Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Muhtemelen Siz De Kulak Çubuğunu Yanlış Kullanıyorsunuz!

Kulak çubukları sıklıkla kullanılan, kulak temizliğine yardımcı olması amacıyla tercih edilen bir araç. Evet, bunu kabul ediyoruz. Ama kulak çubuğunu kullanmadan önce hiç sorguladınız mı? Aslında kulak çubuğunu hemen hemen herkes yanlış kullanıyor. Kulak çöpünün esas kullanım amacı kulak çubuğunu kulağın içine sokmak değil, kulak kepçesinin erişilemeyen bölgelerini temizlemek Hatta öyle ki kimi kulak temizleme çubuğu ambalajlarında bu bilgi yer alır ve kulak içine sokulmasının tavsiye edilmediği bilgisi yer alır. Kulak temizleme çubuğunu kulağın içine sokmak pek çok zarar verebilir. Şimdi gelin bu olası zararları inceleyelim.

1. Kulak içindeki kulak kirleri aslında gerekli oluşumlar

Kulak kiri, kepçe dışında aslında temizlenmesine gerek duyulmayan şeyler. Burunda salgılanan mukus ve ağırzda salgılanan tükürük gibi kulak kiri de aslında kulakta salgılanan bir madde. Bu bakış açısıyla kulak kiri kulağı aslında korumakta olan bir salgı. Yine de zaman zaman kulak kiri temizliği gerekebilir. Bu durumlar genellikle yaz mevsimlerinde havuz ya da denize girildiğinde suyla temas eden kulak kirleri kulakta tıkanıklığa neden olduğunda hissedilir en çok. Bu gibi durumlarda hemen kulak temizleme çubuğuna sarılmak yerine bir kulak burun boğaz hekimine görünmeniz daha yararlı olacak.

2. Kulak temizleme çubukları kulağınıza zararlar verebilir

Kulakta salgılanan ve kulak kiri adı verilen oluşumu kulağın dışına doğru iten küçük tüy yapıları mevcut. Kulağa dışarıdan bir müdahale olduğunda ve kulağın içine bir şey sokulduğu zaman bu tüy yapılarının işlevi bozulur ve bu sonuçtan hareketle geçici olarak kulak içinde salgı birikimi gözlenebilir. Ayrıca kulak temizleme çubuğu kulak kirlerini kulak zarına doğru itme sonucunu doğurabilir. Kulak kiri kulağı koruyucu niteliğiyle bilinir ve dışarıdan gelecek bir temas çeşitli iltihap durumlarını ortaya çıkarabilir. Kulak temizleme çubuğunun kulak zarına teması durumunda ise çok daha önemli sorunlar yaşanabilir.

3. Kulak temizleme çubuğu dış kulak kanalında zedelenmeye yol açabilir

Bilhassa yaz aylarında suyla daha çok temas eden kulaklarınızı daha çok temizleme ihtiyacı hissedersiniz. Fakat bu temizlikte kulak temizleme çubuğu kullanmak dış kulak yolunda yer alan dokularda çeşitli zedelenmelere, enfeksiyonlara neden olabilir. Dolayısıyla kulak temizleme çubuklarını kulağınızın içine sokmamalı, sadece yüzeysel olarak kullanmalısınız.

4. Kulak temizleme çubuğuyla kulak kirleri daha derinlere itilebilir

Kulak kiri adını verdiğimiz salgı dış kulak yolunda genellikle kahverengi renkte yer alır. Bu salgı dış kulak yolunu enfeksiyon ve iltihaplardan koruyan bir salgıdır ve aslında dış kulak yolu aracılığıyla zaman zaman dışarı atılır. Bunu çoğu zaman fark bile etmeyiz. Zaman zaman kulak kirinin dışarı atılması problemlerle karşılaşabilir ve kulak çubuğu kullanımında da kulak zarına yakın bölgelere itilebilir. Bu durumda kulak kirinin dış kulak yolundan atılımı zorlaşır ve kulak zarına yakın bölgelere temas etmesi zarar verici etkiler bırakabilir.

5. Kulak temizleme çubuğunun yanlış kullanımı işitme kaybına sebep olabilir

Kulak aslında kendi yapısıyla kendi kendini temizleyebilen bir organdır ve kulak kirleri aslında sanıldığı kadar zararlı değil ve bu temizlik mekanizmasının bir parçası. Kulak temizleme çubukları kullanarak kulak kirlerinin derinlere itilmesi ve kulağın en önemli bölgesi olan kulak zarı çevresinde birikmesine sebep olur. Bu bilinçsiz kulak temizleme çubuğu kullanımıyla da çeşitli işitme sorunları yaşamanız olası.

6. Kulak temizleme çubuğu yanlış kullanımda kulak zarını delebilir

Kulak zarı kulağın içinde ortalama 2,5 – 3 santim içerilerde yer almaktadır. Kulak zarı özellikle basınç değişikliklerinden, darbelerden, aşırı gürültüden zarar görebilir. Kulak temizleme çubukları da kulak zarına zarar verici bir dış unsur olarak karşımızda. Kulak çubuğuyla kulağın derinlerine inerek bir temizlik yapmaya çalışmak kulak zarına zarar verici etkiler bırakabilir ve hatta kulak zarını delebilir.

Peki, kulak temizleme çubuğu olmadan kulak nasıl temizlenmeli?

İşte sıra geldi en önemli soruya! Kulak kiri dediğimiz kulak salgısı, özellikle banyo ya da duştan sonra temizleme için oldukça elverişli bir hal alır. Banyoda kulağınızı ılık suyla yıkayabilir, kulağın içine girmemek şartıyla kulak girişi çevresi parmak ya da peçete yardımıyla temizlenebilir. Kulak kepçenizin parmağınızla kolay erişemeyeceğiniz bölümleri için ise kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz. Kulağı kurutmak için de havlu kullanmanız tavsiye edilir fakat çok düşük ayarla saç kurutma makinesiyle de kulağınızı kurutabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.