Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kulak beş duyu organımızdan biridir. Dışarıdaki sesleri işitmemize sağlar aynı zamanda denge kurmamıza da yardımcı olur. Yediden yetmişe herkesin en az bir kere yaşadığı kulak tıkanıklığı hayat kalitesinin düşmesine neden olabilir. Kulak tıkanıklığının pek çok sebebi vardır. Kimi zaman ufak bir problemden kaynaklansa da kimi zamanda ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz bu yazımızda kulak tıkanıklığına dair tüm detaylar ulaşabilirsiniz.

Kulak Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Kulak yapı itibariyle karışıktır. Bu yüzden çok farklı sebeplerden dolayı kişi kulak tıkanıklığı yaşayabilir. Kulak tıkanıklığının yanı sıra kişinin kulağında kaşınmalar da söz konusu olabilir. Kulak tıkanıklığı kulak problemlerinin ortak belirtisidir. Ancak diğer belirtilerle yan yana geldiğinde teşhisi kolaylaştırır. Kulak tıkanıklığına neden olan en yaygın problem ise kulak kiridir. Kulak kanalı dış havayla temas halindedir. Bu nedenden dolayı dışarıdaki havanın atık gazlarından ve diğer etkenlerden çabuk etkilenir. Bunun sonucunda da kulak kiri oluşur.

Kimi zamana temizlemek isterken kulak pamuğuyla yapılan hareketler kulak kirinin daha ileri taşınmasına neden olur. Bu da kulak tıkanıklığına ve kaşıntısına neden olur. Enfeksiyon ve alerjiler de kulak tıkanıklığında önemli rol oynar.  Özellikle soğuk algınlığı kulak enfeksiyonların davetiye çıkarır. Orta kulak iltihabından dolayı östaki borusu yani genzimizi kulağa bağlayan boru şişer. Bu da kulakta enfeksiyon oluşmasın yeterli olur.

Bunun haricinde yine enfeksiyon nedeniyle oluşan yüzücü kulağı denilen bir dış kulak iltihabı vardır. Bu da genelde denizde ya da havuzda suyla temas eden kulağın enfeksiyon kapmasıyla olur. Orta kulaktaki sıvı dışarıdan gelen yabancı maddelere  veböceklere karşı bizleri korur. Ancak bu sıvının fazla birikmesi de kulakta tıkanıklığa neden olabilir. Özellikle geçmemiş olan enfeksiyonlar burun eti ve alerji gibi durumları yaşayan kişilerde orta kulak sıvısının fazlaca olduğu görülür.

Östaki borusu disfonksiyonu da kulak tıkanıklığına neden olan kulak rahatsızlığıdır. Östaki borusu genzimizle orta kulağı bağlayan boru demiştik ve bu boru her yutkunduğumuzda, esnediğimizde açılması gerekir. Eğer bu görevini yerine getiremiyorsa kulak tıkanıklığı problemi olmuş olabilir. Meniere hastalığı kulak tıkanıklığının yanı sıra bulantı kulak çınlaması ve işitme kaybı gibi semptomları da beraberinde getirir.

Çok fazla yüksek sesle dinlenen müzik ya da iç kulakta bulunan sinirlerin zedelenmesiyle bu rahatsızlık oluşur. Sinüzit de kulak tıkanıklığı problemi yaşayanların üzerinde etkilidir. Sinüslerin iltihapla dolmasının ardından kişide baş dönmesi kulak tıkanıklığı kafada ağırlık gibi hisler oluşur. Kulağın basınç dengesini olumsuz etkileyen sinüzitin geçirilmesinin ardından bu belirtiler de kaybolur.

Orta kulak kireçlenmesi halk arasında pek bilinmeyen ancak kulak tıkanıklığı yaşayan kişilerde etkili olduğu bilinen bir rahatsızlıktır. Orta kulakta bulunan kemikçiklerde oluşan kireçlenmeler dışarıdan algıladığımız sesin bizde yansımasını oluşturan iç kulağa gelmesine engel olur. Bu da kulak tıkanıklığını oluşturur. Gördüğümüz gibi pek çok sebebi olan kulak tıkanıklığında önemli olan doğru tedavilerdir. Gelin hep beraber tedavi yöntemlerine bir göz atalım.

Kulakta Tıkanıklık Nasıl Geçer?

Kulakta oluşan tıkanıklıkların giderilmesi gerekir. Çünkü kalıcı bir işime kaybı söz konusu olabilir. Gördüğünüz gibi neredeyse tüm organlar birbirleriyle bağlıdır. Birinde oluşacak hasar diğerlerine de zarar verebilir. Eğer kulağınızdaki tıkanıklığın sebebi bir enfeksiyon ise antibiyotik özellikli olan damlalar sizlerin iltihabını kurutabilir veya yine doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisiyle iltihapları kurutabilir ve bu şekilde kulak tıkanıklığınızı önleyebilirsiniz.

Orta kulak sıvısının birikmesi daha ciddi bir tedavi gerektirebilir. Eğer ilaç tedavisi fayda etmiyorsa kişiye cerrahi bir müdahale söz konusu olabilir. Bu şekilde fazla sıvı alınarak kulak tıkanıklığı önlenebilir. Eğer kulak kirinden dolayı bu durum yaşanıyorsa ki genelde herkeste yaygın olan sebep budur, ilaçla ya da yıkamayla birlikte kulak bu kirden arındırılmalıdır. Mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Çünkü kulak kiri sadece tıkanıklığa değil kulağın yapısını da bozar.  Sinüzitten dolayı görülen tıkanıklıklarda kişi sinüzite yönelik bir tedavi yöntemi seçmelidir. Çünkü kulak tıkanıklığı bir rahatsızlık değil bir belirtidir. Bu yüzden sinüzit geçtiği zaman belirtiler de beraberinde kaybolur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.