Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak Çınlamasına İyi Gelen Yiyecekler

Hemen hemen herkesin belirli aralıklar ile yaşadığı bir rahatsızlık olan kulak çınlaması pek çok farklı neden ile meydana gelebilir. Bazen basınç farkları, bazen ağır geçirilen hastalıklar bazen de yüksek sesli ortamlarda bulunmak kulak çınlamasına neden olabilmektedir. Kişileri bir hayli rahatsız eden kulak çınlaması büyük bir rahatsızlığın habercisi olmayacağı gibi eğer ona neden olacak durumlara fazlaca maruz kalınmıyor ise kısa sürede geçebilmektedir. Ancak kulak çınlamasını daha kolay ve daha etkili bir şekilde geçirebilmek için de bazı sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesinde yarar vardır. Bu yiyecekler kulak çınlaması problemi ile karşı karşıya kalındığında tüketilebileceği gibi bu problem ile karşı karşıya kalınmaması için de önceden tüketilebilir. Özellikle bu besinlerin düzenli tüketimi büyük ölçüde önemlidir. Ayrıca her yiyecekte olduğu gibi bu yiyeceklerin de tüketiminde aşırıya kaçmamak çok fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aksi takdirde kişinin vücudunda başka bir takım rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Özellikle başka bir takım rahatsızlıkları bulunan kişilerin bu yiyecekleri tüketmeden önce doktorlarına danışmaları da çok önemlidir. Çünkü kulak çınlamasına iyi gelen bu yiyecekler, başka hastalıklarda olumsuz etki yaratabilirler. Bu nedenle her besinin tüketiminde çok ama çok dikkatli olmak gerekmektedir. Kulak çınlamasının sürekli ve çok şiddetli şekilde meydana geldiği durumlarda ortada bu çınlamaya neden olabilecek özel bir çevresel sebep de bulunmuyorsa bir doktora görünmekte fayda vardır. Çünkü hiçbir neden yok iken sürekli ortaya çıkan ve şiddetli bir şekilde gerçekleşen kulak çınlamaları kulakta bazı başka sorunların da habercisi olabilmektedir.

Kulak Çınlamasına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Ananas

Screenshot_15

Özel olarak kulak çınlaması enfeksiyon gibi hastalığın devamında meydana geldiyse kulaktaki inflamasyonun azaltılması için ananas tüketilmesi bir hayli önemlidir. Uzmanlar bu yönemde 250 ml kadar ananas suyu tüketilmesini tavsiye etmektedirler. Bu tüketim süresinin de düzenli bir şekilde yaklaşık bir ay olması gerektiği belirtilmektedir. Ancak ananasın ve ananas suyunun aşırı miktarda tüketimi bazı durumlarda midede çeşitli olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu sebeple özellikle dikkatli olunmalıdır.

2- Elma Sirkesi

Screenshot_14

İnsan sağlığı için pek çok faydası olan elma sirkesi yemeklerimizde ve salatalarımızda sık sık kullandığımız bir besindir. Elma sirkesi anti enflamatuar özelliğe sahiptir. Bu nedenle kulak çınlaması çeşitli enfeksiyonlar ve kulakta meydana genel iltihaplar neticesinde oluşuyorsa oldukça etkili olmaktadır. Özellikle bu dönemlerde elma suyunun ılık su ile karıştırılarak tonik şeklinde her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

3- Karakafes, Tarçın ve Papatya Çayı

Screenshot_13

Her biri ayrı ayrı çok faydalı ve hastalıkların tedavisinde çok etkili olan karakafes, tarçın ve papatya çayı özellikle bir araya geldiklerinde kulak çınlaması problemini sona erdirecek bir etkiye sahip olmaktadırlar. Bu üç besinin önerilen tüketilme şekli ise üçünün de eşit miktarlarda karıştırıldıktan sonra ılık bir suyun içerisinde demlenerek tüketilmesidir. Bu şekilde düzenli olarak tüketim halinde karışım kulak çınlamasına bir süre sonra oldukça iyi gelecektir.

4- Sarımsak

Screenshot_12

Doğal antibiyotik özelliği taşıması nedeni ile şifalı bir besin olarak bilinen ve neredeyse tablet ilaç gibi tüketilen sarımsak kulak çınlaması probleminde de bir hayli etkili olmaktadır. Özellikle çeşitli enfeksiyonların ve hastalıkların neticesinde gelişen kulak çınlamalarında vücudu mikroplardan arındırıcı ve temizleyici etkisi ile sarımsak problemin kısa sürede ortadan kalkmasına olanak sağlamaktadır.

5- Soğan

Screenshot_11

En az sarımsak kadar doğal ilaç özelliği taşıyan soğan da kulak çınlaması problemi ile karşı karşıya kalanların tüketmesi gereken yiyeceklerdendir. Özellikle grip gibi sıkça rastlanan hastalıklarda düzenli olarak kulak çınlamasına da maruz kalan kişilerin hastalık başladığında kulak çınlamasının oluşmaması için soğan tüketimine son derece özen göstermeleri gerekmektedir. Aynı zamanda rendelenmiş soğan ile pirin suyunun karıştırılarak tüketilmesi de bu konuda oldukça etkili olabilmektedir. Bu gıdanın tüketilmesi ile şiddetli şekilde ancak kısa süreli olarak yaşanan kulak çınlamaları hafifletilebilir.

6- Hindistan Cevizi Yağı

Screenshot_10

Özellikle diğer bitkisel yağlara oranla tüketilmesi çok daha fazla tavsiye edilen ve vücutta meydana gelen hemen hemen her rahatsızlığa iyi gelen Hindistan cevizi yağı, kulak çınlamasının da sonlandırılabilmesi için etkili olmaktadır. Hindistan cevizi yağının genel anlamda yemeklere katılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak bazı durumlarda çok az miktarda kulak kanalının içerisine dökülmesi de önerilmektedir. Fakat bu işlemi uygularken özellikle çok ama çok dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca Hindistan cevizi yağı ile çok yavaş bir biçimde kulak çevresine masaj da yapılabilmektedir.

7- Çemen Tohumu

Screenshot_9

Özellikle çok şifalı bitkilerden olan ve tüketilmesi tavsiye edilen çemen tohumu kulak çınlaması problemi ile karşı karşıya kalanlar için de etkili olabilmektedir. Çemen tohumunun tavsiye edilen tüketim şekli ile ezildikten sonra bir fincan çayın içerisine ilave edilerek içilmesi şeklindedir. Bu şekilde düzenli olarak tüketilebilir.  Fakat uzmanlar hamilelerin ve bebek emziren kadınların çemen tohumu tüketmesini kesinlikle tavsiye etmemektedirler. Bu konuda özellikle dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi takdirde başka bazı sorunlar ile karşılaşılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.