Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak Kızarması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kulak kızarması her yaş grubunda gözükebilecek olan bir durumdur. Kulak kızarıklığı durumuna birçok faktör sebep olur. Bu faktörler arasında stres, enfeksiyon, kronik hastalıklar ve birçok çevresel faktörler bulunur. Ayrıca kızarıklıkla beraber bazı belirtilerde kendisini gösterir. Bu yüzden bu yazımızda sizlere kulak kızarmasına sebep olan faktörlerinden ve bu durum için uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kulak Kızarmasının Nedenleri Nelerdir?

Kulak Kızarması

1. Kulak Enfeksiyonu

Kulak kızarmasına sebep olabilecek olan en öncü etken kulak enfeksiyonudur ve sıkça karşılaşılır. Kulak bölgesinde enfeksiyona sebep olabilecek birçok durum bulunur. Bunlar kulakta kir birikmesi, bakteriyel ve viral enfeksiyon oluşumları, üst solunum yolunda enfeksiyon oluşumudur. Bunlar kulak bölgesinde enfeksiyon oluşumuna sebep olarak vücudun bağışıklık sistemini devreye sokar. Vücut enfeksiyon ile olan mücadelesi sırasında enfeksiyon yüzünden kulakta kızarma meydana gelebilir. Kulak kızarmasının yanında kulakta ağrıma veya yutkunma veya çiğnemede zorluk yaşanıyor ise kulakta enfeksiyon olduğu anlamına gelir.

2. Ateşlenme

Vücutta ateşlenme meydana gelmesi kulakların kızarmasına sebep olabilir. Ateşlenme genel olarak beyaz kan hücrelerinin enfeksiyon ile mücadele etmesi sırasında vücudun oluşturduğu bir çeşit tepkidir. Bazı bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, yumurtalıklarda olan enfeksiyonlar, böbrek ve idrar yolunda oluşan enfeksiyonlar, bronşit, zatürre gibi durumlar, güneş çarpması, diş çıkması ve aşırı giyinme ateşlenme olmasının nedenleri arasında yer alır. Ateşlenmeye geçilmesi durumunda vücudun tepkisi olarak kulak kızarıklığı görülmesi oluşabilir.

3. Isıya Maruz Kalma

Kulakta kızarma olmasının sebepleri arasında uzun süre ısıya maruz kalmakta bulunur. Uzun süre güneşin altında bulunma, ısıtıcı veya sobanın önünde uzun süre oturma kulakların kızarmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken ya ısı kaynağından uzaklaşmak ya da üzerinizdeki kıyafetleri karıp vücudun ısı seviyesini dengelemektir.

4. Kulak Delinmesi

Kulakların delinmesi kulak kızarmasına sebep olabilir. Kulak delindiğinde vücut tepki olarak deliğin olduğu bölgenin veya kulağın tamamının kızarmasını sağlayabilir. Bu kızarma geçici olacaktır. Ancak delinen bölgenin iltihaplanması durumunda kızarıklık devam edebilir.

5. Kulağa Dışarıdan Bir Darbe Alınması

Kulağa alınan bir darbe kulağın kızarmasına neden olabilir. Kulak darbeyi aldıktan sonra bu bölgede meydana gelen hasarı önleyebilmek ve meydana gelen hasarın iyileşmesini sağlayabilmek için bu bölgeye kan toplanması gerçekleşecektir. Buda bu bölgenin daha kızarık gözükmesine sebep olacaktır. Burada alınan darbenin şiddetine göre kızarıklık artacaktır. Bu tür bir durumda daha fazla hasardan kaçınabilmek için tedavi uygulanmalıdır.

6. Aşırı Baharat Tüketimi

Tüketilen gıdalar kulakta kızarmaya yol açabilir. Özellikle çok baharatlı veya acılı yiyeceklerin tüketilmesi kulağın kızarmasına yol açabilir. Kulaktaki bu kızarma geçici olup tüketilen besindeki baharat ve acının etkisinin geçmesi ile son bulacaktır.

7. Hastalıklar

Belirli bazı hastalıklar kulakta kızarıklık oluşumuna neden olur. Bu hastalıkların bazıları doğuştan gelebilirken bazıları daha sonradan vücutta meydana gelebilir. Bu hastalıklar arasında sinüzit, kulak kepçesi ve dış kulak yolu enfeksiyonları, migren, yüksek tansiyon, sedef hastalığı, egzama, meniere hastalığı, kulak kanalı enfeksiyonu, dış kulak iltihabı, orta kulak iltihabı, kronik otisis media, akustik nörama yer alır. Bu ve bunun gibi birçok kulak ile ilgili hastalıkların belirtileri arasında kulak kızarıklığı bulunur.

8. Alerji

Kulaklarda kızarmaya sebep olan faktörler arasında alerji de yer alır. Birçok insanın belirli şeylere karşı alerjisi bulunur. Bu sebeple vücutta alerji oluştuktan sonra vücut belli başlı tepkiler vermeye başlar. Bu bazen gözlerde yaşarma, hapşırma ve burun akıntısı olabilir. Ancak bazı alerji türlerinde tepki olarak kulaklarda kızarma meydana gelebilir.

Kulak Kızarması Nasıl Geçer?

Kulak Kızarması

Kulak kızarmasına tedavi uygulayabilmek için öncelikli olarak buna neden olan etkeni iyi belirlemek gerekir. Bunun nedeni her etken için farklı bir tedavi yöntemi uygulanacak olmasıdır.

  • Eğer ki kulak kızarmasına belli başlı hastalıklar sebep oluyor ise bu hastalıkların tedavi ile ortadan kaldırılması kulaktaki kızarmayı ortadan kaldıracaktır. Bu sebeple hastalığın teşhisi için bir doktora giderek muayene olmanız gerekir. Örneğin kulaktaki kızarma iltihap kaynaklı ise antibiyotik veya iltihap sökücü ilaçlar kullanmanız gerekir. Bu ilaçlar buradaki iltihabı ortadan kaldırarak kızarmayı ortadan kaldırır ve kullanılacak olan ilacın doktor tarafından belirlenmesi gerekir.
  • Kulak kızarmasına sebep olacak besinlerin aşırı derecede tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Vücudun bu besinlere olan tepkisini önleyebilmek için normal olan beslenme düzeninize bu besinleri olduğunca katmamaya özen gösterin.
  • Alerji yüzünden oluşan kızarmaları önleyebilmek için alerjinizi önleyecek ilaçları kullanmanız gerekir. Böylelikle alerji durumunuzu bastırarak vücudunuzun tepkisini ortadan kaldırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.