Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak Enfeksiyonu İçin Doğal Tedaviler

Kulak, işitmemizi sağlar ve iltihap olması durumunda ağrılar çektirebilir. Kulak iltihabı ya da diğer bir deyişle kulak enfeksiyonu sonucunda kulakta bakteri oluşumu gözlenmektedir. Kulak enfeksiyonuna karşı doktor tedavisi yapabileceğiniz gibi doğal yollara da başvurabilirsiniz. Biz de bu yazımızda kulak enfeksiyonu için doğal tedavileri anlatacağız.

Kulak enfeksiyonu için doğal tedavileri anlatmaya geçmeden önce kulak enfeksiyonunun ne olduğunu ve belirtilerini inceleyelim.

Kulak Enfeksiyonu Nedir?

Dış otisis olarak da adlandırılan kulak enfeksiyonu, dış kulak kanalının iç kısmında meydana gelir. Dış kulak kanalında su birikmesi bakteri oluşumuna neden olur. Yani kulak enfeksiyonunun en önemli nedeni kulağın iç kısmının ıslak kalmasıdır. Kulak enfeksiyonunun bir diğer nedeni ise kulak kanalında çizik oluşmasıdır. Bu da iltihap oluşmasına neden olur.

Kulak kanalındaki çizik oluşturan nedenler de şu şekildedir:

  • Kulak tıkacı.
  • Kulaklıklar.
  • İşitme cihazları.
  • Kulak temizleme çubuğu.

Kulak Enfeksiyonunun Belirtileri

Kulak enfeksiyonunun nedeni gibi belirtilerinin bilinmesi de önemlidir. Belirtiler görüldüğünde aksatılmadan doktora başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır.

Kulak içindeki hafif ağrılar ve ses duymada cızırtılar kulak enfeksiyonunun nedeni olabilir. Eğer ağrı daha da şiddetlenir ve kızarıklığa ek olarak akıntı da olursa derhal doktora gidilmelidir. Kulak hassas bir organ olduğundan sağlığı aksatılmamalıdır.

Kulak enfeksiyonu olma riskiniz varsa banyo yaparken kulağınıza su kaçma riskini azaltmalısınız. Bunun için kulak tıkacı kullanabilirsiniz. Kulak temizliği sırasında kulak temizleme çubuğu kullanmayın. Orta kulak enfeksiyonu sırasında da sigara içile ortamlardan ve kirli yerlerden uzak durmalısınız.

Kulak iltihabının tamamen kuruması için doktorunuz tarafından verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Doktor tedavisine ek olarak doğal yöntemlerle de kulak enfeksiyonuna karşı korunabilirsiniz. Şimdi de kulak enfeksiyonu için doğal tedavilere bakalım.

Kulak Enfeksiyonu İçin Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

1. Sıcak Kompres

Kulak enfeksiyonundan dolayı oluşan ağrıyı azaltmak için kulak enfeksiyonunu uygulayabilirsiniz. Sıcak kompresi hazırlamak için, pamuklu bir havluyu sıcak buhara doğru tutun ya da temiz havluyu sıcak su ile ıslatıp enfeksiyon kapmış kulağa doğru uygulayın.

2. Ilık Zeytinyağı

Kulak enfeksiyonu için doğal tedavilerden birisi de ılık zeytinyağı kullanımıdır. Kulak ağrısını hafifletme özelliği olan zeytinyağı kullanımı önemlidir. Bir kabın içine 1 ya da 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyarak ısıtın. Ilımış olan zeytinyağından enfeksiyon kapmış olan kulağınıza damlatın. Bu yöntemi uygulamadan önce kulak zarınızın delik olmadığından emin olmalısınız.

3. Çay Ağacı Yağı, Papatya Yağı ve Lavanta Yağı Karışımı

Kulak enfeksiyonu için doğal tedavilerden birisi de yağ karışımı ila yapılan tedavidir. Bu yağlar yapısındaki yatıştırıcı etkisi ile kulak enfeksiyonunun hafiflemesini sağlar. Çay ağacı yağını, papatya yağını ve lavanta yağını bir kabın içinde karıştırın. Ilımış olan yağı kulak enfeksiyonunuza damlatarak bu doğal tedaviyi uygulayabilirsiniz.

4. Sarımsak Suyu

Kulak enfeksiyonu için evde hazırlanabilen doğal tedavilerden birisi de sarımsak suyu ile yapılan tedavidir. Sarımsak doğal bir antibiyotik özelliği gösterir ve bu yüzden de enfeksiyonunun kurumasını sağlar. Bu tedavi için, sarımsakları bir kabın içerisinde ezip suyunu çıkarın. Çıkardığınız sarımsak suyunu kulağınıza damla olarak damlatın. İltihabın azalması ile iltihaptan dolayı oluşan ağrı da azalacaktır.

Sarımsak ile tedavi, orta kulak iltihabında da kullanılmaktadır. Bunun için sarımsak yağını biraz ısıtın. Sonra da ısıtılmış olan yağı kulağınıza damlatın. 15 dakika sonra başınızı diğer tarafa çevirerek yağın dışarı çıkmasını sağlayın.

5. Sarımsak, Hardal Yağı ve Susam Yağı Karışımı

Sarımsak yardımı ile kulak enfeksiyonu doğal tedavilerden birisi de onu çeşitli yağlarla karıştırmaktır. Bunun için 3 diş sarımsağı, 1 çay kaşığı susam yağı ve 1 çay kaşığı hardal yağı ile karıştırın. Ilımış olan yağı kulağınızın çevresine sürün ve birkaç damla da kulağınızın içine damlatın.

6. Soğan Suyu

Kulak enfeksiyonu için doğal tedavilerde birisi de soğan suyu kullanımıdır. Soğan, içeriğindekiler sayesinde anti bakteriyeldir ve ağrıları yatıştırma özelliğine sahiptir. Bunun için bir soğanı fırına atın ve bir süre ısıtın. Fırından çıkardıktan sonra soğanı birkaç dakikalığına soğumaya bırakın. Yarıya kestiğiniz soğanı sıkarak suyunu çıkarın. Kulağınızın içine soğan suyundan birkaç damla damlatın.

7. Sirke

sirke

Sirke, yararlı besin maddelerinden birisidir. Kulak enfeksiyonunun tedavisinde de kullanılmaktadır. Sirke, kulak içinde enfeksiyona neden olan mikro organizmaların üremesini engellemektedir. Bunun için kulağınızın içine beyaz ya da elma sirkesinden 4 damla damlatın. Günde birkaç defa bu işlemi tekrarlayın.

Bir diğer uygulamada, sirkeyi ve suyu bir kapta karıştırın ve oda sıcaklığında bir süre bekletin. Pamuklu çubuk ile bu karışımı kulağınıza yayın.

8. Fesleğen Yaprağı

Fesleğen yaprağı, kulak enfeksiyonuna neden olan bakterilere ve virüslere karşı mücadele eder. Ayrıca temizleyici bir özelliğe sahiptir. Bunun için birkaç fesleğen yaprağını ezerek suyunu çıkarın. Kulağınızın içine bu sudan birkaç damla damlatın.

Diğer bir uygulama şekli de yağları karıştırmaktır. Bunun için bir miktar fesleğen yaprağını ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. Kulağın dış tarafına ve kulak içi bölgesine bir pamuk yardımı ile uygulayın.

9. Tuz

Kulak enfeksiyonu için doğal tedavilerde birisi de tuz kullanımıdır. Tuz, kulak enfeksiyonu sonucunda oluşan tahrişten ve ağrıdan kurtulmayı sağlar. Bunun için bir miktar tuzu mikrodalgada ısıtın. Kalın bir beze sıcak tuzu koyun ve kulağınızın üzerinde bu bezi bekletin. Bu yöntemi günde birkaç defa tekrarlayın.

10. Mango Yaprağı Suyu

Mango yaprağı suyu da kulak enfeksiyonu için doğal tedavilerdendir. Mango doğal antibiyotiklerdendir. Kullanımı için bir miktar mango yaprağını ezin ve suyunu çıkarın. Ilıtılmış mango yaprağı suyundan kulağınızın içine damlatın. Bunu günde iki ya da üç defa tekrarlayın.

11. Anne Sütü

Anne sütü, kulak enfeksiyonu için en çok kullanılan yöntemlerdendir. Anne sütü, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyona karşı kişiyi korur. Bebeğinizin etkilenen kulağına, birkaç damla anne sütü dökün ya da ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesini sağlayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.