Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak Kiri Nasıl Temizlenmeli?

Kulak kiri, kulağın içinde doğal bir şekilde olan ve bu bölgede yer alan hassas bölgeye bakteri ya da buna benzer maddelerin verebileceği zarara karşı bir önlem olarak üretilen bir sıvı olup, kulak kanalı ve kulak için doğal bir kayganlaştırıcı görevi görür. Fakat kulak kirinin aşırı birikmesi ve baş dönmesi, rahatsızlık, kulakta bir şey sıkılmış gibi bir his uyandırması, duyma sorunlarına sebep olması ya da kaşınmaya yol açtığı durumlarda kulak kirinin temizlenmesi gerekir.

Kulak Kiri Neden Birikir?

Aşırı kulak kirine neden olan şey kulak kanalında biriken kulak kirinin o bölümü iyice tıkaması ve rahatsız edici ve sinir bozucu bir hal almasıyla gerçekleşir. Genellikle kulaklarını temizlemek isteyen ve bunun için kulak temizleme çubuğu kullanan kişilerin başına gelen bu durumun sebebi kulak temizleme çubuğunun, kulak kirlerini kulağın içine itilmesine sebep olmasıdır. Bununla birlikte özellikle uzun süre boyunca kulaklık takan kişilerde de kulak kiri birikir.

Aşırı Kulak Kirinin Belirtileri Nelerdir?

Aşırı kulak kirinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Baş dönmesi,
  • Kulak kanalının kaşınması,
  • Kulak tıkanıklığı ya da kulakta doluluk hissi,
  • Kulak çınlaması,
  • Az duyma,
  • Kulak kanalından sıvı akması,
  • Kulak ağrısı.

Kulak Kirini Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Aşırı kulak kirinden kurtulmak ve bu tür sorunları çekmemek isteyen kişilerin kulaklarını düzenli bir şekilde temizlemesi gerekir. Fakat kulak temizleme çubukları bu tür bir sorunun ilerlemesine sebep olabileceği için bunun yerine evde kullanabileceğiniz çeşitli yöntemlerden bahsedelim.

1. Saline Solüsyonu

Saline solüsyonu ile birlikte kulak kirini çok kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bunun için bir çay kaşığı kadar tuzu bir bardak suyun içine koymalı ve daha sonra bir pamuğu bu solüsyona batırıp kafanızı yana eğdikten sonra pamuğu sıkarak kulağınızın içine bu karışımdan birkaç damla damlatmak olur. Daha sonra kafanızı öteki yana çevirerek sıvının çıkmasını bir bez yardımıyla almalısınız.

2. Parafin Yağı

Evde uygulanabilecek olan etkili ve güvenli kulak kiri temizleme yöntemlerinden biri de parafin yağı olarak karşımıza çıkar ve bu yağ eczanelerde satılır. Yalnızca birkaç damla kadar parafin yağını bir mum yardımıyla ısıttıktan sonra kulağınızın içine birkaç damla kadar damlatmalı ve birkaç dakika yattıktan sonra kulağınızı su ile yıkamalısınız. Üç gün boyunca bu işlemi yaparak kulağınızı temizleyebilirsiniz.

3. Hidrojen Peroksit

Eşit miktarda su ve %3 oranında hidrojen peroksiti karıştırdıktan sonra kulağınıza birkaç damla damlatıp kulak kanalına gittikten sonra başınızı hafifçe sallamalısınız. Birkaç dakika bekledikten sonra sıvıyı çıkartmak için kafanızı diğer tarafa çevirin.

4. Gliserin

Eczanelerde bulunabilecek olan gliserini her iki kulağın içine dört damla kadar damlatabilir ve bu durumu günde üç defa uygulayabilirsiniz.

5. Sirke ve Alkol Solüsyonu

Eşit miktarda alkol ve sirkeyi karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımı ile kulaklarınızın içine birkaç damla kadar sıkabilirsiniz.

6. Zeytinyağı

Kulak kirini yumuşatmak ve temizlemek için birkaç damla zeytinyağını uyumadan önce kulağınıza damlattıktan sonra diğer tarafınıza yatarak uyuyun. Bunu dört gün boyunca yapın.

7. Antiseptik Bitki Çayı

Bu işlemi yaparken kullanabileceğiniz en iyi bitki çayı, papatya çayı olur. Bir yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya çayını bir kase kaynamış suyun içine koyup on dakika boyunca demledikten sonra çayı süzmeli ve geriye kalan kısmı ile de kulaklarınızı yıkamalısınız. Demleme sırasında kapağı kapatmayı unutmayın.

8. Münver Ağacı Dutu ve Lobelya Çayı

Üşütmeye bağlı sebeplerden dolayı kendini gösteren kulak kirlerini temizlemek için birebir olan münver ağacı dutu ve lobelya çayını hazırlamak isteyen kişilerin her iki çiçeği de ışık ve hava geçirmeyen bir kabın içinde tutmaları gerekir. Daha sonra bu bitkileri kaynar suyun içine koymalı ve yaklaşık on dakika boyunca kaynatmalısınız. Bu işlemin ardından her öğünün ardından yani günde üç bardak içmeniz gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.