Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak Yarası Neden Olur?

Kulaklar vücudumuzda hem içeriden hem de dışarıdan bağlantılı olan organlardan biridir. Vücudun üst kısmı ve alt kısmı arasında bağlantı kuran kulaklar işitme sistemimizin en önemli parçasıdır. Kulaklar dışarıdan dalgalar halinde gelen sesleri düz bir hale getirerek duymamızı sağlar. Ayrıca yüksek sesin etkisini azaltır. Kulakların sahip olduğu özel mukoza dokusu ile dışarıdan gelen kir ve pisliği temizleyerek vücuda alınmasını sağlar. Kulak dışarıdan içeri açılan bir organ oluşundan dolayı mikrop kapmaya müsait bir organdır. Bu yüzden çeşitli enfeksiyonlara bağlı kulakta yaralar oluşur. Bu yazıda sizler kulakta meydan gelen rahatsızlıklardan ve kulak yarasına neden olan durumlardan bahsedeceğiz.

Kulak Yaralarının Nedenleri Nelerdir?

Kulak Yarası Neden Olur?

Kulakta çıkan yaralar birçok farklı neden kaynaklı olabiliyor. Sezon değişimine bağlı olarak, bazı temizlik ürünlerine alerjik reaksiyon göstererek ya da kulağın zarar göreceği hareketlerde bulunulduğunda kulakta yaralar meydana gelir. Kulak iç veya dış florasından bozulmalar meydana geldiğinde vücut histamin salgılıyor. Histamin kulakta yara, enfeksiyon veya kaşıntıya neden olan mikroba karşı salgılanır. Kulakta kaşıntı hissi ile kendini gösteren ve daha sonra yaralara dönüşen kulak enfeksiyonları oluşur. Bu enfeksiyonların giderilmesi için ant histamin ilaçları verilir. Geçmediği takdirde tıbbi çözümler aranır. Kulak yarasına neden olan durumlar;

1. Alerjik Reaksiyonlar

Kulaktaki yaralara alerjik reaksiyonlar sebebiyet verebiliyor. Kullanılan saç ve yüz bakım ürünlerindeki kimyasallara karşı gösterilen bir alerji sonucu kulaklarda yaralar meydana gelebiliyor. Yenilen bir gıda sonucu alerjik reaksiyon verildiğinde de kulakta kaşıntılı yaralar oluşur. Kaşınan bölgeye sürekli temas edilmesi, kanatılması sonucu yaralar iltihaplanır. Bu durumda acil tedavi gerekir.

2. Enfeksiyon

Yaz sezonununda sıkça deniz ve havuzlara giriliyor. Bu yerlerin temiz olmaması sonucu kulağın enfeksiyon kapması muhtemeldir. Genel olarak dış kulak yolu iltihabı ile kendini gösterir. Eğer tedavi edilmezse iltihaplanma iç kulak yoluna kadar uzanır. Bu durumda işitme kaybı gibi kötü sonuçlar doğabilir.

3. Kulağın Hasar Görmesi

Kulak bölgesine alınan sert bir darbe veya kulağın hasar görmesi sonucunda kulakta yaralar meydana gelir. Kulak bölgesine doğru sertçe düşmek de kulak içi ve dışında büyük yaralara neden olur. Kulakta meydana gelen hasarın büyüklüğüne göre yaraların da büyüklüğü artar. Ani müdahale edilmediğinde kulaktaki yaralar enfeksiyon kaparak tüm kulağa yayılabilir.

4. Böcek Isırması

Bazı böceklerin kulak bölgesinde faaliyet göstermesi sonucu kulakta alerji oluşur. Kulağın içine doğru girmeye çalışan küçük böcekler bu bölgede aşırı kaşıntı yaratarak kulağın zarar görmesine neden olabilir. Aynı bölgede herhangi bir ısırık veya salgı iletimi kulakta yaralara sebebiyet verebilir. İltihaba neden olacak derecede yaralar oluşabilir.

5. Cilt Kanseri

Cilt kanseri, kulakta yaraların oluşmasına neden oluyor. Kulak dokusunun kolay mikrop kapma özelliğinden dolayı cilt kanseri olan kişilerde kulak içi ve kulak çevresinde yaralar oluşabilir.

Kulak Yaralarının Belirtileri Nelerdir?

Kulak Yarası Neden Olur?

 • Şiddetli kaşıntı,
 • Kulak kepçesi ve kulak memesinde kızarıklık,
 • Kulakta bölgesel şişlik,
 • Çıban veya irinli sivilceler,
 • Kulak dışında hassasiyet,
 • Kulak içinde çınlama,
 • Kulaktan ince sıvı akışı,
 • Kulağa yakın yerlerde şişmeler,
 • Baygınlık,
 • Bölgesel acı duyma,
 • Kulaktan kanlı iltihap akması.

Kulak Yaralarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak Yarası Neden Olur?

Kulak yaralarının tedavisinde hem doğal yöntemler hem de ilaç tedavisi uygulanabilir. Kulak yaralarında genel olarak doktorlar tarafından antibiyotikler veriliyor. Yaraların enfeksiyon kapmadan önlenmesi için hidrokortizonlar veya antibiyotikli damlalar sıkça kullanılır.

 • Kulaktaki diğer sorunların enfeksiyonlara ve yaralara dönüşmeden engellenmesi mümkündür. Bunun için uygulayacağınız birkaç yöntem sizi kurtaracaktır. Kulak temizliği kulak yaralarının önlenmesinde çok önemlidir. Yaz aylarında sık duş alınması veya denize girilmesi sonucu artan kulak için mumsu tabak kulakta kaşıntılara neden oluyor. Bu kaşıntıların da yaralara sebebiyet vermemesi için zeytinyağı uygulaması yapılabilir. Bir pamuğa zeytin yağından birkaç damla damlatarak kulak içine uygulayabilirsiniz.
 • Kulak içinin sürekli nemli olması kulakta mantar enfeksiyonun gelişmesine neden olur. Kulaktaki mantarlar ise aşırı kaşıntı, kızarıklık akabinde kulakta yaralara neden olur. Bu yüzden kulak içini kuru tutmalı ve mantar önleyici ilaçlar kullanmalısınız.
 • Sedef hastalarında kulak içinin hastalık sebebi ile dolması kulakta yaralara neden oluyor. Bu yüzden sedef hastalarının düzenli olarak hekim tarafından kulak için yıkama yapması gerekir.
 • Bir böcek ısırması veya kulak içine böcek girmesi durumunda kulağı ılık su ile yıkarsanız böceği kulaktan çıkarabilirsiniz. Ardından kulağı steril ederek yara gelişimine engel olabilirsiniz.
 • Kulağa aşırı sıvı girişine engellemek amacı ile hindistan cevizi yağı veya sarımsak yağını kullanmak kulak yaralarının önüne geçebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.