bir cismin kulağa çarpması veya kulak üstüne doğru düşmesi, kulak arkasındaki ağrıya sebep olabilir.
  • Enfeksiyonel Hastalıklar: Enfeksiyonel hastalıklar, kulak arkasındaki ağrının sebepleri arasında yer alır. Özellikle de boğaz enfeksiyonu veya kulak yolu iltihabında, kulak ağrısı şikayetlerine sıklıkla rastlanır. Kulak yollarında bir tıkanıklığın olması da ağrı yapabilir. Ağrılar şişlik, yağ bezesi veya lenf bezlerinde oluşan irinlerden kaynaklı da olabilir.
  • Çeşitli Hastalıklar: Bazı hastalıklar kulak arkasındaki ağrılar şeklinde kendisini gösterebilir. Suçiçeği ve kabakulak geçirmek kulak arkasında ağrı oluşmasına neden olabilir. Menenjit hastalığında da kulak arkasında ağrı oluşumu görülebilir.
  • Tümör: Kulak arkasında hem şişlik hem de ağrı görülmesi söz konusu ise, bu durum ciddi sorunların da habercisi olabilir. Lenf bezlerinde meydana gelebilen kanserin belirtisi olan tümör, kulak arkasında ağrısı olmasının sebebi olabilir. Bu durumun anlaşılması için en kısa sürede uzman bir doktora başvurulması gerekir. Unutulmaması gereken şey, erken tanının hayat kurtardığıdır.
  • Mastoid İltihabı: Orta kulak boşluğundaki mastoid kemiği, mikroorganizmalar nedeniyle iltihap kapabilir. Mastoid kemiğindeki boşluklar sıvı ile dolabilir ve bu sıvı bakterilerin üremesine uygun bir ortam oluşturduğu için orta kulak iltihabına sebep olabilir. Mastoid irini iyileştirilmezse duyma kaybına dahi varabilen önemli sıkıntılara sebep olabilir. Sık sık kulakta sıvı birikmesi, baş dönmesi, baş ağrısı, ateş, duyma kaybı ve kulak arkasındaki kuvvetli ağrılar mastoid iltihabının bazı belirtilerindendir.

Kulak Arkasında Ağrı Nasıl Geçer?

  • Şayet kulak arkasındaki ağrılar, kabakulak ve su çiçeği gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa bu hastalıklar herkesin geçirmesi gerektiği hastalıklardandır. Bu hastalıkların aşısı bulunur ve herkes bu aşıları yaptırmalıdır. Böylece kulak arkasında ağrı oluşumu azaltılabilir.
  • Kulak arkasındaki ağrının bir nedeni de kulakta oluşabilecek yağ bezesi olabilir. Yağ bezeleri çok tehlikeli durumlara işaret edebilir, bu yüzden sertleşmesine ve büyümesine engel olunmalıdır. Genelde hastane ortamında bu durumda, yağ bezesi şırıngayla alınır ve irin de antibiyotik kullanımı ile kısa zamanda kuruyabilir.
  • Kulak arkası ağrıları, uzun süredir devam ediyor ise kanser gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu sebeple doğru teşhisin yapılması ve tedavi yönteminin bulunması için muhakkak uzman bir doktora başvurulması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.