Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak İçi Titremesi Ne Anlama Gelir?

Kulak içi titremesi, kulakta uğultu oluşumu ve kulak çınlaması gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar yalnızca bölgesel nitelikte ortaya çıkabilecek türden yani kulak anatomisinde ortaya çıkan fizyolojik bozukluk ya da değişikliklerden dolayı kendini gösterebileceği gibi aynı zamanda vücudun tamamını ilgilendiren sistemik bir hastalıktan dolayı da ortaya çıkabilir. Kulak içerisinde ortaya çıkan titremenin sebebinin tespit edilebilmesi için bireylerin hiç vakit kaybetmeden bir doktora gitmesi gerekir. Bu tür bir hastalık için gidilmesi gereken bölüm KBB yani Kulak Burun Boğaz bölümüdür. Kulak Burun Boğaz uzmanına gitmeniz halinde yapılacak olan tetkiklerin ardından kulak dışı belirtilerin de dikkate alınarak yapılacağı bir değerlendirme ile birlikte kulak içi titremesi ne anlama gelir sorusunun da cevabını da almış olursunuz. Böylelikle tespit edilen hastalığa ya da rahatsızlığa göre uygun bir tedavi yöntemi belirlenerek tedaviye geçilir.

Kulak İçi Titremesinin Nedenleri Nelerdir?

Her ne kadar yalnızca işitmeden sorumlu olduğu bilinse de kulak, iç yapısı sayesinde vücudun dengesinden de sorumlu olarak iş yapar. Kulakta ortaya çıkan titreme ya da uğultu gibi problemler genellikle ortamın gürültülü olması, kulağın darbe alması ya dalış yapma ve uçakla yolculuk etme gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkan ani basınç değişimlerinden dolayı meydana gelir. Kimi zamanlarda hissedilen bu rahatsızlık çok daha büyük sorunların habercisi de olabilir. Bu hastalıklar travma ya da enfeksiyon gibi sorunlardır.

1. Travma Etkenleri

Kulaklar vücutta bulundukları konum sebebi ile hem dışarıdan hem de içeriden darbe almaya ve travma yaşamaya oldukça müsait olan bir duyu organıdır. Kulağın sert bir şekilde darbe alması ya da hasara uğraması halinde kulak çınlaması ya da kulak içi titreme gibi durumların ortaya çıktığı görülür. Hissedilen titreme, kulağın aldığı darbe ile doğru orantılı bir şekilde seyreder. Genellikle duvar ya da direk gibi yanlışlıkla çarpılan sert zeminler ya da doğrudan kulağa vurulması gibi sebeplerden dolayı travma söz konusu olur. Kulağın aşırı ciddi bir şekilde darbe alması halinde kulağın iç bölgelerinde anatomik problemlerin ortaya çıkması ya da kulak zarının delinmesi gibi büyük çaplı sorunlar ortaya çıkabileceği için hiç vakit kaybedilmeden bir hastaneye gidilmesinde fayda vardır. Bu tür durumlarda bireylerin kısa süreli duyma kaybının ardından gelen çınlama ya da titreme gibi belirtileri de görülür. Bu noktadan itibaren kişilerin kulaklarına iyi bakması ve kulaklarını darbe almaması için ekstra çaba sarf etmesi gerekir.

2. Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin çeşitli yabancı maddelere vermiş olduğu tepkilerden dolayı kulak çınlaması, alerji ya da titreme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Sprey, gıda ya da kozmetik ürünler alerjiye sebep olabilir. Bu tür alerjik tepkimelerin de uğultu ya da titremeye yol açtığı bilinir.

3. Çevresel Faktörler

Kulak içi titremesine yol açan çevresel faktörlerin başında aşırı gürültülü bir ortam gelir. Uzun süre boyunca gürültülü bir ortamın içinde bulunmak uğultu ve kulak içi titremesine yol açar. Buna ilave olarak kulaklıkla yüksek sesli müzik dinleyen kişilerde bu rahatsızlığa daha çok rastlanır. Her iki durumdan da, kulakta kalıcı tahribata yol açabileceği için uzak durulması gerekir.

4. Kulak İç Enfeksiyonu

Kulağın içinde ortaya çıkabilen enfeksiyon, kulak içi titremesi ve kulak çınlaması gibi sorunların başlıca sebepleri arasında yer alır. Kulak enfeksiyonları mantar bazlı bir oluşum ya da yabancı bir cisimden kaynaklı olarak kendini gösterir. Genellikle orta kulak iltihabı sonucunda kendini gösteren kulak içi titremesi, bu rahatsızlık için yeterli bir belirti niteliği taşımaz. Kulak içi titremesi ile birlikte işitme kaybı, kulak ağrısı ya da dolgunluk hissi gibi durumların da ortada olması halinde bireylerin doğrudan bir doktora görünmesi gerekir.

5. İlaçlar

Son olarak da kullanılmakta olan çeşitli ilaçların kulak çınlaması ya da kulak içi titremesine yol açtığı görülür. Bu tür durumlar genellikle dozajın aşılmasından dolayı ortaya çıkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.