Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak Kaşıntısı Neden Olur?

Kulak insan vücudunun en önemli duyu organlarından biridir. En düşük frekansta sesi algılama özelliğine sahiptir. Kulakta bazı sebeplere bağlı olarak kaşıntı ortaya çıkabilir. Kaşıntı genel olarak gıdıklayıcı ve rahatsız edici bir hissin oluşmasına neden olur. Kulağın kaşındığı kısımda aynı zamanda kızarıklık, ağrı, şişkinlik, yara izi ya da pullanma gibi şikayetler de görülebilir. Kaşınma da meydana gelen şikayetler birkaç gün içerisinde hafiflese de, ilerleyen zamanlarda enfeksiyona neden olabilir. Bu sebeple yazımızda kulakta kaşıntı rahatsızlığının tüm detaylarını anlattık.

Kulak Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

kulak kaşıntısı

Kulak kaşıntısı hemen hemen her yaşta insanda görülebilen bir sorundur. Bunun en önemli sebebi kulakta meydana gelen enfeksiyon olabilir. Özellikle dış kulak, enfeksiyonun en çok ortaya çıktığı bölgedir. Yüzücüler uzun süre suyun içerisinde kaldığı için kulakta biriken nemden dolayı oluşur. Böcek sokması, deride meydana gelen alerjiler ve kulak yaralanması kaşıntıyı oluşturan sebepler arasında yer alır. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan yaralar, geçmeye yakın bir zamanda kaşıntıya neden olabilir. Özellikle su çiçeği ve zona hastalığında kulakta kaşıntı oluşur. Aynı şekilde egzama, uyuz ya da saçkıran gibi rahatsızlıklar, kulak bölgesine yayıldığı zaman kaşıntıya neden olabilir.

Bazı insanların vücudu alerjen maddelere karşı daha duyarlıdır. Ciddi bir alerjide aniden kulakta kaşıntı ortaya çıkar ve şiddetli bir kaşınma hissinin oluşmasına neden olur. Kulaktaki kaşınma eğer nefes almayı zorlaştırıyorsa, çıban, şişlik, bayılma ve kusmaya neden oluyorsa, çok ciddi bir anafilaktik reaksiyonun belirtileri olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer?

kulak kaşıntısı

Kulak kaşıntısının kalıcı bir şekilde yok etmek için, altında yatan sebebe bağlı olarak birtakım tedavi yöntemleri uygulanabilir. Kulakta meydana gelen kaşıntı eğer alerjik bir sebebe dayanıyorsa, insan vücudu alerjen maddeye karşı histamin salgılar. Çoğu insan kozmetik ürünlere karşı alerjisi olabilir. Kulak kaşıntısını ve beraberinde meydana gelen şikayetleri hafifletmek için antihistamin türü ilaçlar kullanabilirsiniz.

Düzenli olarak kullandığınız zaman kısa bir süre sonra kulak kaşıntısı tamamen geçer. Özellikle yüzücülerin kulak kanalında eksik ya da fazla mumsu madde üretimi olabilir. Mumsu maddenin çok fazla üretilmesi sonucunda bazen duyma yeteneği azalabilir. Hatta bazı durumlarda kişi kulağının tıkandığını düşünebilir. Bu soruna çözüm sağlamak için kulak temizleme çubuğunu zeytinyağına batırın ve kulak kanalına uygulayın. Eğer sorun devam ederse, eczanelerde satılan mumsu maddeyi azaltma ve kulaktan dışarı atma özelliğine sahip olan ilaçlar kullanabilirsiniz.

Kulak kaşıntısı mantar oluşumundan kaynaklanabilir. Birçok insan yüzdüğü ya da duşa girdiği zaman kulağını kurulamayı gerekli görmez. Bu kısımda içinde nem birikir ve mantar oluşumuna neden olabilir. Mantar enfeksiyonun en sık görülen belirtisi ise, kaşıntı olabilir. Kaşıntıyı önlemek için kulaklarınızı sürekli kuru tutun ve mantar önleyici kremleri kulağınıza uygulayın. Vücudun diğer kısımlarında meydana gelen kızarıklık ya da tahrişe yol açabilecek şartlar kulağı da büyük oranda etkileyebilir. Cilt yüzeyinde meydana gelen sağlık sorunlarından olan seberoik dermatit, egzama ve sedef hastalığı kulakta da ortaya çıkabilir. Özellikle sedef hastalığı kulakta olursa, duyma yeteneğinde azalma olur ve aynı zamanda kulak kanalı da olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu durumda doktora başvurarak, kulak için yıkanması gibi bir tedavi şekli takip edilebilir.

Vücutta meydana gelen çoğu enfeksiyon tıbbi bir tedavi gerektirmeden ilerleyen zamanlarda kendi kendine geçebilir. Kulak kaşıntısıyla birlikte ortaya çıkan şikayetleri hafifletmek için enfeksiyonun asıl sebebini tespit etmek gerekir. Ancak bu şekilde kulak kaşıntısına kalıcı bir çözüm sunulabilir. Bazı doktorlar kulak kaşıntısını yok etmek için hidrokortizon ve antibiyotik türü damlalar kullanılmasını önerir. Aynı zamanda antibiyotik kullanımı kulakta enfeksiyona yol açan bakteriyi yok ederek, kaşıntının geçmesine yardımcı olur. Kaşıntıyı yok etmek için bazı doğal yöntemler uygulayabilirsiniz. Bunun için küçük bir pamuğa sirke ve alkol solüsyonu dökün ve kulağınıza sürün. Bir süre bekledikten sonra kulağınızı durulayın. Günde iki kere olacak şekilde kulağınıza uygulayın. Daha fazla sürerseniz kulağınızın kurumasına neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.