Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak Ve Şakakta Zonklayıcı Ağrı Neden Olur?

Anide kulaklarda beliren bir ağrının şakaklara doğru yayılması sonucu hissedilen ağrıyı çoğumuz biliriz. Bu ağrı oldukça rahatsız edici ve acı verici bir ağrıya dönüşebiliyor. Bazen çok kısa süreli olsa bile genelde uzun ve şiddetli devam eden kulak ve şakaktaki ağrılar sonucu kişinin günlük rutini zarar görüyor. Bu ağrının zonklayıcı olması sebebi ile de, halsizlik ve baş dönmesine sebebiyet veriyor. Peki kulak ve şakakta meydan gelen zonklayıcı ağrıların sebebi nedir, bir anda başlayan bu ağrılara sebep olan hastalıklar var mıdır? Bu yazımızda sizlere bu sorunların cevaplarını verelim.

Kulak ve Şakakta Zonklayıcı Ağrı Nasıl Olur?

Kulak Ve Şakakta Zonklayıcı Ağrı Neden Olur?

Vücudumuzda elmacık kemiklerinin hemen üzerinde bulunan çukurluklara ”şakak” adı verilir. Kulaklar ise şakaklar ile aynı bölgede bulunur ve birbirine yakın durumdadır. Kulaklarımızın işitme ve denge organı olması sebebi ile burada meydan gelen bir sorun diğer bölgelere de yansır. Kulaklarda zonklama şeklinde başlayan ağrı en fazla şakaklara yayılır. Bu yüzden kulaklarda hissedilen zonklama genelde kulak ve şakaklarda acı hissini doğurur.

Bu zonklamalar bir süre sonra yerini şiddetli ağrılara bırakır. Bazı hastalıklar kaynaklı bu bölgede şiddetli ağrılar oluşabilir. Kulakların işitmeyi sağlaması görevi sonucu zonk benzeri bir ses duyar. Bu ses kısa sürede kulakta zonklamaya neden olur. Bu zonklama şakaklara yayılma ile ağrı ve acı hissedilir. Bazen bu zonklamalar kısa süreli ve biraz dinleme ile geçerken bazı zonklamalar yerini şiddetli ağrılara bırakır. Bu durumda ağrıdan kurtulmak için ilaç desteği gerekir.

Kulak ve Şakakta Zonklayıcı Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Kulak Ve Şakakta Zonklayıcı Ağrı Neden Olur?

Kulakta ve şakakta beliren zonklayıcı ağrılar bazen sadece yorgunluktan kaynaklanan ağrılar olabilirken, bazen sadece bir ağrıdan ibaret olmayabilir. Bu ağrıların bazıları da hastalıklardan kaynaklanır. Bu hastalıklar;

Damar genişlemesi; sonucunda kulak ve şakaklarda aniden beliren ve uzun süren şiddetli ağrılar görülebiliyor.

Orta kulak iltihaplanması; orta kulakta gribal enfeksiyonlar veya üst solunum yolları hastalıklarından dolayı sıvı birikmesi olur. Bu sıvının iltihaplanması ile orta kulak iltihabı gerçekleşir. Bu durumda kişinin orta kulağından şakaklara uzanan zonklama şeklinde bir ağrı hissedilir.

Kulak içinin kirlenmesi; temiz olmayan havuz veya denizlerde sürekli yüzen ve kulak temizliğine özen göstermeyen kişilerde zamanla kulak içinde kirlenme görülür. Bu kirlenme kulakta kaşıntıya ve bununla beraber zonklayıcı acılara sebep olur.

Kulak zarında hasar; aşırı yüksek sesli müziğe veya ses maruz kalındığında kulak zarında geçici hasarlar oluşur. Bu hasardan kaynaklı kulakta zonklama görülür. Bu zonklama devam ettiğinde ise kulak ve şakaklarda ağrılara sebebiyet verir.

Kulağa alınan darbe; sert bir biçimde kulağa alınan darbeler sonucunda ciddi sorunlara neden olur. Bunun yanında kulakta zonklamaya, çınlamaya, kulak kanamaları ve kulak zarı yırtılmaları ile sonuçlanabilir. Bu durumlarda kulak ve şakak bölgesinde şiddetli zonklayıcı ağrılar oluşur.

Migren; kaynaklı baş ağrıları kulaklar ve özellikle sağ şakak üzerinde aşırı hassasiyet ve ağrıya neden olur. Migrenden dolayı artan ağrılar ilk başta hafif seyrederken 1 saat sonunda en doruk noktasına ulaşabilir.

Gerilim tipi baş ağrıları; boyun ve kafa tasındaki kasların gerilmesi sonucunda kulak ve özellikle şakaklarda şiddetli baş ağrıları meydana gelir.

Küme tipi baş ağrısı; kafanın bir tarafında başlayan ağrılar kulak, şakak hatta buruna bile yayılan şekilde bir ağrıya neden olur.

Kulak ve Şakakta Zonklayıcı Ağrı Nasıl Geçer?

Kulak Ve Şakakta Zonklayıcı Ağrı Neden Olur?

 • Her öğünde yemek yemelisiniz.
 • Geceleri uyumaya özen gösterin.
 • Karanlık ve sessiz ortamlarda uyuyun.
 • Ağrı başlayınca şakaklara soğuk pres yapın.
 • Eğer ağrı kesici alacaksınız, etken maddesinin paresetamol veya ibuprofen olmasına özen gösterin.
 • Mide bulantısı veya kusma gereği duyuyorsanız buna izin verin.
 • Şakaklara sirke kompresi yapmak ağrıyı azaltır.
 • Mutlaka su tüketin.
 • Dişlerinizin arasına bir kurşun kalem alıp hafif ısırarak bekleyin. Bu ağrının dağılmasını sağlar.
 • Boyundaki kasların gerilimden kaynaklı bir ağrı ise kas gevşetici kullanın.
 • Kulak iltihaplanması sonucu oluşan ağrılarda ise iltihap kurutucu ilaçları düzenli kullanın.
 • Duş veya denize girerken kulak tıkacı takmaya özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.