Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak ve Burun Kaşıntısı Neden Olur?

Kulak ve burun en önemli duyu organlarımızdandır. Bu organlar sayesinde solunumumuzu gerçekleştirebildiğimiz gibi etrafımızdaki sesleri de işitebiliyoruz. Bu kadar önemli olan iki duyu organı arasında bir ilişki vardır. Bazı ortam koşulları ya da hastalıklar bu iki duyu organını aynı anda etkileyebilir. Bu da ikisi arasında bir ilişki olduğunun göstergesidir. Aniden gelen kulak ve burun kaşıntıları kimi zaman bir işkence haline dönüşebiliyor. Kimilerinde de bu kaşıntı saatler sürebiliyor. Kulak ve burun kaşıntısı bir rahatsızlık değil bir rahatsızlık belirtisidir. Bu yüzden buna karşı alınacak her önlem hastalığa karşı alınmalıdır. Şimdi gelin hep beraber kulak ve burun kaşıntısının nedenlerine göz atalım.

Kulak ve Burun Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Kulak ve burun dış ortama açılan organlardan olduğu için enfeksiyona da müsait organlardır. Enfeksiyon oluşumu hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Kulak ve burun kaşıntısı genelde dış kulak iltihabıyla birlikte burunda ve kulakta kaşıntıya neden olur. Toplu girilen havuzlarda ya da denizlerde su enfeksiyonları kolay bir şekilde kulağa ve burna ulaşır. Kulakta ve burunda bulunan tüyler bizleri dış ortamdan gelecek faktörlerden korur. Bu tüylere ulaşan enfeksiyonlarda kaşıntıya sebebiyet verir. Böcek sokması da burunda ve kulakta kaşıntıya sebep olur. Böceğin salgıladığı sıvıdan kurtulabilmek için burun ve kulaktaki salgı da artar. Bunu dışarı atabilmek için bu savunma biçimidir.

Alerji vücudumuzun alışık olmadığı alerjen maddelerin ya da kimyasalların vücudumuzla temasında ortaya çıkan durumdur. Bağışıklık sisteminin savunma biçimi olarak alerji görülebilir. Deri alerjileri de kişide bazı belirtilerin oluşmasına neden olur. Kulak ve burundaki kaşıntı da alerjinin göstergesi olabilir. Deri alerjileri de uyuz saçkıran gibi virüslerin insana temas etmesiyle olur. Kimi zaman da bazı yediklerimiz içtiklerimiz bizdeki bu alerji durumlarını oluşturur.

Aniden çıkan kaşıntıların sebebi genelde besinlerin oluşturduğu durumlardır. Kulakta ve burunda aynı anda kaşıntı oluşabilir ve beraberinde kişinin nefes alması bile zorlaşabilir. Kimi insanların da kulak kanalı dar olu ve genelde gece yaşanan kaşıntıların nedeni de budur. Kulakta bulunan sıvının gece ısıdan dolayı genleşmesi ve daha akışkan hale gelmesi sonucunda kaşıntı oluşur. Bu da burnu da etkileyip burnu da kaşındırır.

Kimi zaman da mantar enfeksiyonları kulak içinde ve burun içinde iltihaba neden olabilir. Mantar enfeksiyonları hızlı bir şekilde etkilerini diğer organlara iletebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde ağaçlardan yayılan polenler kişinin ağzında burnunda ve kulağında kaşıntıya neden olabilir. Bu kaşıntıların yanı sıra göz altı morluklarına ve göz yaşarmasına da bırakabilir. Bu kaşıntılar en önemlisi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Kişi burnunu ve kulağını kaşıyarak bu organların dokusuna zarar verebilir. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene olmalı ve gerekli tetkikleri de yaptırmalısınız.

Kulak ve Burun Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Burun ve kulak kaşıntısı genel olarak alerjik durumların belirtisi olduğu için öncelikle kişnini yaptırması gereken bazı tetkikler olacaktır. Alerji testiyle birlikte bu kaşıntıların sebebini öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında da doktorunuzun sizlere alerjik reaksiyonlarını biraz daha yumuşatması için verdiği ilaçlar olabilir.

Bunun haricinde kişi kulak temizliğini iyi yapmalıdır. Kulağın içindeki kir düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi halde bu kir sıvılaşarak kişinin kaşınmasına neden olur. Bu kiri temizlemek için kulak pamuğunun ince olanlarını tercih etmelisiniz. Eğer enfeksiyona bağlı bir kaşıntı görülüyorsa kişi bunun için mutlaka uzman bir doktora gitmelidir.

Daha sonrasında enfeksiyonu azaltacak ve bitirecek ilaçlarla bu kaşıntının önüne geçebilirsiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde kişiler olabildiğince evlerini kapalı tutmaya özen göstermeliler. Dışarıdan gelen herhangi bir alerjik reaksiyona karşı her gün duş almanız en sağlıklı önlem ve tedavi olacaktır. Unutmayın en iyi tedavi yöntemi önlem almaktır. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde hala kaşıntınız devam ediyorsa kendiliğinden geçmesini beklemeden en yakın sağlık kurumuna başvurun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.