Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak ve Boğaz Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Vücudun en önemli organları arasında  kulak ve boğaz yer alır. Kulak ve boğaz arasında östaki borusu gibi bir bağlantı noktası bulunur. Bu bağlantı noktası kulakta ortaya çıkan iltihaplanma boğazı da büyük oranda etkileyebilir. Yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak kulak ve boğazda ağrı meydana gelebilir. Özellikle hava sıcaklığının azaldığı kış aylarında üst solunum yolu hastalıkları daha çok oluşur. Çünkü soğuk havalar insan vücudunu daha kısa sürede etkisi altına alabilir. Bu yazımızda kulak ve boğaz ağrısının neden olduğunu ve nasıl geçeceğini bulabilirsiniz.

Kulak ve Boğaz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

kulak ve bogaz ağrısı

Alerji, bulaşıcı etkenler, tiroid bezlerinde şişme, hava kirliliği, iltihap gibi faktörlere bağlı olarak kulak ve boğazda enfeksiyon meydana gelebilir. Aynı zamanda birçok hastalığın en belirgin belirtisi ise ağrı olabilir. Boğaz ağrısı hafif, orta ve şiddetli gibi farklı derecelerde ortaya çıkabilir. Boğazda hafif bir ağrı bile insanı etkilerken, şiddetli ağrı ise nefes alma ve yutkunmayı büyük ölçüde olumsuz etkiler. Kulak ağrısı ise orta, iç ya da dış kulakta enfeksiyon oluşması sebebine bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kulakta meydana gelen enfeksiyon kulağın birçok kısmında ya da sadece bir kısmında ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Akut sinüzit hastalığı genel olarak burun deliğinin iltihaplanması durumudur. Bu hastalık yaklaşık olarak 8 hafta kadar sürebilir. Eğer 8 haftadan daha uzun sürerse, kronik sinüzit hastalığı ortaya çıkabilir. Kronik sinüzitin ortaya çıkmasındaki temel sebep ise, bakteri ya da alerji olabilir. Çok sık görülen belirtiler ise, kulak ve boğazda meydana gelen ağrı, baş ağrısı, yorgunluk ve halsizliktir. Nazal dekonjestan, kortikosteroid, tuzlu burun spreyi ve ağrı kesici gibi ilaçlar kullandığınız zaman, bir süre sonra belirtileri yok olarak, tamamen geçebilir.

Bademcik iltihabı özellikle kış aylarında çok sık görülen hastalıklar arasında yer alır. Genel olarak oluşum nedeni vücuda giren virüs ya da bakteriler olabilir. En önemli belirtisi ise, kulak ağrısı, ateş, boğaz ağrısı, halsizlik ve yutkunmada zorlanma gibidir. Dinlenerek ve yoğun miktarda C vitamini tüketerek kulak ve boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz. Bademcik iltihabının belirtileri tamamen geçmezse, antibiyotik ilaçlar kullanabilirsiniz. Kulak ve boğaz ağrısının ortaya çıkmasındaki sebep kulak enfeksiyonu olabilir.

Kulakta meydana gelen enfeksiyon, kulak ağrısına, kulakla bağlantısı olduğu için boğaz ağrısına, ateşin çıkmasına, geçici duyma kaybına ve iştahın kapanmasına yol açabilir. Bunun için sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Ağrı kesici, antibiyotik ve kulak damlası da etkili bir sonuç almanızı sağlayabilir. Birçok insanda üst solunum yolu hastalıkları çok sık olarak görülür. Özellikle soğuk algınlığı ya da grip yılın belirli aylarında bulaşıcı bir şekilde herkese yayılabilir. Bu hastalıkların genel belirtisi ise, kulak ve boğaz ağrısıdır. Belirtiler genel olarak birkaç gün içerisinde tamamen geçebilir. Daha kısa sürede iyileşmek için evde bazı tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Yılın belirli zamanlarında vücut bazı alerjen maddelere tepki verir. Bu alerjik durum aynı zamanda gösterdiği belirtilerle soğuk algınlığına daha çok benzeyebilir. Kulak ve boğaz ağrısı herhangi bir maddeye karşı alerjinin olması durumunda ortaya çıkar. Gırtlak kanserinin de en çok görülen belirtisi ise boğaz ve kulak ağrısıdır.

Kulak ve Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

kulak ve boğaz agrısı

İlk olarak altında yatan sebebin bulunması gerekir ve ona göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Kulak ve boğaz ağrısının iyileşmesi için boğazınıza gargara yapabilirsiniz. Boğaz ağrısı geçtiği zaman, buna bağlı olarak kulak ağrısı da geçebilir. Bunun için yarım çay bardağı elma sirkesiyle, yarım fincan sıcak suyu karıştırın ve boğazınıza gargara yapın. Gargarayı birkaç kere, ağrı tamamen yok oluncaya kadar  boğazınıza uygulayabilirsiniz.

Sıcak bitki çayları içerek, boğazınızın yumuşamasını da sağlayabilirsiniz. Boğazınıza yapacağınız masaj da en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Boğazınıza masaj yapmak için zeytinyağının içerisine kekik yağı ilave edebilirsiniz. Bu karışımla boyun kısmına masaj yaptıktan sonra ütüyle ısıtılmış olan havluyu sarın. Bu sayede boğazdaki enfeksiyonun hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Kulaklara masaj yapmak için, sıcak suyla ıslatılmış olan bir havluyu kulağınıza kapatın. Tamamen geçinceye kadar birkaç kere uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.